KDV-2 beyanı

g705

Tanınmış Üye
GİB' Alıntı:
14.06.2012 Duyuru

117 No.lu Tebliğ gereği Kdv tevkifatlarında Mayıs 2012 döneminden itibaren değişiklik olmuştur. Nisan-2012 dönemine ait (eski oranlı) bilgiler Nisan dönemine ait düzeltme beyannamesi ile verilecektir.

Bu ne demek oluyor? Nisan beyanlarında eski tev.oranları gözüküyor diye düzeltme beyanı mı vereceğiz? ???

Ynt: KDV-2 beyanı

Sanırım şunu demek istiyorlar, tebliğin 9'uncu maddesine göre yürürlük tarihi 01.05.2012, Nisan/2012 dönemi için beyanname verme süresi de 24.05.2012.

GİB demek istiyor ki ben 01.05.2012 de yürürlüğe girdiğine göre beyanname verme süresini dikkate alırım, vergiyi doğuran olayın gerçekleştiği tarihi değil. Elbette bu kanunda veya genel tebliğde açıkça yazılmamış, şu haliyle hukuka ne kadar uygundur, çok büyük şüphelerim var.

Galiba demek istedikleri nisan ve öncesi ft geç gelmesi vs nedenler ile nisanda kdv-2 beyan etmedi iseniz sakın ola mayıs beyanına katmayın nisan beyanına düzeltme (verilmesi ise nisan beyanı olarak) verin.

yürülülük tarihi 01.05 ise nisanda düzenlenen ama tevkifatlı olması gereken dünya fatura olması muhtemeldir. bence burda bahsedilen teslim ve hizmetin tarihidir.

Bizimde temizlik hizmeti aldığımız firmanın nisan ayına ait hizmetinin faturası 2 mayıs ta elimize ulaştığından nisan ayına ait düzeltme vereceğiz.

Benim sormak istediğim soru şu;

Geçen ayı da kapsayacak şekilde düzeltme beyannamesi düzenlememiz gerekiyor. pişmanlık talepli ve düzeltme seçeneklerini işaretleyerek özel onay vereceğimiz düzeltme beyannamesinde, sistem daha önce beyan edip ödediğimiz tutarı otomatik düşüyor mu? 350 tl tevkifat ödedik yeni düzeltme beyanında 700 olarak bildireceğimizden farkı 350 olarak görür mü sistem? Bilmem anlatabildim mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

Bu durumda sistem otomatik olarak düzeltme fişi düzenleyecektir, aradaki 350.-TL fark için pişmanlık zammı ödemeniz gerekecek.

Günaydın,
Duyuru ile ilgili link atabilirmisiniz bulamadım da

Teşekkür Ederim.
Bu Nisan döneminde bir düzeltme yapılacaksa nisan formatındamı verin şeklinde,
Nisanla ilgili oransal bir değişiklik yapılmayacak değil mi

Ben GİB'in neyi kast ettiğini hala tam olarak anlayamadım.

Nisan için eskisine göre beyanname ver mi diyor,eğer öyleyse neyin düzeltmesi verilecek. Şunu kısa bir cümle ile yazmak yerine açıkça hatta 1-2 örnek vererek açıklasalar da, biz de zihin okumaya çalışmaktan kurtulsak.

:) Sizin yazdığınız daha açıklayıcı olmuş.
Artık muhasebeciliğin yanında medyumculukta yapmalıyız

nisan ayında düzeltme yapacaksak faturanın matrahında değişiklik olacak yanlışmı yorumluyorum. bu durumda ba/bs ne olacak? kafam iyice karıştı. genel toplamı değiştiremeyeceğimize göre matrahta değişiklik yapacağız yanlışmı düşünüyorum?

9. YÜRÜRLÜK
Bu Tebliğ, yayımını izleyen ayın başından itibaren yürürlüğe girer.
Tebliğ olunur.
117. sayılı tebliğ 14 Nisan da yayımlanmış. Bence nisan ayına düzeltme verilmesi gerekmez. Öyle olsaydı "bu tebliğ yayımlandığı andan itibaren yürürlüğe girer" denilirdi.
Bir tebliğ çıkıyor, sonu açık olmayan muğlak bir ifade ile bitiyor. Herkesin kafası karışıyor. Ben düzeltme vermeyeceğim...

GİB' Alıntı:
14.06.2012 Duyuru
... Nisan-2012 dönemine ait (eski oranlı) bilgiler ...

işin püf noktası. Açık açık "eskiye ait ft geç gelme vs nedenlerle bildirmedi iseniz düzeltme veya hiç vermediniz ise pişmanlıkla verin" yazsalardı ölürlerdi.

Neden düzeltme istiyorlar anlamadım. Bu tevkifatlı faturalar ile ilgili düzenlen kanun mayıs ayında yürürlüğe girmedi mi?

sonuç olarak ne yapacağız anlayan var mı?? nisan ayında verdiğimiz beyannameleri komple düzeltmeyeceğiz herhalde, faturaların bile değişmesi gerek demek olur bu?