Kasko Değerinden Taşıt Vergisi İndirimi

selamlar,

bilindiği üzere motorlu taşıtlar vergisini bazı araçlar için daha az ödeme yapmak mümkün. bununla ilgili bir düzenleme yapılmış.

1998 model 3.300cc ve 20.200tl kasko değeri olan bir aracım var. kasko değerimin %5 i çizelgedeki ödemem gerekenden az çıktığından indirime girer dendi. bunun için vergi dairesine gerekli evraklarla indirim için başvuru yaptım ve kabul edildi.
buna göre mtv çizelgesine göre aracımın normal vergisi 1.499tl iken indirimden yararlanarak 1.064tl ye indi.

şunu merak ediyorum. bu indirim için her yıl başvuru yapmak gerekliymiş. bir sonraki yıl tekrar başvuru yaptığımda vergim gene bir alt motor dilimine mi düşecek? yoksa kasko değerinin %5 i kaç ise vergim o mu olacak?

yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim..

Ynt: Kasko Değerinden Taşıt Vergisi İndirimi

yazımı 53 kişi okumuş, bu konuda bilgisi olan soruma cevap verecek kimse yokmu? lütfen yardım bekliyorum

ottoboy ' Alıntı:
yazımı 53 kişi okumuş, bu konuda bilgisi olan soruma cevap verecek kimse yokmu? lütfen yardım bekliyorum

Yani öyle bir sitemde bulunmuşsunki. Buradaki insanlar aracınızın önümüzdeki yıl kasko değeri ne olur, aracınızın önümüzdeki yıl MTV tutarı ne olur bunları nasıl bilsinler?

Eğer aracınızın kasko bedelinin %5'i açıklanacak olan MTV tutarından az olursa yine az ödersiniz gibi bir cevabından başka bir cevap alamazsınız.

Yöntem aynı. Her ocak ayında aracın MTV vergisi ile kasko değerinin %5 i karşılaştırılacak.
MTV, %5 ten düşükse bir alt dilimden ödenecek. Bunu için her yıl form dodurulacak, sigorta şirketinize onaylattıktan sonra vergi dairesine vereceksiniz.