Kasım 2008 Muhasebe Denetimi

Ynt: Kasım 2008 Muhasebe Denetimi

merhaba arkadaşlar. deha açıklamış soru ve yanıtları. denetimden girdim sadece. denetimden bu cevapları veren kaç kişi var acaba merak ettim. 3.soru haricinde diğer sorulara bu şekilde cevap veren sayısı bence çok azdır. cevap anahtarı da gerçekten böyleyse %90 ımız inan kalırız.

mare_nostrum ' Alıntı:
merhaba arkadaşlar. deha açıklamış soru ve yanıtları. denetimden girdim sadece. denetimden bu cevapları veren kaç kişi var acaba merak ettim. 3.soru haricinde diğer sorulara bu şekilde cevap veren sayısı bence çok azdır. cevap anahtarı da gerçekten böyleyse %90 ımız inan kalırız.

Ben umutluyum yaa verdiğim cevaplarla kesin geçer not alırım diye düşünüyorum. Benim de tek dersim artık bitmesini istiyorum artık yeterrr

valla eğer risk odaklı denetimi bu şekilde açıkladıysan ve mevzuata aykırı durumları da yazabildiysen ve tabiki açılış bakiyeleriyle ilgili soruyu da dehanın yayınladığı şekilde yaptıysan seni tebrik etmek lazım ne diyim. merak ettim cüneyt dehanın yanıtlarıyla (3.soru hariç) seninki uyuşuyor mu?

mare_nostrum ' Alıntı:
valla eğer risk odaklı denetimi bu şekilde açıkladıysan ve mevzuata aykırı durumları da yazabildiysen ve tabiki açılış bakiyeleriyle ilgili soruyu da dehanın yayınladığı şekilde yaptıysan seni tebrik etmek lazım ne diyim. merak ettim cüneyt dehanın yanıtlarıyla (3.soru hariç) seninki uyuşuyor mu?

Ben dehanın yayınladığı şekilde cevapladım demedim ki zaten Benim dediğim daha önce ki mesajlarımda nasıl cevapladığımı yazdım. Ben bu cevaplarım doğrultusunda geçeriz veya umudum var dedim. Dehanın cevaplarına göre ben (ki büyük çoğunluk benim gibi yapmış) küllüm kalırım. Dediğim gibi sadece 3.sorunun cevabı uyuşuyor.

Peki sen 2.soruyu nasıl yaptın?

ben 2. soruyu gereklidir diye başladım:) mevzuata aykrı durumların tespiti halinde bağımsız denetçi ilgili kuruluşlara bunu bildirmelidir. önce yönetime aykırı durumları bildirerek yönetimden önlem alınmasını ister dedim. yönetimin mevzuata aykırılık durumlarında önlem almaması durumunda, denetçi durumun önemine göre şartlı veya olumsuz rapor düzenleyerek bunu ilgili kuruluşlara bildirmekle sorumlu olduğundan bahsettim. bu ve buna benzer şeyleri yazdım işte. aklıma gelenler bunlar. sen nasıl yaptın

mare_nostrum ' Alıntı:
ben 2. soruyu gereklidir diye başladım:) mevzuata aykrı durumların tespiti halinde bağımsız denetçi ilgili kuruluşlara bunu bildirmelidir. önce yönetime aykırı durumları bildirerek yönetimden önlem alınmasını ister dedim. yönetimin mevzuata aykırılık durumlarında önlem almaması durumunda, denetçi durumun önemine göre şartlı veya olumsuz rapor düzenleyerek bunu ilgili kuruluşlara bildirmekle sorumlu olduğundan bahsettim. bu ve buna benzer şeyleri yazdım işte. aklıma gelenler bunlar. sen nasıl yaptın

Benim yazdığım ,

Denetçi denetim çalışmaları sırasında gerekli özvereni göstermelidir. Denetim çalışmaları sırasında tespit ettiği hata ve hileleri düzeltilmesini müşteri işletmeden ister. Düzeltiliğ düzeltilmediğine tekrar bakar düzeltilmediği takdirde olumsuz rapor verir. Olumsuz rapor ile birlikte mali mercilere intikal ettirilir. Adli işlem gereli olan hata ve hileler gerekli yerlere bildirilir. dedim

birbirine yakın şeyler yazmışız sanırım. sınavdan sonra görüştüğüm bir kaç kişide benzer şeyler yazmışlar. dehanın verdiği gibi yanıtların olduğunu pek sanmıyorum. bende sınavdan sonra geçerim demiştim ama biraz moralim bozuldu açıkçası. kursların yanıtlarına itibar etmek istemiyorum. yoksa sınavdan alcağım not yine 35tir:( yinede umut taşıyorum biraz 50 verirlerse bu iş tamamdır.

