Kasım 2008 Muhasebe Denetimi

SORU 1= Risk odaklı denetimde, denetçinin amacını ve denetimin temel aşamaları kısaca belirtiniz. bu yaklaşımın sağladığı avantajları sayınız.

SORU 2 = Denetim sırasında denetlenen işletmenin mevzuata aykırı faaliyetlerine ilişkin incelemesi gereklimidir. mevzuata aykırılıkların tesbit edilememesi halinde bağımsız denetçinin sorumluluğu nedir. denetçi mevzuata aykırılıkları tespiti ettiğinde neler yapmalıdır.

SORU 3 = Yeterli ve uygun kanıt toplama standardını ve kanıtın güvenilirliğini belirleyen faktörleri açıklayınız.

SORU 4 = Bağımsız denetçinin açılış bakiyeleri ile ilgili olarak elde edilmesi gereken kanıtların yeterliliği ve uygunluğunu belirleyen şartlar ve faktörler nelerdir. kısaca açıklayınız.

HER SORU 25 PUANDIR.

Ynt: 2008 Kasım Muhasebe Denetimi

meslek hukuku soruları yok mu?

ben arkadaşımla konuştum
hatırladıklarımı aktarayım size :

meslek odaların kurulması ve isimlendirilmesindeki hükümler
etik yönetmeliğine göre haksız rekabetle mücadelede oluşturulan kurulun kaç kişi olduğu vs. gbi bir soru vardı...
kaşe kullanmamaları gereken durumlar...

sn.tımarlı sağol emeğin için.
son hakkım tek dersimdi ben iyi yaptığımı düşünüyorum
sadece birinci soruyu anlamak yorumlamak ve soruda isteneni yazmak biraz zordu diğerlerini yaptım ancak birinci soruda istediklerini tam olarak karşılayamadığım kanaatindeyim
ikinci soru bağımsız denetim ile ilgili idi umarım herkes yapmıştır.
dördüncü soruda açılış bakiyeleri ile bağdaştırılarak kanıtların yeterliliğini belirleyen faktörler açıklanmalıydı kanaatindeyim. yani yanıta sadece maliyet,risk, önemlilik, anakütlenin büyüklüğü yazmak yetmez bunları açılış bakiyeleri ile harmanlayarak anlatmak gerekirdi diye düşünüyorum.
bizim sınıf doldu taştı ben 209 nolu odadaydım yılmaz larla birlikte
sınıfta 74 kişi girdik ve sınıfa sığmadık dersem yeridir bu yüzden bu sefer not verme sisteminde bir gevşeme olacağını umuyorum.
herkese geçmiş olsun umarım gönlünüzce olur sounçlar...

denizyılmaz ' Alıntı:
sn.tımarlı sağol emeğin için.
....
bizim sınıf doldu taştı ben 209 nolu odadaydım yılmaz larla birlikte
....
Tanışmaya başlamışız sanırım. Umarım beklediğiniz sonucu alırsınız sınav neticesinde.

Ben fazla çalışmamıştım beklediğim yerlerden de gelmedi. Aklıma ne geldiyse yazdım. Bakalım hayırlısı ben İzmirde 202 nolu sınıfta girdim bizimde sınıf full dü.

SORU 4'ün cevabı

Bağımsız denetçinin açılış bakiyeleri ile ilgili olarak elde etmesi gereken kanıtların yeterliliği ve uygunluğu aşağıda belirtilen hususlara bağlıdır:

İşletme tarafından uygulanan muhasebe politikaları,

Önceki dönem finansal tablolarının bağımsız denetime tabi tutulup tutulmadığı, bağımsız denetimi yapıldıysa bağımsız denetim raporunun değişikliğe uğrayıp uğramadığı,

Cari dönem finansal tablolarının içerdiği hesapların yapısı ve taşıdığı önemli yanlışlık riski ve

Cari dönem finansal tabloları bakımından açılış bakiyelerinin önemlilik seviyesi.

bence sorular eski sorularla aynı, sadece sorunun tarzı ve kullanılan terimler değiştirilmiş o kadar. Hepinizin ALLAH gönlüne göre versin. inşallah

Ynt: Kasım 2008 Muhasebe Denetimi

arkadaşlar,
soruların cevaplarını bilen buraya cevaplarını yazabilir mi? ???

