Kanunen Kabul Edilmeyen Giderler ?

tuba07

Katkı Sunan Üye
merhabalar
ödenmeyen sgk primlerini işletme şahıs bilanço ve kurumlarda nasıl kayıt altına alıyoruz.
beyannamede nasıl gösteriyoruz.
araştırdım ancak bulamadım.

bilgisi olan uygulama olarak tebliğ olarak gösterebilir misiniz ?
iyi çalışmalar.

Kurumlar Vergisi beyannamesinde KKEG tutarına ilave ediyorsunuz.Ayrıca nazım hesaplarda takip ediyorsunuz.

Gelir geçici beyannamesinde KKEG satırı olmayıp bu giderler beyanname harici matraha eklenerek yazılır.

Çok özür diliyorum ama nasıl araştırdığınızı çok merak ediyorum.
Google hazretleri bile daha soruyu yazarken tanımlı aramaları getiriyor ve onlarca açıklamaya ulaşabiliyorken,siz nasıl araştırdınız ki bulamadınız?

net bir cevap bulamadım demek istedim sizin gibi çok bilgili olmadığım için net bilgi bulmak istedim o çıkan bilgiler var ama asıl uygulama nasıl onu araştırdım sizler nasıl yapıyorsunuz diye sordum...
buraya bir soru sorulunca küçük görmekten vazgaçin bence artık...

Sayın Arkadaşlar,

5510 sayılı yasanın 88. maddesi uyarınca artık tahakkuk esasından tahsil esasına dönülmüştür. Bu nedenle de SGK primlerindeki "DÖNEMSELLİK İLKESİ" de bu maddeye göre kalkmış bulunmaktadır. Aralık ayı için ise,174 sayılı tebliğle yapılan bir düzenleme ile, ocak ayı sonuna kadar ödemenin yapılması halinde gider yazılabileceği hüküm altına alınmıştır. ( Özel dönemlerde ertesi ayın sonuna kadar.)

Bu açıklamalar ışığında ödemelerin yapılmadığı aylarla ilgili olarak yapılması gereken gider kayıtlarının borçlanma haline dönüştürülmesi gerekmektedir. Bunun için "368" hesap kullanılır, Kaç aylık ödeme yapılmamışsa 368 hesaba aktarılır. Karşılığı olan giderler için KKEG kaydı konulması gerektiğine dair birçok öneri var. Ben şahsen bu öneriye katılmıyorum. Bu şekliyle işletmede gider haline getirilmiş olmasına rağmen ancak Vergi Matrahından tenzili engellenmekte ve gelecek dönemlerde ödendiğinde ise giderleştirilme imkanı ortadan kalkmaktadır. Ancak tahsil esası uygulaması nedeniyle işletmenin de giderinden alınarak ödemeyle birlikte giderleştirilmek üzere aktif bir hesaba aktarmayı daha uygun görüyorum. Bunun için de 280 hesaplar altında açılacak bir muavin hesap son derece uygun olur. Böylece Her ödeme ilgili hesaba gider yazılarak yasanın öngörüsüne daha uygun bir sistem yaratılmış olur.

Ödenmeyen SSK primlerini ticari kazancın tespitinde gider olarak gösterip, mali karın tespitinde dikkate almıyoruz, ödendiği zaman beyannamede, diğer indirimler başlığı altında bildiriyoruz.

Bu arada gelir idaresi, 368 ile KKEG karşılaştırıp, 368 hesabı KKEG'den fazla görüyorsa canı istediği mükellefe düzelt bu durumu diyor.

Ödenmeyen SSK primlerini ticari kazancın tespitinde gider olarak gösterip, mali karın tespitinde dikkate almıyoruz, ödendiği zaman beyannamede, diğer indirimler başlığı altında bildiriyoruz.

Bu arada gelir idaresi, 368 ile KKEG karşılaştırıp, 368 hesabı KKEG'den fazla görüyorsa canı istediği mükellefe düzelt bu durumu diyor.

Sayın Zeynep Elif,

Bu mümkün değil. 368 hesap Ertelenen borçlardır. Bugün Af yasası kapsamında tüm taksitlendirmeleri bu hesaba kaydedersiniz. İdare nasıl olur da bunu KKEG olarak addeder ve kıyaslamaya kalkar. Özellikle artık beyannamelerde KKEG detaylarını bildiriyorken.

