Kasko ile Ödenen Fatura Tutarının Gider Yazılıp Yazılamıyacağı Hakkında.

Merhabalar.Şirkete kayıtlı araç kaza yaptı ve ve kasko yoluyla servise tamir ettirildi.Servise KDV yi ödeyip faturayı aldık.Servis de sadece KDV tutarı için tahsilat makbuzu kesti.Diğer tutarı Kasko şirketi ödeyecek.Bu faturanın sadece KDV sini mi kullanacağız.Gider olarak kayıtlara alacakmıyız.Muhasebe kaydı nasıl olacaktır.Teşekkürler.

Ynt: Kasko ile ödenen fatura tutarının gider yazılıp yazılamıyacağı hakkında.

ilk defa bu tür bir uygulama duyuyorum. siz fatura bedelini tamamen ödeyip kasko şirketinin hesabına alacak kaydedip o fatura tutarını onlardan talep edecektiniz. daha sonra ordan aldığınız parayı gelir kaydedecektiniz. yada servis faturanın tamamını sigorta şirketinden talep edecekti. kdv ile ilgili bir ayrımı ilk defa duyuyorum.

Faturanın kalan kısmını Sigorta ödemiş oluyor. Hesaplarını karşılaştırın. fatura bedelini gider yazıp, sigortadan aldığınız tutarı gelir kayıt edin.
KDV yi de zaten indiriceksiniz.. Sigorta şirketi hesabı ile tamircinin hesaplarını karşılaştırıp kapatın.

Aracı tamir ettirdiğimiz servis kasko şirketiyle anlaşmalı olduğu için parayı onlardan alıyor bize hiç intikal ettirmeden.Fakat sigorta şirketleri KDV yi üstlenmedikleri için fatura kesildiğinde tekrar sigorta şirketine yansıtma faturası kesiliyor.Fakat biz KDV sini ödedik ve yansıtma faturası düzenlemedik.Devamlı yapılan bir uygulamadır.Tereddütüm faturanın KDV hariç tutarıyla ilgiliydi.Ama tatmin edici yanıt alamadım.Teşekkürler.

Sn. Çidem

Benim yazdığım açıklamayı dikkatli okuyunuz. Siz KDV yi ödediniz. Bunun için de fatura ve makbuz aldınız.
191 hesapta indirim konusu yaptınız. Yani ödenecek KDV den düştünüz.
araç bedeli için de başkaca birşey ödemediniz.
Anlaşılmayan nedir?. KDV yi tekrar almak mı istiyorsunuz?

siz kdv yi öderken servis faturayı kimin adına kesiyor?