İzinde Maaş Ödemesi

Hastalık, doğum izni ve işçinin evlenmesinde , ana baba eşlerinin ölümünde 3 güne kadar verilen izinler yıllık ücretli izin sürelerine katılmıyor fakat bu izin günleri için işçiye maaş ödemesi yapılması gerekiyor mu? Bunu gösteren kanun nerededir?

Ayrıca eşi doğum yapan personele ilişkin kanunda verilen izin süresi yine 3 gün mü, eşi doğum yapan işçiye izin vermek gerekir mi? Bu izin için personele 3 günlük maaşı ödenmeli mi kesilmeli mi?

Hastalık, doğum izni ve işçinin evlenmesinde , ana baba eşlerinin ölümünde 3 güne kadar verilen izinler yıllık ücretli izin sürelerine katılmıyor fakat bu izin günleri için işçiye maaş ödemesi yapılması gerekiyor mu? Bunu gösteren kanun nerededir?

Ayrıca eşi doğum yapan personele ilişkin kanunda verilen izin süresi yine 3 gün mü, eşi doğum yapan işçiye izin vermek gerekir mi? Bu izin için personele 3 günlük maaşı ödenmeli mi kesilmeli mi?

Evlilik izni ücretli kullandırılır.

4857 sayılı kanun
madde 46/b
Evlenmelerde üç güne kadar, ana veya babanın, eşin, kardeş veya çocukların ölümünde üç güne kadar verilmesi,

madde 55/I
İşçilerin evlenmelerinde üç güne kadar, ana veya babalarının, eşlerinin, kardeş veya çocuklarının ölümünde üç güne kadar verilecek izinler,

Eşi doğum yapan işçiye izin vermek işverenin insiyatifine kalmıştır genelde veriliyor ve maaş kesintisi yapılmıyor (aksini yapanlarda varmı olabilir)

İyi Günler.

4857- Hafta tatili ücreti
Madde 46 - Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önce 63 üncü maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmidört saat dinlenme (hafta tatili) verilir.
Çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücreti tam olarak ödenir.
Şu kadar ki;
a) Çalışmadığı halde kanunen çalışma süresinden sayılan zamanlar ile günlük ücret ödenen veya ödenmeyen kanundan veya sözleşmeden doğan tatil günleri,
b) Evlenmelerde üç güne kadar, ana veya babanın, eşin, kardeş veya çocukların ölümünde üç güne kadar verilmesi gereken izin süreleri,
c) Bir haftalık süre içinde kalmak üzere işveren tarafından verilen diğer izinlerle hekim raporuyla verilen hastalık ve dinlenme izinleri,
Çalışılmış günler gibi hesaba katılır.
TOPLU İŞ SÖZLEŞMENİZ YADA BİREYSEL İŞ SÖZLEŞMESİNDE YOKSA ;
- 4857 'DE iZİN OLARAK ÖLÜM VE EVLENME İZİNİ VAR !!!!!!
-DOĞUM İZİNİ YOK.....
BU ÖLÜM/EVLENME İZİNİNDE ÜCRET ÖDEMEK İŞVERENİN İNSİYATİFİNDE İSTERSE ÖDER YADA ÖDEMEZ....aMA İZİN VERMEK ZORUNDA
Bu maddeye göre ; Dilekçe+ evlenme/ölüm raporunu belgeleme kaydı ile işçiye 3 gün izin vereceksiniz yani maaşını 3 gün eksik alacak ,(BELGELERİDE ÖZLÜK DOSYASINA KOYUN )...

4857'de doğum izini yok (bizde TİS'de sendika koyduğu için 6 gün doğum ,evlenme ,ölüm ,izini var)

Saygılarımla.

