Kasım 2008 Vergi Hukuku

Ynt: Kasım 2008 Vergi Hukuku

arkadaşlar merhaba ;

ben 1.soruyu tam yaptım
2.soruyuda yaptım sadece işin bitimine kesin ve geçici kabule tabi olduğu hallerde genel veya geçici kabul tutanağının onaylandığı tarihte iş bitmiş sayılır diğer hallerde işin fiilen tamamlandığı tarihte biter dedim
3.soruda kdv teslim sayılan halleri yazdım ve matrah üzerinden %8 kdv ile hesaplama yaptım birde kollektif şirketin şirket olarak kdv mükellefi olduğunu belirttim
4.sorum yanlış

sizce 50 alır mı bu kağıt

Emsal bedeli ve emsal ücreti

Madde 267 - Emsal bedeli, gerçek bedeli olmayan veya bilinmiyen veyahut doğru olarak tespit edilemeyen bir malın, değerleme gününde satılması halinde emsaline nazaran haiz olacağı değerdir.

Emsal bedeli sıra ile, aşağıdaki esaslara göre tayin olunur.

Birinci sıra: (Ortalama fiyat esası) Aynı cins ve nevideki mallardan sıra ile değerlemenin yapılacağı ayda veya bir evvelki veya bir daha evvelki aylarda satış yapılmışsa, emsal bedeli bu satışların miktar ve tutarına göre mükellef tarafından çıkarılacak olan 'Ortalama satış fiyatı' ile hesaplanır. Bu esasın uygulanması için, aylık satış miktarının, emsal bedeli tayin olunacak her bir malın miktarına nazaran % 25'ten az olmaması şarttır.
İkinci sıra: (Maliyet bedeli esası) Emsal bedeli belli edilecek malın, maliyet bedeli bilinir veya çıkarılması mümkün olursa, bu takdirde mükellef bu maliyet bedeline, toptan satışlar için % 5, perakende satışlar için % 10 ilave etmek suretiyle emsal bedelini bizzat belli eder.

(2365 sayılı Kanunun 35 inci maddesiyle değişen fıkra) Üçüncü sıra: (Takdir esası) Yukarıda yazılı esaslara göre belli edilemeyen emsal bedelleri ilgililerin müracaatı üzerine takdir komisyonunca takdir yolu ile belli edilir. Takdirler, maliyet bedeli ve piyasa kıymetleri araştırılmak ve kullanılmış eşya için ayrıca yıpranma dereceleri nazara alınmak suretiyle yapılır. Takdir edilen bedellere mükelleflerin vergi mahkemesinde dava açma hakkı mahfuzdur. Ancak, dava açılması verginin tahakkuk ve tahsilini durdurmaz.

Emsal bedelinin mükellef tarafından bizzat hesaplandığı hallerde, bu hesaplara ait kayıt ve cetveller ispat edici kağıtlar olarak muhafaza edilir.

Yukarıdaki esaslarla mukayyet olmaksızın kaza mercilerinin re'sen biçtikleri değerler ile zirai kazanç ölçülerini tespit eden kararnamelerde yer alan unsurlar emsal bedeli yerine geçer. Ücretle yapılan imalatta ücretin gerçek miktarının bilinmemesi veya doğru olarak tayin edilememesi hallerinde tespit edilecek emsal ücret de aynı esaslara göre tayin olunur.

satış miktarları, çekişlerin yapıldığı her 2 ayda da çekiş miktarlarının %25'inin altında. bu durumda maliyet bedeli mi hesaplanmalıydı? gerçi ona da %5 eklenecekmiş. yine olmaz bizim iş.. :)

