İthal Edilen Makinalar Hakkında

Müşterilerimden biri Basit iş makinaları olak degerlendirilen G-4 Alçı sıva makinası ithal etmekte olup bu makina ile ilgili daha doğrusu bazı ithal edilen makinalarla ilgili olarak belli bir süre yurt içinde kaldıktan sonra örnek 2 yıl sonrasında tekara gümrük giriş çıkış işleminin yapılması gerektiği şeklinde söylemekte. Konu hakkında pek fazla bilgim olmadığından konu hakkında bilgisi olan arkadaşlarımın engin düşüncelerini bekliyorum sagılarımla

TAm olarak anlayamadım, biraz daha açık lütfen.

Ticari mal olarak ithal edieln makina ihraç edilirse tabiki gümrük beyannamesi düzenlenir.

Acaba geçici kabul şartından bahsetmiş olmayasınız.

Sayın Effect
Benım asıl ogrenmek istediğim şey kısacası ihracat değil ithalat noktasında yurt içine getirilen küçük iş makinalarında belli bir süre geçtikten sonra tekrar gümrük girdi çıktısı yapılıyormu. Yani vize gibi bir durum demek istiyorum. teşekkürler

İthsl yolu ile sahibi olduğunuz sabit kıymeti neden yurtdışına çıkartıp sokacaksınız o zaten sizin malınız artık.

Ama

mesela türkiye vatandaşı olmayan görevlilerin yanlarında getirdikleri otomobillere Gümrük Vergisi ödemekdikleri için vize şartı vardır.

Szin işlem böyle bişey midir?

İlgi ve alakanıza teşekkür ederim yani gümrük vergisi ödediğimize göre mal zaten dediğiniz gibi bizim oluyor o nedenlede böyle bir durumun olması söz konusu degil.