4857- Hafta tatili ücreti
Madde 46 - Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önce 63 üncü maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmidört saat dinlenme (hafta tatili) verilir.
Çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücreti tam olarak ödenir.
Şu kadar ki;
a) Çalışmadığı halde kanunen çalışma süresinden sayılan zamanlar ile günlük ücret ödenen veya ödenmeyen kanundan veya sözleşmeden doğan tatil günleri,
b) Evlenmelerde üç güne kadar, ana veya babanın, eşin, kardeş veya çocukların ölümünde üç güne kadar verilmesi gereken izin süreleri,
c) Bir haftalık süre içinde kalmak üzere işveren tarafından verilen diğer izinlerle hekim raporuyla verilen hastalık ve dinlenme izinleri,
TOPLU İŞ SÖZLEŞMENİZ YADA BİREYSEL İŞ SÖZLEŞMESİNDE YOKSA ;
- 4857 'DE iZİN OLARAK ÖLÜM VE EVLENME İZİNİ VAR !!!!!!
-DOĞUM İZİNİ YOK.....
BU ÖLÜM/EVLENME İZİNİNDE ÜCRET ÖDEMEK İŞVERENİN İNSİYATİFİNDE İSTERSE ÖDER YADA ÖDEMEZ....aMA İZİN VERMEK ZORUNDA
Bu maddeye göre ; Dilekçe+ evlenme/ölüm raporunu belgeleme kaydı ile işçiye 3 gün izin vereceksiniz yani maaşını 3 gün eksik alacak ,(BELGELERİDE ÖZLÜK DOSYASINA KOYUN )...

4857'de doğum izini yok (bizde TİS'de sendika koyduğu için 6 gün doğum ,evlenme ,ölüm ,izini var)

Saygılarımla.

Sayın BÜLENT EVCİMEN İK UZM.

4857 sayılı kanunun 46.maddesinde,
Evlenmelerde üç güne kadar, ana veya babanın, eşin, kardeş veya çocukların ölümünde üç güne kadar verilmesi,

Çalışılmış günler olarak hesaplanması gerektiği ve ücret ödenmesi gerektiği belirtilmişken nasıl BU ÖLÜM/EVLENME İZİNİNDE ÜCRET ÖDEMEK İŞVERENİN İNSİYATİFİNDE İSTERSE ÖDER YADA ÖDEMEZ.... diyorsunuz açıklarmısınız ücretin ödenmeyeceği hangi kanun maddesinde belirtilmiş.

İyi Günler.

İzin vermekte sorun yok sn.demiral,
ücretli izin verilir şeklinde herhangi bir kanun maddesinde belirtilmiyor bu günler için.

Sayın keremcem,

4857 sayılı kanunun 46.maddesini aynen kopyaladım bold yazdıklarımdan ödeneceğini anlayabiliriz.

Madde 46

-

Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önce 63 üncü maddeye göre belirlenen iş
gün
lerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmidört saat dinlenme (hafta
tatili) verilir.

Şu kadar ki;

a) Çalışmadığı halde kanunen çalışma süresinden sayılan zamanlar ile günlük ücret ödenen veya ödenmeyen
kanundan veya sözleşmeden doğan tatil günleri,

b) Evlenmelerde üç güne kadar, ana veya babanın, eşin, kardeş veya çocukların ölümünde
üç güne kadar verilmesi
gereken izin süreleri,

c) Bir haftalık süre içinde kalmak üzere işveren tarafından verilen diğer izinlerle hekim raporuyla verilen hastalık ve
dinlenme izinleri,

Zorlayıcı ve ekonomik bi
r sebep olmadan işyerindeki çalışmanın haftanın bir veya birkaç gününde işveren tarafından
tatil edilmesi halinde haftanın çalışılmayan günleri ücretli hafta tatiline hak kazanmak için çalışılmış sayılır.

Bir işyerinde işin bir haftadan fazla bir süre il
e tatil edilmesini gerektiren zorlayıcı sebepler ortaya çıktığı zaman, 24
ve 25 inci maddelerin (III) numaralı bentlerinde gösterilen zorlayıcı sebeplerden ötürü çalışılmayan günler için işçilere
ödenen yarım ücret hafta tatili günü için de ödenir.

Yüzde

usulünün uygulandığı işyerlerinde hafta tatili ücreti işverence işçiye ödenir.

İyi Günler.

Bu arada ek not.

Bordroda çalışmış olarak gösterilen bir personelin maaş ödememesinin yapılmaması bir durum söz konusu olamaz.

İyi Günler.

Öncelikle, ücretli yada ücretsiz , evlilik izninde olan personel bordroda çalışmış gibi gösterilmemesi gerekir, izinli olarak gösterilir.