LEMSAN ' Alıntı:
arkadaşlar merhaba ;

ben 1.soruyu tam yaptım
2.soruyuda yaptım sadece işin bitimine kesin ve geçici kabule tabi olduğu hallerde genel veya geçici kabul tutanağının onaylandığı tarihte iş bitmiş sayılır diğer hallerde işin fiilen tamamlandığı tarihte biter dedim
3.soruda kdv teslim sayılan halleri yazdım ve matrah üzerinden %8 kdv ile hesaplama yaptım birde kollektif şirketin şirket olarak kdv mükellefi olduğunu belirttim
4.sorum yanlış

tek dersinse alır bence

bende aynı şekilde 1.ve 2.soruyu cevapladım ama 3.sorudan hiç emin değilim 4.sorum da yanlış çokda çalışmıştım valla tek dersimde vergi kalmıştı. geçemezsem çok üzülücem acaba tek dersi kalanlara insaflı davranırlar mı?

levent037 ' Alıntı:
LEMSAN ' Alıntı:
arkadaşlar merhaba ;

ben 1.soruyu tam yaptım
4.sorum yanlış

tek dersinse alır bence

Her branşın değerlendirilmesi ayrı yapılıyor... Sınav kağıdını değerlendiren görevli tek ders olup olmadığını bilmeden değerlendirme yapıyor... O nedenle böyle duygusal değerlendirmeler tamamen konu dışı tutuluyor...

Yani kağıt 40 lık kağıtsa ve o ders tek ders olsa bile 50 olmaz... Tabi bu mesaja konu arkadaşın 40 alacağı anlamına gelmiyor yanlış anlaşılmasın keşke 50 alsa da geçse... :)

_burak_ ' Alıntı:

Madde 267 - Emsal bedeli, gerçek bedeli olmayan veya bilinmiyen veyahut doğru olarak tespit edilemeyen bir malın, değerleme gününde satılması halinde emsaline nazaran haiz olacağı değerdir.

Birinci sıra: (Ortalama fiyat esası) Aynı cins ve nevideki mallardan sıra ile değerlemenin yapılacağı ayda veya bir evvelki veya bir daha evvelki aylarda satış yapılmışsa, emsal bedeli bu satışların miktar ve tutarına göre mükellef tarafından çıkarılacak olan 'Ortalama satış fiyatı' ile hesaplanır. Bu esasın uygulanması için, aylık satış miktarının, emsal bedeli tayin olunacak her bir malın miktarına nazaran % 25'ten az olmaması şarttır.
İkinci sıra: (Maliyet bedeli esası) Emsal bedeli belli edilecek malın, maliyet bedeli bilinir veya çıkarılması mümkün olursa, bu takdirde mükellef bu maliyet bedeline, toptan satışlar için % 5, perakende satışlar için % 10 ilave etmek suretiyle emsal bedelini bizzat belli eder.

(2365 sayılı Kanunun 35 inci maddesiyle değişen fıkra) Üçüncü sıra: (Takdir esası) Yukarıda yazılı esaslara göre belli edilemeyen emsal bedelleri ilgililerin müracaatı üzerine takdir komisyonunca takdir yolu ile belli edilir. Takdirler, maliyet bedeli ve piyasa kıymetleri araştırılmak ve kullanılmış eşya için ayrıca yıpranma dereceleri nazara alınmak suretiyle yapılır. Takdir edilen bedellere mükelleflerin vergi mahkemesinde dava açma hakkı mahfuzdur. Ancak, dava açılması verginin tahakkuk ve tahsilini durdurmaz.

Emsal bedelinin mükellef tarafından bizzat hesaplandığı hallerde, bu hesaplara ait kayıt ve cetveller ispat edici kağıtlar olarak muhafaza edilir.

Yukarıdaki esaslarla mukayyet olmaksızın kaza mercilerinin re'sen biçtikleri değerler ile zirai kazanç ölçülerini tespit eden kararnamelerde yer alan unsurlar emsal bedeli yerine geçer. Ücretle yapılan imalatta ücretin gerçek miktarının bilinmemesi veya doğru olarak tayin edilememesi hallerinde tespit edilecek emsal ücret de aynı esaslara göre tayin olunur.

satış miktarları, çekişlerin yapıldığı her 2 ayda da çekiş miktarlarının %25'inin altında. bu durumda maliyet bedeli mi hesaplanmalıydı? gerçi ona da %5 eklenecekmiş. yine olmaz bizim iş.. :)

bi fikri olan yok mu? ::)