Merhaba,
işletme, sigorta primlerini ocak ayından kasım dönemi dahil ödemedi. Ama yeni yılın ocak ayında 12 aylık primlerini gecikmelerle tahsil etti. 10.02.2015 ödediği tarih.

ödenmeyen sigorta primleri için KKEG yazımının; yıllık beyanname zamanında yapılması daha mantıklı değil mi? ödenebilir de ödenmeye bilir de.
yıl içinde ödenmese dahi gider yazıyorum ben, çünkü gelir, bir takvim yılını kapsıyor o mantıkla hareket edince; takvim yılı geçmediği için her ay gider yazıp, yıl sonunda eğer ödeme olmamışsa KKEG ye alıyorum.

Tabi bu durumun iki türlü sonucuna bakmak gerekiyor:
1.cisi; dönem içinde ödenmeyen sigorta primlerini, gider hesabından alıp KKEG yazıp matraha ekledik, Matrah yükseldi; matrah yükselince hesaplanan vergiyi etkiledi.
2.cisi; dönem içinde ödenmeyen sigorta primlerini, gider yazdık, matraha eklemedik, gider kalemimiz yüksek, yıl sonunda KKEG yaptık. İlgili dönemlerde ekleme yapmadığımız matrah yıl sonunda yükseldi, hesaplanan vergiyi etkiledi.

bu iki durumda da yıl sonunda beyanname verildiği için herhangi bir hazine kaybı var mı?

"tabi yapılandırma ile ilgili değil bu yazdığım, cari sigorta primleri hakkındadır".

Çok özür diliyorum ama nasıl araştırdığınızı çok merak ediyorum.
Google hazretleri bile daha soruyu yazarken tanımlı aramaları getiriyor ve onlarca açıklamaya ulaşabiliyorken,siz nasıl araştırdınız ki bulamadınız?

araştırmaya gerek olmayan bir konu.... İşletme def. de başka nereye yazabilirsiniz ki merak ettim...

Sayın Zeynep Elif,

Bu mümkün değil. 368 hesap Ertelenen borçlardır. Bugün Af yasası kapsamında tüm taksitlendirmeleri bu hesaba kaydedersiniz. İdare nasıl olur da bunu KKEG olarak addeder ve kıyaslamaya kalkar. Özellikle artık beyannamelerde KKEG detaylarını bildiriyorken.

Sayın Kevork Simkeşyan,

Bu bahsettiğim yöntem, tabi ki tüm ödenmeyen SSK primlerinin kaydını kontrol etmeye yetmez.
Yapılan işlem şu, geçen yıla ve bu yıla ait 368 kontrol ediliyor, 368 de artış olmuşsa, KKEG'inde en az artış tutarı kadar olması bekleniyor ve böyle olmayan mükelleflere uyarı geliyor.

Uyarı sonucu ikna edici açıklama mı yapılır, dava yoluna mı gidilir, cevapsız mı kalınır yoksa hiç uğraşamam düzelteyim bitsin mi denir artık bu mükellefin bileceği konu.

Tahakkuk esasının göz ardı edilmesinden hoşlanmasam da durum bu.

Son düzenleme:
... Aralık ayı için ise,174 sayılı tebliğle yapılan bir düzenleme ile, ocak ayı sonuna kadar ödemenin yapılması halinde gider yazılabileceği hüküm altına alınmıştır. ( Özel dönemlerde ertesi ayın sonuna kadar.)...
Kanunen aralık ayı için ödenip ödenmemesi konusunda bir şart yoktur. Ödensede ödenmesede gider yazılabilir.

Kanunen aralık ayı için ödenip ödenmemesi konusunda bir şart yoktur. Ödensede ödenmesede gider yazılabilir.

Sayın merkür2,

Bu yazdığınıza ne diyebilirim ki, Bu başlıkta herşeyi boşa yazmışız. Şimdi 5510 sayılı yasanın 88. maddesinin açık hükmü ve 174 sayılı GV tebliği engel değil. Demekki bilmediğimiz başka bişey var; Öyleyse şu "ödenip ödenmemsi konusunda şart yoktur"'u sağlayan yasa maddesini paylaşın lütfen.

Aralık ayına ait sgk priminin ödenme zamanı ocak ayı sonudur. Bunu söylemek istemiş her halde arkadaşım.