Kapanış Tasdiki?

Üyelik
29 Eyl 2006
Mesajlar
355
sn meslektaşlarım,
yevmiye ve envanter defterinin dökümünü alıp ocak ayı içinde notere kapanış tasdiki yaptırmamız şart mı?
 
Üyelik
26 Ağu 2006
Mesajlar
101
Yevmiye defterlerinin en az tutulduğu veyahut da ait olduğu yılı izleyen yılın en geç ocak ayı sonuna kadar notere ibraz edilerek, son kaydın altına noterce "görülmüştür" sözünün yazılması ve noter mührü üzerine noterce imza atılarak söz konusu noter tarafından tasdik edilmiş olması gerekir.

Türk Ticaret Yasası'nın 85. maddesi hükmü gereği olarak yasaya uygun surette tutulan ve birbirini teyit eden ticari defterlerin içeriği sahibi lehine delil olarak kabul edilir. Ancak karşı tarafın yasaya uygun olarak tutulmuş olan ve birbirini doğrulayan defterleri mevcut ise ve bu defterdeki kayıtlar, belgelerle veyahut da kabul edilebilir delillerle kanıtlanabiliyorsa, bu takdirde ispat niteliği olan ve yasalara uygun olarak tutulmuş defter kayıtları esas alınır.

Bu bağlamda bilanço esasına göre defter tutan yükümlülerin defter kayıtlarını Türk Ticaret Yasası'nın 70. maddesine uygun tutmaları ve kapanış tasdiklerini de bu bağlamda yaptırmış olmaları yasal zorunluluk olmaktadır.

VUK açısından ise herhangi bir zorunluluk söz konusu değildir.
 
Üyelik
8 Kas 2006
Mesajlar
42
Selam!
Küçük bir düzeltme;
Yevmiyeye Ocak sonuna kadar
Envantere ise Mart sonuna kadar
Kapanış tasdiği yapılabilir.
İyi Çalışmalar...
 
Üst