_burak_ ' Alıntı:

Arkadaşlar benim görüşüm şu emsal bedelinin tayininde birinci sıra yani ortalama fiyat esası yapılmalıydı sebebine gelince soruda açıkça ticari yoğunluğun az olduğu az olduğu bazı aylardaki un satışları denilmiş yani Aynı cins ve nevideki mallardan sıra ile değerlemenin yapılacağı ayda veya bir evvelki veya bir daha evvelki aylarda satış yapılmışsa, emsal bedeli bu satışların miktar ve tutarına göre mükellef tarafından çıkarılacak olan 'Ortalama satış fiyatı' ile hesaplanır. Bu esasın uygulanması için aylık satış miktarının, emsal bedeli tayin olunacak her bir malın miktarına nazaran % 25'ten az olmaması şarttır. Dikkat ederseniz iki aydada aylık satış miktarı % 25'in altında

İkinci sıraya göre olacağını zannetmiyorum. Çünkü malın maliyet bedeli biliniyor fakat soruda özellikle toptan ve perakende satışla ilgili bir veri verilmemiş.

Üçüncü sıra zaten olamaz

Bence 3. sorunun cevabı gayet açık fakat 4. soru tam bir muamma bence dehanın çözümünde 4. soru biraz şüpheli. Kesin yanlış demiyorum ama bana pek mantıklı gelmedi

hazerfan ' Alıntı:
_burak_ ' Alıntı:

Arkadaşlar benim görüşüm şu emsal bedelinin tayininde birinci sıra yani ortalama fiyat esası yapılmalıydı sebebine gelince soruda açıkça ticari yoğunluğun az olduğu az olduğu bazı aylardaki un satışları denilmiş yani Aynı cins ve nevideki mallardan sıra ile değerlemenin yapılacağı ayda veya bir evvelki veya bir daha evvelki aylarda satış yapılmışsa, emsal bedeli bu satışların miktar ve tutarına göre mükellef tarafından çıkarılacak olan 'Ortalama satış fiyatı' ile hesaplanır. Bu esasın uygulanması için aylık satış miktarının, emsal bedeli tayin olunacak her bir malın miktarına nazaran % 25'ten az olmaması şarttır. Dikkat ederseniz iki aydada aylık satış miktarı % 25'in altında

İkinci sıraya göre olacağını zannetmiyorum. Çünkü malın maliyet bedeli biliniyor fakat soruda özellikle toptan ve perakende satışla ilgili bir veri verilmemiş.

Üçüncü sıra zaten olamaz

Bence 3. sorunun cevabı gayet açık fakat 4. soru tam bir muamma bence dehanın çözümünde 4. soru biraz şüpheli. Kesin yanlış demiyorum ama bana pek mantıklı gelmedi

%25'in altındaysa neden uygulanabilsin ki? ben burada takıldım..

Dostum haklısın orada ince bir nokta var % 25'in altındaysa uygulanmaz diyor. Fakat dediğim gibi 2. ve 3. sırada pek mantıklı değil. Ama bu sorunun cevabının bence mutlaka emsal bedele göre yanıtlanması gerekiyordu. Yoksa direk maliyet bedeli üzerinden çıkış yapılması verginin özüne aykırı

bence KDV açısından değil de kar-zarar açısından sakıncalı olabilir maliyet bedeli. neyse artık bekleyip görücez. herkes için hayırlısı olsun arkadaşlar..

kaan kardeşim ağzına sağlık aynen katılıyorum zamanında ballı sorularla geçen vatandaşlar lütfen can sıkıcı konuşmasınlar onca sorulcak konu varken defalarca sordukları sorular varken sorulan sorulara bak ya daha bu yeni sgk kanunlarından kurumda çalışanın haberi yok bildirge verme tarihini uzattılar bildirgeleri yollayadık daha bune iş güzarlık yazıklar olsun bu tesmer yayınlarını arif kocaman ismini kaynak diye lütfen telaffuz ettmiyelim arkadaşlar yazık biz yandık yeni arkadaşlar yanmasın

arkadaşlar vergiden kim ne yaptı kaç bekliyor ?

