Kat karşılığında fatura ne zaman kesilecek ?

TALHAM

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar merhaba ,

18 Ay önce kat karşılığı başladığımız inşaat dün itibari ile bitti. SSK İşçilik hesabı da tamamlandı. İlişiksiz belgesi alıp iskan için müracatlar yapılacak.

18 Ay içinde zaman zaman banka kanalı ile ( satılan dairelerden ) tahsilatlar yapıldı ve hatta tapu devirleri yapıldı.

İnşaat bitmemişti, Hiç fatura düzenlemedik.

Şimdi dün itibari ile daire teslimleri başladı, önceki tarihli tahsilat ve tapulara rağmen faturalar dünkü tarihli mi olmalı ?

Saygılar..

Ynt: Kat karşılığında fatura ne zaman kesilecek ?

Eski tarihli fatura kesmeniz mümkün değil zaten.
Kesin rakamlarla tahsil ettiyseniz , tahsil ettiğiniz dönemde kesilmesi gerekirdi.
Zira sizden çıkmış o daireler artık başkasının.
Kdv si gösterilir. Kar zararı iş bitimine beklenirdi.

sn. tembell
Teşekkür ederim, bir arkadaşımız iskanı alınca faturalandıracaksınız demişti.
Para da alsanız, tapu da verseniz ( malı ) daireyi teslim etmeden, fatura kesmenize gerek yok demişti.
Neticede para avans olarak alınmış oluyor ve iş bitmeden daire de teslim edilmiyor..
Hata mı yamış olduk ?

Tekrar para tahsil edicek misiniz ?
Alınan paralar 340-alınan sipariş avansı niteliğinde mi ?
iyice araştırılması gereken bir konu. Ezbere ne söylesem yalan olur.
Ben iş bitiminde kesmiştim faturaları.
İncelemeyede girmedim ama bütün dairelerimi satmamıştım iş bitene kadar ve bi kısmınıda faturalamıştım.
karman karışıktı zten uzun süreli bi işti.

Özel inşaat işlerinde vergiyi doğuran olay teslimde gerçekleşir . Tapu devri veya tahsilatla değil . Teslimde fiilen kullanıma başlandığı zaman veya anahtar teslimi ile başlamış sayıldığından faturayı o zamana kesmeniz doğru olacaktır .