Alıntıladığınız madde hafta tatili ücretine hak kazanma durumunu açıklayan maddedir. Evlilik ölüm doğum izinlerinin ücretli olacağı yönünde herhangi bir tanımlama bulunmamakta olup, ücretli yada ücretsiz ,verildiyse hafta tatili ücretine hak kazanmak için gereken yasal çalışma süresini tamamlama hesabında sanki çalışılmış gibi kabul edilmesi gerektiğini belirtmektedir. İlgili madde içinde hafta tatili ücretinin ödeneceği açıkça belirtilmiştir, ama evlilik izninin ücretli olacağına dair herhangi bir açıklama - emir yoktur.
Aynı madde c bendinde 1 hafta içinde kalmak şartıyla işveren tarafından verilen diğer izinler de denmektedir , ama işveren tarafından işçinin talebiyle verilen o izinlerin de ücretli olacağı sonucuna mümkün değildir ,
öyle değil mi?

Ben kanun maddesini daha önceki mesajlarımda belirttiğim gibi yorumluyorum buğüne kadar siz ve diğer yorum yapan forum üyesi gibi yorumlayana hiç rastlamadım.
Yazacaklarımı ironi olarak algılamayın fakat önemli olan kanun maddelerini tekrar tekrar okuyarak yorumlama yapmak gerekir işte bu uygulamaya biz uzmanlık diyoruz herkes uzman olamaz bir de kanun maddelerini iyi yorumlamak gerekir kanun maddeleri hiç değişmesede her defa okunmasında farklı uygulamalar çıkar.

KANUNUNA GÖRE VERLECEK ZNLER

İlgili makalenin sonuç kısmını okuyabilirsiniz.

İyi Günler.

Öncelikle, ücretli yada ücretsiz , evlilik izninde olan personel bordroda çalışmış gibi gösterilmemesi gerekir, izinli olarak gösterilir.

Alıntıladığınız madde hafta tatili ücretine hak kazanma durumunu açıklayan maddedir. Evlilik ölüm doğum izinlerinin ücretli olacağı yönünde herhangi bir tanımlama bulunmamakta olup, ücretli yada ücretsiz ,verildiyse hafta tatili ücretine hak kazanmak için gereken yasal çalışma süresini tamamlama hesabında sanki çalışılmış gibi kabul edilmesi gerektiğini belirtmektedir. İlgili madde içinde hafta tatili ücretinin ödeneceği açıkça belirtilmiştir, ama evlilik izninin ücretli olacağına dair herhangi bir açıklama - emir yoktur.
Aynı madde c bendinde 1 hafta içinde kalmak şartıyla işveren tarafından verilen diğer izinler de denmektedir , ama işveren tarafından işçinin talebiyle verilen o izinlerin de ücretli olacağı sonucuna mümkün değildir ,
öyle değil mi?

Ek,bahsekonu izinlerin asgarisi üzerinin ve ücret durumunun iş sözleşmesi ve eki niteliğindeki kaynaklar ile hüküm altına alınması isabetli olacaktır.
Düşüncem sn.Keremcemin görüşüdür,katılıyorum.

Sn.Üstadıma (C.Sinan Özdemir beye)saygı duyarım.Gerçekden İK.yönünden sayısız makaleleri var ayrıca yayınlanmış kitapları da var.(işin bu yönü ayrı konu)makalenin sonuç kısmı önemli,bu kanaata varırken belki burada açıklamamış olduğu başkaca sebebler de olabilir,bilemiyrum ama açıklık olmadığı ortada,zaten kendileri de "kanaatimce ödenecektir"diyerek cümleyi tamamlamış.

Diğer tarafdan sn.Demiralın dediği gibi Kanun maddelerini her defasında tekrar tekrar okumak ve üzerinde düşünmek gerekir/gerekiyor,evet herkes uzman olamaz doğrudur.(bu bağlamda şahsım adına; bir bilen ,uzman değilim,öğrenmeye çalışıyorum,çıraklığı geçtiysem,kalfa olabildim mi bilmiyorum ama ustalığa-uzmanlığa ulaşmanın kolay olmadığını/olmayacağını biliyorum.)