LEMSAN ' Alıntı:
arkadaşlar vergiden kim ne yaptı kaç bekliyor ?

Yıllara sari işler ile ilgili soruyu tam yaptım
4.Soruyu tam yaptım

Kooperatiflerle ilgili soruyu kısmen yaptım ancak tam anlamıyla kanunda geçtiği şekilde anlatamadığımdan puan beklemiyorum
3.Soruda ise bahse konu ürünün un olduğunu atlayarak KDV oranlarını % 18 aldım ve maliyet üzerine % 10 ekleyerek yani maliyet esasını kullanarak KDV'ye ulaştım...

100 lük kağıt verenin 65-70 aldığı bir sınavdan alırsam 50 alırım diyorum... 50'nin üstü bu şartlarda sürpriz olur kanaatindeyim... Bu dersten kalma ihtimalini de göz önüne alıyorum şu an...

1. Soru: yarım
2. Soru: tam
3. Soru: Soruda verilen maliyet bedellerle çözdüm, dolayısıyla sonuçlar yanlış
4. Soru: Komple yanlış

beklenen not: 35 :-\

Sınav anında insan stresten bazı noktaları gözden nasılda kaçırıyor. Ben şimdi dehanın cevaplarına bakınca 4. soruda 602 borçlu görünce beynimden vurulmuşa döndüm. Ben bunu nasıl kaçırdım ya Tabi o kadar çalışıp emek verince insan ister istemez strese giriyor. Fakat bu sınavda sakin ve relaks olmak lazım aslında çoğu şey bildiğimiz ve uyguladığımız şeyler.

Maliyet için problemler ve çözümlerini içeren bir sürü kaynak var. Sınavı hazırlayanlar vergi uygulamaları için de kaynak gösterebilirlerse ne güzel olur.

vergi hesabından kaç buldunuz arkadaşlar?

arkadaşlar
1.soruya dokunamadım (kooperatif hariç birçok şey gündemimdeydi)
2.soruyu tam yaptım hatta örnek bile verdim.Yıllara sair onarım-amortisman sorusu
3.soruda maliyet bedelini almışım
4.soruda ise vergi hesabı tamam fakat 31.000 yerine 2006 yılında 5000 matrah ve 7000 şüph.al.dan gider karşılığı 7000 olmalıydı buradan da 2000 ytl 2007 yılına geçmiş yıl zararları diye aktarılmalıydı diye açıklama yaptım.Size 50 verirler mi? yoksa çalışmaya başlayayım mı?
İl girişim olduğundan kestiremiyorum deerlendirmenin katı mı yoksa 3-5 puanı tamamlarlar mı diye.Cevap verirseniz sevinirim.Teşekkürler.

alman72 ' Alıntı:
arkadaşlar
1.soruya dokunamadım (kooperatif hariç birçok şey gündemimdeydi)
2.soruyu tam yaptım hatta örnek bile verdim.Yıllara sair onarım-amortisman sorusu
3.soruda maliyet bedelini almışım
4.soruda ise vergi hesabı tamam fakat 31.000 yerine 2006 yılında 5000 matrah ve 7000 şüph.al.dan gider karşılığı 7000 olmalıydı buradan da 2000 ytl 2007 yılına geçmiş yıl zararları diye aktarılmalıydı diye açıklama yaptım.Size 50 verirler mi? yoksa çalışmaya başlayayım mı?
İl girişim olduğundan kestiremiyorum deerlendirmenin katı mı yoksa 3-5 puanı tamamlarlar mı diye.Cevap verirseniz sevinirim.Teşekkürler.

Moralini bozmak istemem ama şimdiden çalışmaya başlasan iyi edersin. Söylediğine göre 50 alman bir hayli zor görünüyor.

rocco

2. soru 25
3.soruya 5
4.soruya 20 verse
al sana 50 olmaz mı adamlar gestapo mu cevabın bir parçasına puan vermeyip çizsinler?