K-1 ve K-2

Slm arkadaşlar;
Bir mükellefimiz Mobilya işi yapmakta ve iveco marka bir adet hususi kamyoneti bulunmaktadır. Bu araca k2 belgesi almak gerekiyormu?

merhaba halil kardeş

esas iştigal konusu eşya taşımacılığı olduğu için k2 almak zorunlu
yalnız geçici madde ile eklenen; aynı il sınırları içinde toplam yüklü ağırlığı 3500 kğ geçmeyen taşıtların taşıma belge almaları 02/2007 tarihine kadar zorunlu değil fakat lehine durumu değerlendirmeni isterim
24/02/2006 tarihine kadar taşıma belgesi almak istersen (k2) şirket için 650 ytl araç başına ise 50 ytl ödeyerek indirimden faydalanmak mümkün
ama bu tarihten sonra k2 için başvuruda bulunursan indirim hakkın yok şirket için 5.000 ytl vermek zorunda kalacaksın
bunun için her ne olursa olsun taşıma belgesi için bölge müdürlüğüne dosya açtırmanı ve en azından şirket adına bir taşıta taşıma belgesi almanı tavsiye ederim .
iyi çalışmalar

Sayın AyAşAr cevabınız için çok teşekkür ediyorum, işlerinizde kolaylıklar diliyorum.

arkadaslar iyigünler
benimde bir mükellefim pazarc1l1k yap1yor ve sadece bir kamyonu var onunda k1 belgesi veya k2 belgesi almas1 sartm1
bilgilendirseniz sevinirim
iyi çal1smalar

sayın gaf:
9 Eylül 2005 Ta.25931 S.R.Gaz.
Karayolları Taşımacılığı yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik
Madde .13 a)

Kendi esas iştigal konusu ile ilgili olmak kaydıyla; il sınırları dahilinde yapılan eşya taşımaları ile belediye sınırları ile mücavir alanı içinde yapılan şehir içi eşya taşımalarında kullanılan ve toplam yüklü ağırlığı 3,5 tonu geçmeyen taşıtlarla yapılan taşımalar için 25/2/2008 tarihine kadar yetki belgesi alma şartı aranmaz. Bu durumda olanlar için söz konusu tarihe kadar yetki belgesi ücretinde % 87 oranında indirim uygulanır."

selamlar

merhaba benimde bir sorum olacaktır
şirketimizde bir adet kamyonetimiz vardır şehir içi çalışıo şimdi biz de 2008 için yararlanbiliyormuyuz yardımcı olursanız sevinirm bide başvuru belgesi internette yok galiba ben bulamadım da