İthalat işleminde muhasebe kaydı

SERAY

Katkı Sunan Üye
Forumu inceledim,daha önceden çok konuşulmuş,ancak gümrük beyanı ile yanında gelen faturaların tutarları birbirini tutmadığı için kayıt yaparken hep sorun yaşıyorum.

Muhasebe kaydını yaparken gümrük beyanında yazanları mı dikkate almalıyım?
yoksa yanında gelen faturalarımı dikkate almalıyım?

Gümrük beyanında yazanlar,
mal bedeli :3.690.75
sigorta : 50,00
navlun : 484,47
dv : 37,25
yiçi : 500,00
TOPLAM :4.762.47
KDV : 857,24
---------------------------------------
Gümrük beyanın yanında gelen faturalar : 145,00 tse
yukleme,boşaltma ardiye:124,51
borç dekontu sigorta 50,00
navlun bedeli,ydışı masraflar :492,36

bunlardan hangilerini kayda almalıyım?

Ynt: İthalat işleminde muhasebe kaydı

Tekrar merhaba,gümrükçümüzle görüştüm.
Bana gümrük beyanı üzerinden işlem yapılması gerektiğini söyledi.
Aksi yapılırsa zaten matrah farkı oluşmakta.Öğrendiğim bilgiyi sizlerlede paylaşmak istedim.

SERAY ' Alıntı:
Tekrar merhaba,gümrükçümüzle görüştüm.
Bana gümrük beyanı üzerinden işlem yapılması gerektiğini söyledi.
Aksi yapılırsa zaten matrah farkı oluşmakta.Öğrendiğim bilgiyi sizlerlede paylaşmak istedim.

Gümrükçünüzden aldığınız bilgiye göremi muhasebe kaydını yapacaksınız.Gümrükçünüz aynı zamanda YMM 'niz falanmı. Gümrük beyanı üstündeki hesaplamalar sadece kdv hesabı için yapılır.

üslubunuz yanlış ama ben size sizin yaptığınız tavırla cevap vermeyeceğim.

yapılan bütün masrafların,gümrük beyanı içinde zaten yer aldığı bilgisi verildi bana.

Selamlar.
İthalat muhasebe işlemleri belgeye dayandırılarak kayıt edilir.Gümrük beyanı üzerinde yazılan bazı kalemlerin belgeleri olamayabiliyor.Sorunuzdaki " yurtiçi" rakamı gibi.Bunlar genelde şişirilmiş tutarlardır.Belgesi olmayınca da kayıda almak doğru olmaz.Bu nedenle beyanname üzerindeki tutarları değil,ithalat dosyanızdaki belgeleri dikkate almanız daha sağlıklı olacaktır.yine bir örnek beyanda sigorta yazar ama ithalat evrakları içinde nakliyat sigortasını görmeniz zordur. Bırakınız matrah farkı oluşsun,siz belgeli harcamaları dikkate alın.Saygılar.

teşekkür ediyorum yanıtınız için.

sayın twolf

gümrük beyannamesinde mal bedeli 49.450 ? kur 2,3129 =114.372,91 TL
114.372,91 TL ye yiçi adı altında 750,00 tl ve görünmeyen 46,10 d.v eklenmiş ve bu tutar üzerinden kdv hesaplanmış
yani toplam 115.169,01 %8 kdv 9.213,52 ve tekrar bi d.v. 46,10 gümrük vezne alındısında mevcut

114.372,91 TL üzerinden kayıt yapsak kdv tutmayacak
115.169,01 TL üzerinden işlem yapsak 796,10 u maliyete eklememiz lazım ama evrakı yok sadece gümrük beyannamesinde görünüyor

255 demirbaş 114.372,91
320 yurtdışı firma 114.372,91
255 796,10
alacaklı hesap ne olacak

115.169,01 üzerinden işlem yapsak satıcıyı bu tutarda alacaklandırmamız gerekecek ama bankadan 49.450 ? dolayısı ile 114.372,91 TL gönderdiğimiz için yine fark çıkacak

Sn.Mansur, gümrük vergisi+kdv+damga vergileri, gümrüğe belge (makbuz) ile ödenir. Bu belgeyi gümrükçünüz size dekont edecektir. Siz dekont ekinde gelen belgeleri işleme koyacaksınız.
Gider/maliyet hesabı (B) - Gümrük komisyoncusu (A) şeklinde kaydedersiniz.

Selamlar
Bugünlerde forumu oldukça ihmal etmekteyim ve bir süre daha böyle gidecek.bu nedenle yorumlarım biraz gecikmeli gelebilir.

İthalat belgelerinin kayıtlarında maalesef kdv matrahını tutturmak çok zordur ve açıkcası bunun kontrolünü şahsım olarak söyleyeyim ki yapmıyorum.Bu nedenle belge olarak neleri toparlayabilirsem onları maliyete yansıtmak durumunda kalıyorum.
İthalat alışıyla gönderilen transfer bedeli arasında kur farkı oluşması halinde (aynı yıl içerisinde olması halinde) kur farkı bedeli olarak malın maliyetine yansıtmaktayım.
Belirttiğiniz görünmeyen bedel olan 796 lirayı kayıtlara intikal ettirmiyorum.
Çıkabilecek tüm farklar maliyete gitmektedir. (artı veya eksi)
Saygılar