arkadaşlar denetimden ve diğer derslerden kursların yayınlamış olduğu cevaplara itibar etmemek gerekiyor. çünkü denetimdem 2. soruyu ersin güredin hocanın kitabından buldum yazdıklarıma paralel şeyler var orda. ama malum bir dersanenin açıkladığı yanıtlarla yakından uzaktan ilgisi yok. bence kimse panik yapmadan sonuçları beklesin ve kursların yanıtlarına da itibar etmesin. umarım herkes bu zorlu sınavı atlatır.

mare_nostrum ' Alıntı:
arkadaşlar denetimden ve diğer derslerden kursların yayınlamış olduğu cevaplara itibar etmemek gerekiyor. çünkü denetimdem 2. soruyu ersin güredin hocanın kitabından buldum yazdıklarıma paralel şeyler var orda. ama malum bir dersanenin açıkladığı yanıtlarla yakından uzaktan ilgisi yok. bence kimse panik yapmadan sonuçları beklesin ve kursların yanıtlarına da itibar etmesin. umarım herkes bu zorlu sınavı atlatır.

Bu güzel haber bence 2.sorunun cevabını bulmam. Geçen sınavda tek sorum bile tam olarak doğru değildi ama 35 geldi bence 2.soru doğru kabul edersek kesin geçeriz diye düşünüyorum....

Valla Cüneyt sayfasını bile verebilirim 145. sayfa aynen yazıyor mevzuata aykırı davranışlar diye. Ersin Güredin denetim işinde sayılı hocalardandır. Bence malum dersanenin yanıtı tamamen uydurma. Tüm bunlar ancak malesef 2 ay sonra belli olucak. Tek dersim kaldı fena da geçmedi ama hala tam geçtim diyemiyorum.

mare_nostrum ' Alıntı:
Valla Cüneyt sayfasını bile verebilirim 145. sayfa aynen yazıyor mevzuata aykırı davranışlar diye. Ersin Güredin denetim işinde sayılı hocalardandır. Bence malum dersanenin yanıtı tamamen uydurma. Tüm bunlar ancak malesef 2 ay sonra belli olucak. Tek dersim kaldı fena da geçmedi ama hala tam geçtim diyemiyorum.

İnanırmısın aynı dert bende de var Benim de tek dersim bu sınavı veremezsem son hakkım artık bitmesini istiyorum... İnşallah olacak

Bu sınav mı son hakkın yoksa bir daha var mı. Bence bizim gibi bir şeyler yapanlara 50 verirler. Mart ayındaki sınavda bi arkadaş. Denetimle ilgili bildiği yalan yanlış her şeyi yazmış ve sınava da hiç çalışmadığı halde 50 alarak geçti. İnancımı yitirmek istemiyorum ama geçeriz gibi geliyor. Umarı iyi sonuçlar gelir.

Cüneyt bu arada 1.soruya ne yanıtlar verdin hatırlıyor musun?

mare_nostrum ' Alıntı:
Bu sınav mı son hakkın yoksa bir daha var mı. Bence bizim gibi bir şeyler yapanlara 50 verirler. Mart ayındaki sınavda bi arkadaş. Denetimle ilgili bildiği yalan yanlış her şeyi yazmış ve sınava da hiç çalışmadığı halde 50 alarak geçti. İnancımı yitirmek istemiyorum ama geçeriz gibi geliyor. Umarı iyi sonuçlar gelir.

Bir hakkım daha var ama bu stres sıkıntıyı bir daha yaşamak istemiyorum

mare_nostrum ' Alıntı:

1.soruya ben ilk önce riskin tanımını yaptım Denetçinin risk ile ilgili sorumluluğunu yazdım ve daha sonra denetim amaçlarını açıkladım

cuneytglp75 ' Alıntı:
mare_nostrum ' Alıntı:

1.soruya ben ilk önce riskin tanımını yaptım Denetçinin risk ile ilgili sorumluluğunu yazdım ve daha sonra denetim amaçlarını açıkladım

Son soruda ise kanıtın yeterliliğini etkileyen faktörlere önemlilik,risk,nitelik ,ekonomik etkenler anakütlenin büyüklüğünü yazdım ve açıkladım

arkadaşalar yaklaşık olarak aynı şeyleri yazmışık benimde tek dersim denetimdi umarım 50 alırız ve geçeriz.

her kim hazırlamışsa bu soruları. Bundan sonra pek kimse smmm olmasın diye sormuş.

Peki 1.sorudaki denetimin temel aşamalarına ne yazdınız. Diğerlerini benzer yapmışız ama denetim aşamalarına ben denetim sürecini yazdım. O an aklıma bir şey gelmedi.