Arkadaşlar Merhaba

Tek dersim Denetim kalmıştı. Sorulara verdiğim yanıtları sizinle paylaşmak istiyorum sizce geçermiyim.
Cevap 1) Bur da ben riski tanımladım. Riskin denetçi için ne anlama geldiğini tanımladım ve Denetim amaçlarını ayrıntılı yazdım
Cevap2) Burda Mevuzata göre diye başladım denetçi çalışmalarını gerekli özveri içinde yapmalıdır. Herhangi bir kanunsuz işle karşılaştığı zaman müşteriden düzeltilmesini ister düzeltilip düzeltilmediğini kontrol eder düzeltilmediği takdirde olumsuz rapor yazar ve konuyu mali mercilere intikal ettirir dediö
Cevap3 ) Yeterli sayıda kanıt toplama da ise öncelikle kanıtın tanımını yaptım daha sonra nekadar kanıt toplanacağını denetçi kendisi belirler amaç raport hazırlanacak kadar kanıt toplanmasıdır dedim.

Kanıtın güvenirliliğini etkileyen faktörler
-Zamanlılık, İlgili olması , Kaynağı , Objektifliği ayrıntılı bir şekilde yazdım
Cevap 4 ) Ben bu soruyu Önemlilik, Risk , Nitelik , Ekonomik etkenler , Ana kütlenin büyüklüğünü kanıtın yeterliliğini etklerini yazdım.

Sizce ne olur.......

merhaba cüneyt 1. soruda amaçlar demişsin soruda denetimin amacı ve denetimin temel aşamaları demiş. belki gözünden kaçmıştır. ilk 3 soruyu bende seninle benzer yaptım. sınavdan sonra görüştüğüm bir kaç kişide buna benzer yanıtlar vermişler. ama 4. soruyu farklı yapmışım. ama hiç emin değilim.

Bu dönemde güzel sorular gelmiş, merak ediyorum bu soruları ayrıntılı bilenler kağıda güzel dökebilirlerse tahminim cevaplar uzun sürer, anlaşılan puanlamada gene kağıdın okuyanın biraz insafına kalınacak. Sınava girenler cevaplarınız kaç sayfa sürdü acaba ?

benimde tek dersim denetimdi. sorular zor geldi gibi...
bende
1.soruya riskle ilgili aklıma gelen alakalı alakasız ne var ne yok yazdım. ;D
2.gereklidir. mevzuata aykırı durumları ilgili mercilere bildirmek gibi diğer arkadaşın yazdığına benzer bişiler yazdım. denetçinin sorumluluğu görüşünden ötürüdür gibi bi kaç bişilerde yazdım.
3.kanıt uygun miktarda kalitede vb gibi standartın tanımını yaptım. ilgililiği,zamanı,kaynağı ve objektifliği gibi maddelerini yazdım:
4.bu soruya önceki dönemde uygulanan denetim tekniklerinin incelenmesi gerekir gibi(buna benzer bişiler), altınada bi kaç tane denetim tekniği ismi ile süsleyerek verdim.
tek kağıt önlü arkalı kullandım verdim. 50 yetiyor. tek dersim.. ilk sınavda 6 sını verdim bu kaldı bu da böyle oldu ne dersiniz geçermiyiz.

seninle benzer şeyler yazmışım stajyer 32 bence 50 alınması gereken bir kağıt ama yinede belli olmuyor inan. ama büyük bir ihtimal geçmişsindir.

mare_nostrum ' Alıntı:
seninle benzer şeyler yazmışım stajyer 32 bence 50 alınması gereken bir kağıt ama yinede belli olmuyor inan. ama büyük bir ihtimal geçmişsindir.

bana birşey söylemedim ben kaldım mı yoksa :-[

pardon cüneyt kardeş sende benzer şeyleri yazmışsın geçeriz inşallah ne diyim. insan yinede emin olamıyor ki.

inşallah geçeriz. zaten ortam bulutlu kriz kriz diyip duruyorlar.. birde bununla uğraşmayalım bir daha inşallah..
ben geçen sınavda sıfır çalışmayla sadece uydurmayla 35 almıştım. burada 2 soruya hiç olmazsa kitaptan ezberlediklerimle yarım yamalakda olsa bişiler yazdım

Deniz,

Dehanın cevaplarını gördün mü? Hocanın cevapladığı ile dehanın sitesinden yayınlananların uzaktan yakından alakası yok