KDV-2 Beyannamesi

önmuhasebeci

Katkı Sunan Üye
günaydın.

yurt dışından aldığımız kitaplar var.
bu kitaplar için kdv-2 hesaplanması gerekiyor.

770 kitap gideri 100
191 ind. 18
320 satıcılar 100
360 sor.kdv 18

bu kayıtta görüldüğü üzere cebimden hiç kdv çıkmadı, her ay ödenecek kdv çıkıyor, kdv-2 beyannamesinde ödediğim rakam kdv-1 beyannemesinden düştü.

öyleyse amaç nedir bu işlemde lütfen anlatabilirmiyiz ?

kolay gelsin.

Yurtiçinde herhangi bir mal-hizmet satın aldığınızda nasıl kdv'yi satıcıya ödeyip kdv beyanında indirim yapıyorsanız aynı mantık, tek fark kdv.yi satıcıya değil devlete ödüyorsunuz.

Kitap alımı üzerinden kdv tevkifatı yapılmaz Sayın Önmuhasebeci, kim verdi size bu bilgiyi? Sadece ithalde KDV ödenir, o da 191'e kaydedilir o kadar.

Sayın Demiral kitap satın almak nasıl hizmet ithalatı olabilir ki? Kitap bu, açık seçil bir emtia.

Sayın koraykarakaya,

Ben hızlı cevap yazdım o yüzden eksik kaldı yapılan işlemin hizmet ithali olması durumunda sizin 4 no lu mesajınızdaki gibi olması gerekir.Yani hem fikiriz.

İyi Günler.

sayın meslektaşlar, bu konuya benzer bir durum var.
internet sitesinden , internet üzerinden mal ve hizmet satışı yapan şahıs işletmesi ( bilanço usulu ) var. her ay yazıcıdan döküm halinde adına düzenlenmiş ( internet sitesi adına ) google Adwords faturası ( bazende szamla invoice faturası da ) getiriyor. dolar üzerinden otomatik ödeme yapılmış. ( yaklaşık : 6.000 dolar ) faturada google adresi irlanda gözüküyor ( yani yurtdışı ). google arama motoruna bizim mükellefin sattığı mal veya site ismi yazınca otomatik sıralamada sözkonusu site üst sıralarda yayınlanıyor. bunun bedeli olarak google fatura gönderiyor parayı bankadan düzenli olarak alıyor. bu durumda vergileme ve muhasebe kayıtları nasıl olacak. yardımlarınıza ve paylaşımlarınıza çok teşekkürler, iyi çalışmalar.

1-Google'ın elde ettiği kazanç ticari kazanç olduğu için kurum stopajı olmayacak.

2- KDV GT madde 2.1 uyarınca tam kdv tevkifatı yapılacak.

3-Muhasebe kaydı

______/________
760 xxxx
191 xxxx
................102 xxxx
................360 xxx

sayın koraykarakaya, bende sizin yaptığınız kaydı yapıyorum.
örneğin toplam fatura bedeli 6.000 dolar ( = 10.000-tl) % kdv = 1.800 tl kdv2 ile beyan ediyorum. sonra sizin yaptığınız kayıt gibi yapıp kdv1 den indiriyorum. doğru mu . teşekkürler..( tabi önce 10.000 tl yi brüte çeviriyorum sonra kdv yi hesaplıyorum. )

sayın koraykarakaya, bende sizin yaptığınız kaydı yapıyorum.
örneğin toplam fatura bedeli 6.000 dolar ( = 10.000-tl) % kdv = 1.800 tl kdv2 ile beyan ediyorum. sonra sizin yaptığınız kayıt gibi yapıp kdv1 den indiriyorum. doğru mu . teşekkürler..( tabi önce 10.000 tl yi brüte çeviriyorum sonra kdv yi hesaplıyorum. )

Neden brüte çeviyriyorsunuz? Kurum stopajı yapılmayacağı için brütü ve neti aynı olmalı zaten.

arkadaşlar peyzaj, bahçe, mimari vs. konularda çeşitli kitap alıyor şirket,
tam olarak bunlar referans kitaplar değil şirketin yaptığı reklam işleri var, resimdir bilgidir konuyu anlamak için alıyor.

kitapları yurt dışındaki satıcıdan alıyoruz kargo ile geliyor zaten, sorumlu sıfatı ile kdv-2 ödüyorum ?

Sayın talebe1,

yazdığım son mesajı sildim nedeni ise stopaj hesaplanacağını düşünerek yazmıştım.

İyi Günler.

Son düzenleme:
arkadaşlar peyzaj, bahçe, mimari vs. konularda çeşitli kitap alıyor şirket,
tam olarak bunlar referans kitaplar değil şirketin yaptığı reklam işleri var, resimdir bilgidir konuyu anlamak için alıyor.

kitapları yurt dışındaki satıcıdan alıyoruz kargo ile geliyor zaten, sorumlu sıfatı ile kdv-2 ödüyorum ?

Anlatamıyorum ama burada hizmet ithalatı yok, dolayısı ile KDV tevkifatına da gerek yok, neden gerek olmadığını daha önce anlattık.

Ayırca kitapların değeri 100 EURO'yu geçmiyorsa 20 Seri Nolu Gümrük İşlemleri Genel Tebliği uyarınca 4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun 167 nci maddesinin 4, 6/a, 8/e ve d ile 10 nolu bentlerinde yer alan eşya olup, bu kapsamdaki eşyanın ithali 3065 sayılı KDV Kanunu’nun 16/b fıkrası uyarınca KDV’den de istisnadır.

sayın önmuhasebeci,

kitabın telif hakkını almış olsaydınız ilk yazdığınız işlemi yapabilirdiniz ama siz kitabı satın aldığınız için maalesef sayın koraykarakaya'nın dediğinin aksine bir hüküm olamaz.

İyi Günler.

Aslında 100 EURO'dan fazla olan malın gümrükten geçmemesi gerekirdi vergisiz olarak ama geçmiş, artık bence bunu kurcalamayın, ama yine tekrar ediyorum kitap ithalatı hizmet ithalatı olmadığı için kdv tevkifatı yapılmasına gerek yoktur.

Sayin koraykarakaya,

Kitabin telif hakki alinmis olsaydi hizmet ithalatina girecegi icin kdv tevkifati soz konusu olurdu yaniliyormuyum ?

İyi Gunler.

Sayin koraykarakaya,

Kitabin telif hakki alinmis olsaydi hizmet ithalatina girecegi icin kdv tevkifati soz konusu olurdu yaniliyormuyum ?

İyi Gunler.

Haklısınız, eğer telif hakkı alınmış olsaydı KVK md.30/2'ye göre kurum stopajı hem de 117 Nolu KDV GT bölüm 2.1 uyarınca tam kdv tevkifatı yapılması gerekirdi.