İşyerim var bağkur bildirimim yok. İşyerimi kapatıp sigortalı bir işe girsem

Merhaba

2009 Ekim ayında işyeri devraldım. İşin acemisi olduğumdan öyle bağkur vs. konuları pek düşünmedim. Sonraları muhasebecimle konuştuğumda benim bağkura bildirimimi yapmadığını öğrendim. Velakin şu an 2012 ocak ayına geldik ve hala bağkura herhangi bir bildirim yapmış değilim. Şu an bildirsem karşıma 2009 ekim ayından itibaren ne varsa çıkaracaklar ve ben bu paraları ödeyecek durumda değilim.

Amacım bağkuru ödemeden sigortalı bir işde çalışmaya devam etmek. İşyerimi devretsem ve sigortalı bir işe başlasam (2005-2006-2007 sigortalı işte çalışmıştım 1000 kusür günüm var) ileride önüne bir sorun olarak çıkar mı? Emekli olacağım zaman veya daha öncesinde bana ?dur bakalım sen 2009 -2012 arası işyeri açmışsın ama bağkurlu olmamışsın şu kadar prim borcum var? gibisinden bir şey derler mi? Emeklilikte bu durum ortaya çıkar mı?

Yardım edeceklere şimdiden çok teşekkürler.

Ynt: İşyerim var bağkur bildirimim yok. İşyerimi kapatıp sigortalı bir işe girsem

işyerini kapatmanıza gerek yok. sigortalı olarak bir işe girdiğinizde bağkur mecburiyetiniz kalkıyor.
2009 dan bugüne kadar olan primler ise 5 yıl geçince siliniyor.

Ynt: İşyerim var bağkur bildirimim yok. İşyerimi kapatıp sigortalı bir işe girsem

kemalforum ' Alıntı:
işyerini kapatmanıza gerek yok. sigortalı olarak bir işe girdiğinizde bağkur mecburiyetiniz kalkıyor.
2009 dan bugüne kadar olan primler ise 5 yıl geçince siliniyor.

öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.

bir forumda daha sordum oradada mutlaka karşına çıkar filan demişler...

link yasaktır

karşınıza çıkarbilir diye düzeltmek daha doğru olur diye düşünüyorum.
bağkur borçları için icra takibi pek sık karşılaşılan bir durum değil.
yalnız torba yasa ile birlikte sgk bağkur alacakları için daha sıkı çalışacaklarını söylemişti.
tabi sizin durumunuzda ödeyemeyeceğiniz bir tutar için bu süreyi atlatmaya çalışmak daha mantıklı olacaktır.

kemalforum ' Alıntı:
karşınıza çıkarbilir diye düzeltmek daha doğru olur diye düşünüyorum.
bağkur borçları için icra takibi pek sık karşılaşılan bir durum değil.
yalnız torba yasa ile birlikte sgk bağkur alacakları için daha sıkı çalışacaklarını söylemişti.
tabi sizin durumunuzda ödeyemeyeceğiniz bir tutar için bu süreyi atlatmaya çalışmak daha mantıklı olacaktır.

aslında süreyi atlatmaktan ziyade bu borcun silinme ihtimali nedir acaba? ya da ileride karşıma çıktığında sadece primler mi çıkar? cezaları filan büyüyüp büyüyüp astronomik rakamlar da çıkar mı acaba?

borcun silinme ihtimali var. ödersiniz silinir.
sadece primler değil gecikme zammı da karşınıza çıkacaktır.
benim tavsiyem paranız varsa ödeyin.
paranız yoksa zaten beklemekten başka yapabileceğiniz birşey yok.

ödeyecek durumum olsa neden burada soru sorayım sayın muhasebeci kardeş :)

eğer kanun değişikliği olmaz ise bu durum muhakkak karçına çıkacaktır. ayrıca şu an için sildirme hakkın da bulunmamaktadır.

madem şu an böyle bir kanun yok, ben de kanunun çıkacağı zamanı bekliyeyim o zaman. o zamana kadar da başka yerden sigortalı olurum. ilerde karşıma çıksa bile 2 yıllık prim borcu ve cezasını öderim.

sizce mantıklı mı?