Ayrıca 46 ncı madde-h.tatili ücreti yönünden bir noktaya değinmek isterim ki;
1475 sayılı Kanunda işcinin h.tatili ücretine hak kazanabilmesi için tatilden önceki 6 iş gününde ,günlük iş sürelerine uygun olarak çalışmış olma koşulu aranmaktaydı,(dğer tarafdan her iki kanun un(1475/41---4857/46 ıncı maddelerinin "c" bendleride aynı).4857 de 6 işgünü koşulu aranıyor mu? hayır.Ne aranıyor?haftalık çalışma süresi.Hafatlık çalışma süresine göre de işcinin illaki 6 iş günü çalışması gerekmez.İşyerinde uygulanan haftalık çalışma süresi ne ise bu sürenin tamamlanmış olması yeterli.(örnek;11x4.......9x5......8x5....7x5.....7.5x5...vs gibi)

(Tabi biz evlenme ve ölüm izinlerinin ücretlerini ödüyoruz)

Son düzenleme:
Az önce konu hakkında Ali tezelin sitesinde buldum (tabiki onun dediğide Allahın emridir diyemeyiz ama görüşleride dikkate alınır.)

Sn Keremcanın' dediği gibi 46'da c şıkkı olmasaydı tamam ödenirdi. Bunda mutabıkız

4857 SAYILI İŞ KANUNUNA TABİ ÇALIŞIYORUM MAZERET İZNİ KULLANMAK İSTİYORUM
Bu konuda 4857 sayılı İş Kanununda düzenleyeceği hükümler ayrı bir madde olarak tanımlanmamıştır.
Yıllardır çalışma hayatında gelen tartışma konularından biri de bu mazeret izinlerinin nasıl kullanılacağı,çalışanın ücretinden bir kesinti yapılıp yapılmayacağı konusunda odaklanmıştır.
Mazeret izni uygulamaları olarak ayrı bir madde görmesek de bununla ilgili Yıllık İzin Bakımından Çalışılmış süreler başlığından hareket edersek 4857/55.maddesinde ''ı) İşçilerin evlenmelerinde üç güne kadar, ana veya babalarının, eşlerinin, kardeş veya çocuklarının ölümünde üç güne kadar verilecek izinler.''belirlenmiştir.
Bu madde hareket ettiğimizde;
-İşçilerin evlenmelerinde üç gün
-Ana veya Babalarının ölümünde üç gün,
-Eşlerinin ölümünde üç gün,
-Kardeşinin ölümünde üç gün,
-Çocuklarının ölümünde üç güne kadar mazeret izni verilecektir.
Burada verilen mazeret izinleri aslında yıllık izin hesabında dikkate alınmayacak izinlerdir.
Gündem de olan asıl konu ise çalışanlar açısından bu hak kullanıldığında ücretli mi yoksa ücretsiz olarak nasıl bir değerlendirmeye tabi tutulacağı konusunda sıkıntı yaşanmaktadır.Bununla ilgili olarak da yürürlükte olan 4857 sayılı İş Kanununda düzenleyeci bir hüküm bulunmamaktadır.Tamamen bu insiyatif uygulama da işverenlerin vicdanı ve cüzdanı arasına sıkışmıştır.

Saygılarımla....

Herkesin bildiği, genelde herkesin ücretli izin olarak kabul ettiği bir izin daha var, iş kanununda veya bir başka kanunda da yer almayan,
eşi doğum yapan erkek işçinin ülkemizde kaç günlük izin hakkı vardır?

Ben kanun maddesini daha önceki mesajlarımda belirttiğim gibi yorumluyorum buğüne kadar siz ve diğer yorum yapan forum üyesi gibi yorumlayana hiç rastlamadım.
Yazacaklarımı ironi olarak algılamayın fakat önemli olan kanun maddelerini tekrar tekrar okuyarak yorumlama yapmak gerekir işte bu uygulamaya biz uzmanlık diyoruz herkes uzman olamaz bir de kanun maddelerini iyi yorumlamak gerekir kanun maddeleri hiç değişmesede her defa okunmasında farklı uygulamalar çıkar.

