Kar Dağıtımında Stopaj

merhabalar.30.09.2013 tarihinde A.Ş.olan şirketimizde yaklaşık 40 ortağa stopajı keserek kar dağıtımı yaptık. 9.ay muhtasarını verirken beyannamede bu 40 kişiyi ve kesintilerini ayrı ayrımı bildirmeli miyiz. eğer böyleyse tevkifata tabi ödemelere ait bildirim bölümünü mü kullanacağız. burada ödeme tür kodunu ne seçmeliyiz.

Muhtasar beyannamesinde 40 kişiyide ayrı olarak,tevkifata tabi ödemelere ait bildirim bölümünden 061 kod kullanılarak bildirim yapmanız gerekmektedir.

yanlış biliyor olabilirim ama kar stopajını aylık muhtasarla değil de dağıtım tarihinden itibaren 15 gün içinde muhtasar beyanname ile tahakkuk ettirerek ödeniyordu sanki. öyle bişey hatırlıyorum ama net değil.

Muhtasar beyannamesinde 40 kişiyide ayrı olarak,tevkifata tabi ödemelere ait bildirim bölümünden 061 kod kullanılarak bildirim yapmanız gerekmektedir.

Selamlar
Evet bu şekilde belirtmelisiniz ki,hissedarların kar dağıtımından dolayı gelir vergisi beyanı vermeleri gerektiğinde mahsup edecekleri stopajın,hangi beyandan hangi tutardan kaynaklandığını görmeleri ve göstermeleri gerekecektir.
Sayın zeze,yorumunuzda da şöyle bir düzeltme yapabilirim.Kar dağıtım stopajı,dağıtımın yapıldığı aya ait olan muhtasar beyanında beyan edilir.Muhtasar beyanı ne zaman onaylanıyorsa o zaman beyan edilecektir.
Saygılar

Sayın zeze,

Eski uygulama öyleydi. Tam tarihini hatırlamamakla birlikte uzun zamandır kesintinin yapıldığı ayı takip eden ayda verilen veya takip eden ilk üç aylık muhtasar beyannamede beyan ediliyor.