Kaç Dava da Karar Çıkar Acaba ?

Arkadaşlar daha önce çalıştığım iş yer sigortamı yapmamıştı yaklaşık 2 2.5 sene bu şekilde devam etti ve ben dava açtım 1.dava sigorta tespit davası oluyormuş daha sonra da kazanırsam haklarımı istemek için dava açmam gerekiyormuş bu şekilde birşey varmı bir dava da zaten hakılıysam neden ikincisini açıyorum ve cebimden para veriyorum dava için. İki sene çalıştım bir tanede bodrolu şahidim var ve nerelere çalıştığını herşeyi biliyorum orda çalıştığım için davayı kazanabilir miyim bilgilendirir misiniz

İlk dava belirttiğiniz dönemde orada çalıştığınızın ama sgk kaydınızın yapılmadığının tesbiti için,
ikinci dava ise artık orada çalıştığınız ısptalandığı için kazandığınız haklarınızı alabilmeniz için açmanız gerekiyor.
Davayı kazanabilirmisiniz? ihtimal %50 , delil ve şahitleriniz güçlüyse kazanmamanız için bir sebep yok.
Davanın süresini de net olarak kestirebilmek pek kolay değil elbette ama ortalaması 1,5-3 yıl civarıdır.

Hizmet tespit davası ve işçi alacak davası farklı davalardır ve birlikte açılamaz. Uygulamada tereddüt edilen hususları Yargıtay Hukuk Genel Kurulu 06.02.2013 tarihli ve 2012/21-46 Esas, 2013/215 sayılı ilamında her iki davanın birlikte açılamayacağını belirterek gidermiştir.

Kişisel kanaatim hizmet tespit davasının önce açılması, kazanılması durumunda işçi alacak davası açılmasından yanadır. Hizmet tespit davasının kazanılması işçi alacak davasının kazanılacağına kesin delil oluşturmasa da, işçi alacağına dair büyük bir karinedir.