fonradar

Kasım 2008 Vergi Hukuku

Ynt: Kasım 2008 Vergi Hukuku

10.000 Beyan edilen
14.000 2006'nın geliri
7.000 Gider yazdığı
---------
31.000 Toplamı

Un sorusunu da açıklayarak 4 sayfada anlatmışlar. O kadar yani :) Sınav sırasında yap yapa bilirsen :)

bende hiç farkedemedim 602 nin borçlu olduğunu o soru da yanlış
%18 den puan kırmazlarsa geçerim kırarlar mı sizce?

18 dende kırarlar benim gibi %1 yapıp maliyet bedelini esas alandan da kırarlar. Onlar kırmayı seviyor bence.

Emsal bedelde ortalama fiyat yöntemini uygulamak gerekiyormuş. Geriye dönük %25'ini bulup ort. fiyatını alacaksın. Ben de onu yapmadım. Ben de diyorum ki Temmuz-Ağustos verilerini niye verdiler ki? :)))))

yani ortalama derken eylül dekini hesaplarken temmuz ağustos, ekimdekini hesaplarken temmuz ağustos eylül mü?

%25'ini nerde buluyorsan orda keseceksin. Yanlış hatırlamıyorsam Ağustos'da %25'i sağlıyordu. Temmuz'a gitmeye gerek kalmıyordu. Bu verileri vermesinden zerre şüphelenmedim. İnsan altında bişey arar di mi? O zaman yapılabilirdi belki (değil kesin) :(

Ekim'i yaparken de (tam net hatırlamıyorum ama) zaten Eylül'e ortağın çektiğini de eklediğinden orda da sorun olmuyor.

Son iki soruyu yapamadığıma üzülmüyorum .Ama ilk soruyu kaçırmamalıymışım :'( :'( :'(

bende bi tuhaflık mı var? ben uygulama sorularını hiç anlayamadım. uzun uzun tam olarak ne sorduklarını düşündüm. emsal bedeli sorduğunu da göremedim. ya nası bi çalışma izlicez biz. kanun çalışmakta yeterli değil artık. bu tür soruların olduğu bir kaynak varmı?

Zlmnl Bu tür soruların olduğu bir kaynak bulabilirseniz burada paylaşın valla seviniriz. Günlerce kanunları ezberlemekle uğraştık. Çok kazık 2 uygulama sorusu geldi.Kazıktı çünkü 3. soruda hem kdv kanununun 3 ve 27. maddeleri GV kanunu 41. maddeyi VUK 267. maddeyi ve vergi oranlarına ilişkin bakanlar kurulu kararını harmanlayarak sorulmuş bir soruydu. Bu 3 kanun içerisinde ben VUK ile ilgili kısmı atladım normal emsal bedel uyguladım. Yani o ay yapılan satışın ortalama fiyatını bulup, aynı ay işletmeden çekilen miktar ile çarptım direk emsal bedel uyguladım. Öyle % 25 falan yapmadım. Aslında tam yeminli sınavında sorulacak soru 4. soruyu ben yanlış anladım. 1. soruyuda kurumlar vergisi kanununda muafiyetler çok uzun olduğu için çalışmamıştım atlamıştım. Şansıma oradan soru geldi. Sadece 2. soruyu adam akıllı cevaplayabildim. Bu da geçmeye yetmez herhalde. Madem öyle uygulamaya yönelik bir kaynak olsa da bundan sonra ondan çalışsak

Soruları aktarma imkanınız var mı?

Ogün Güneş ' Alıntı:
Soruları aktarma imkanınız var mı?

SORU 1) 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu'nun kooperatif muafiyeti ile ilgili hükümlerini belirtiniz.

SORU 2) Birden fazla takvim yılına sirayet eden inşaat ve onarma işlerinde işin bitimi ile müşterek genel giderler ve amortismanların dağıtılmasına ilişkin olarak Gelir Vergisi Kanunu'nda yer alan hükümleri belirtiniz.

SORU 3) Un ticareti ile uğraşan K Kollektif şirketinin ticari yoğunluğun az olduğu bazı aylardaki un şatışlarına ait bilgileri aşağıdaki gibidir.

Ekim 2008 4.000 kg 12.000 YTL
Eylül 2008 4.500 kg 13.050 YTL
Ağustos 2008 5.500 kg 15.400 YTL
Temmuz 2008 6.000 kg 16.200 YTL

Şirket ortakları satışa konu olan unları zaman zaman ailevi ihtiyaçlarında da kullanmaktadırlar. Bu kapsamda ; şirketin % 40 paylı ortağı Bay (A) maliyet bedeli 50.000 YTL olan 20.000 kg miktarındaki unu 10 Ekim 2008 tarihinde, şirketin %60 paylı ortağı Bay B ise maliyet bedeli 78.000 YTL olan 30.000 kg miktarındaki unu 15 Eylül 2008 tarihinde evine götürmüştür. Bu çekişler ile ilgili mali olarak herhangi bir işlem yapılmamıştır.

İSTENEN : Şirketin Temmuz, Ağustos,Eylül ve Ekim 2008 dönemlerine ait hesaplanan KDV tutarlarına belirleyiniz.

SORU 4 ) (L) Limited şirketi dava safhasında bulunan ve yarısı teminatlı olan 14.000 YTL tutarındaki ticari alacağı nedeniyle 2006 yılı için 7.000 YTL tutarında şüpheli alacak karşılığı ayırmıştır. 2006 yılında açılan dava 2007 yılında sonuçlanmış olup; kurum lehine verilen mahkeme kararı uyarınca 20.10.2007 tarihinde söz konusu alacağının tamamını (14.000 YTL ) tahsil etmiştir.

Belirtilen tahsilata ilişkin olarak yapılan 25.10.2007 tarih ve 789 sayılı yevmiye kaydı şöyledir.

-------------------------- / -------------------------------
602 Diğer Gelirler 14.000
128 Şüpheli Ticari Alacaklar 14.000
-------------------------- / -------------------------------

Şirket verdiği kurumlar vergisi beyannamelerine göre 2006 yılına ilişkin olarak 5.000 YTL, 2007 yılına ilişkin olarak ise 10.000 YTL matrah beyan etmiştir.

İSTENEN : Şirketin 2006 ve 2007 yıllarına ilişkin beyanlarını değerlendirerek, bu yıllara ait olması gereken kurumlar vergisi matrahlarını hesaplayınız.

Not : KDV ile ilgili herhangi bir işlem yapılmayacaktır.

Yahu 30000 kilo unu ailevi ihtiyaclarında kullanıyormuş.Bu kadar unu evine götürmüş .Bu ortaklar birbirinden gizli fırın işletiyorlar herhalde. ;D

paradoks006 ' Alıntı:
Yahu 30000 kilo unu ailevi ihtiyaclarında kullanıyormuş.Bu kadar unu evine götürmüş .Bu ortaklar birbirinden gizli fırın işletiyorlar herhalde. ;D

Katılıyorum :)))))) Ya da adamların büyük bi haremi ve 50-60 çocuğu var. Yine de fazla ama :)

şu un sorusunu çözen babayiğit var mı arkadaşlar ya?

_burak_ ' Alıntı:
şu un sorusunu çözen babayiğit var mı arkadaşlar ya?

Aslında soruyu herkes çözdü ama genellikle şu 2 hususta hata yapıldı...

1- Un'un KDV oranı
2- KDV'nin maliyet bedeli üzerinden hesaplanması - KDV'nin emsal satış ücreti üzerinden hesaplanması