KANUNUNA GÖRE VERLECEK ZNLER

İlgili makalenin sonuç kısmını okuyabilirsiniz.

İyi Günler.
Sn.demiral,
iş kanununda verilmesi zorunlu kılınan izinler konusunda herhangi bir tereddüt yok, paylaştığınız makalede de bu izinler başlıklar halinde belirtilmiş ve hangi iznin ücretli izin olacağı açıkça belirtilmiş, tıpkı iş kanununda belirtildiği üzere,
sözgelimi, periyodik muayene izni zorunlu kılınmış ve ücretli olacağı belirtilmiş, ama doğum izninin ücretli olacağına dair bir yaptırım yok,
hafta tatili keza aynı, ücretli izin olacağı açıkça belirtilmiş, amaevllik ,doğum , ölüm izinleri için ücretli denmemiş,

sn.Evcimen in de dediği gibi, vicdan-cüzdan arasında hangisinin daha baskın çıkacağına göre değişen bir uygulama durumundadır bu tür mazeret izinlerinin ücretlendirilip ücretlendirilmeyeceği.

Kanun koyucu burada bu 46-a,b,c maddelerinde mazeret izinlerini çalışılmış günlerden saymak için yani " SIRF HAFTA TATİLİNİ TAM ÖDE DİYE DETAYA GİRİP SIRALAMIŞ" ,
Ama ücrete geldiği zaman emare yok...
Bilindiği Üzere 4857 uygulamalar hakların en asgarisi İŞVERENLER BU HAKLARIN ÜSTÜNE İSTEDİĞİ KADAR EKLEYEBİLİRİLER, ÖDEYEBİLİRLER .. VS..

Sayın Bülent Evcimen,

Siz bu sekilde izine ayrılan personeli bordroda gosteriyormusunuz/gostermiyormusunuz?
Açık ve net yazınız.

İyi Günler.

Sayın Demiral kardeşim; Biz kamu kurumu olduğumuz için bir kısım kapsam dışı sözleşmeli ,diğer kısmıda Toplu İş sözleşmeli olduğu için bizim izinlerimi ücretlidir, hemde 6 gündür. htata kaynana ve kayınpederin ölümlerinede 2 gün ücretli izin var .bordroda tam gösteriyoruz..

Evlilik,doğum ve ölüm izinlerini kullandırılan personelin ilgili günleri maaş bordrosunda gösteriyormu Sayın Bülent Evcimen.

İyi Günler.

Sayın Demiral kardeşim; Biz kamu kurumu olduğumuz için bir kısım kapsam dışı sözleşmeli ,diğer kısmıda Toplu İş sözleşmeli olduğu için bizim izinlerimi ücretlidir, hemde 6 gündür. htata kaynana ve kayınpederin ölümlerinede 2 gün ücretli izin var .bordroda tam gösteriyoruz..

Sayın Bülent Evcimen,

Sizin durumunuz farklı benim demek istediğimde şudur sizin durumunuz haricindeki yapılan ilgili izinlerde genelde maaş bordrosunda tam gösterilir ve ilgili günlerin ödemesi yapılır daha önce dediğim gibi ben ödemeyeni görmedim bu durum örf-adet olarak yerleşik bir bir uygulama halini almıştır, örf ve adet uygulamasının yaptırımını soracak olursanız TTK madde 1/2

İyi Günler.

Bakın, 4587 ilk çıktığında Kanunu yazanlardan(komisyonda) Sn Prof.Dr. T. Centel kamu İşveren sendikası olan TÜHİS'in düzenlediği seminerde O'na 2 tane soru sordum.
1- Kanunların niye açık seçik yazılmadığını, aynı maddelerden farklı görüş olduğunu yazdım.
- O'da bazı maddeleri 2 tarafın (yani 2 tarafa eyyamcılık gibi-tam söylediği şey aklımda değil) lehine yorum yapılacak şekilde bilerek ucu açık bıraktıklarını söyledi..
Biz hariç profosyonel uzmanlar bile farklı yorumluyorlar. bu maddeyi ben siz hatalısınız demiyorum. İşveren nasıl isterse öyle olur..
En derin saygılarımla..