fonradar

Kâr Yedeği Ayırma

fugenc

Tanınmış Üye
firma 2012 de kar etti ancak geçmiş yıl zararları olduğu için tümünü mahsup edip vergi ödemedi. bu durumda kar üzerinden yasal yedek ayrılması gerekir mi yine de?

Elbette gerekir, dönem karı üzerinden ayrılan yasal yedekler dönem net karı olduğu takdirde mutlaka ayrılır. Ancak tam tersi bir bakış açısı ile geçmiş yıl zararları öncelikli olarak kar yedeklerinden mahsup edilir, zira yedek akçelerin asıl amacı ileride oluşabilecek veya geçmişte oluşmuş zararların telafi edilmesi, bu sayede şirketin sermaye yapısının muhafaza edilmesidir.

Selamlar
Sayın koray bey yanılıyorsam veya yanlış biliyorsam lütfen düzeltin.
Kanuni yedek akçenin hesaplanması örneklerinde dönem kazancından (690) geçmiş yıl zararlarının düşülmesi suretiyle kalan kar üzerinden %5 1.yedek akçe ayrılması gerekmiyor mu? Geçmiş Yıl zararlarını düştüğümüzde ortada kalan bir kar olmayacağına göre, yedek akçeyi hangi kar matrahıyla ilişkilendirmek gerekecek.?
Acaba ben mi yanlış biliyor veya yorumluyorum..
Saygılar

Selamlar
Sayın koray bey yanılıyorsam veya yanlış biliyorsam lütfen düzeltin.
Kanuni yedek akçenin hesaplanması örneklerinde dönem kazancından (690) geçmiş yıl zararlarının düşülmesi suretiyle kalan kar üzerinden %5 1.yedek akçe ayrılması gerekmiyor mu? Geçmiş Yıl zararlarını düştüğümüzde ortada kalan bir kar olmayacağına göre, yedek akçeyi hangi kar matrahıyla ilişkilendirmek gerekecek.?
Acaba ben mi yanlış biliyor veya yorumluyorum..
Saygılar

Yedek akçe 690'dan geçmiş yıl zararlarının düşülmesi ile ayrılmaz. 590 üzerinden ayrılır, kaldı ki geçmiş yıl zararları o da 5 yılı geçmemek üzere mali kardan düşülür.

Sanırım ticari kar/mali kar kavramlarında ufak bir karışıklık olmuş.

Sayın fugenç,

Yasal yedek akçe ayırmadan önce geçmiş yıl zararlarının mahsubu gerekir. Eğer KKEG nedeniyle KV çıkmışsa doğal olarak bu tutar dönem karından düşülür. Zarar mahsubu olmadan Yasal yedek ayrılmaz. Bu konu ile ilgili daha önce de forumda soru sorulmuş cevap vermiştim. Bu konu çok tartışılsa da daha önce tek karine varken şimdi iki karine oldu ve ikisi de bu görüşü destekler nitelikte. Her ikisinde de öngörülen yol aynısıdır.

1. Tekdüzen Hesap Planı sonrası zorunlu tablolar arasında bulunan Kar Dağıtım Tablosu, incelemenizi öneririm.
2. Yeni TTK nezdinde yayınlanan 9.8.2012 tarihli "KÂR PAYI AVANSI DAĞITIMI HAKKINDA TEBLİĞ" ekinde bulunan dağıtım tablosu örneği.

KÂR PAYI AVANSI TUTARININ HESAPLANMASINA İLİŞKİN TABLO

ARA DÖNEM KÂRI
Varsa Geçmiş Yıl Zararları (-)
Kurumlar Vergisi (-)
Gelir Vergisi Kesintileri (-)
Diğer Vergi ve Benzerleri (-)
1. Tertip Kanuni Yedek Akçeler (-)
İsteğe Bağlı Yedek Akçeler (-)
İmtiyazlı Pay Sahipleri İçin Ayrılan Tutar* (-)
İntifa Senedi Sahipleri İçin Ayrılan Tutar* (-)
Kâra Katılan Diğer Kimseler İçin Ayrılan Tutar* (-)
Varsa Daha Önceki Ara Dönemlerde Ödenen Kâr Payı Avansı Tutarı (-)
KÂR PAYI AVANSINA ESAS TEŞKİL EDEN TUTAR
Kâr Payı Avansına Esas Teşkil Eden Tutarın Yarısı (-)
DAĞITILABİLECEK KÂR PAYI AVANSI TUTARI
2. Tertip Kanuni Yedek Akçeler (-)
ÖDENECEK KÂR PAYI AVANSI TUTARI

Sorunuzun cevabı tamamdır umarım.
Saygılar,
Kevork