Kdv Dahil Faturalar

suleyman057

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar, gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerinin kdv dahil olarak kesmiş olduğu faturalarda;
1- iç iskonta yöntemi ile kdv ayırıp indirilecek kdv olarak gösterilebilir mi?
2- kdv dahil toplam matrahın hepsini gider olarak yazabilirmiyiz?
cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim saygılarımla...

Ynt: Kdv Dahil Faturalar

1 - İç yüzde hesaplaması ile kdv yi ayrıştırmak zorundasınız. ayrıştırdığınız kdv yi tabi ki indirilecek kdv olarak göstermelisiniz.

2 - İç yüzde hesaplaması neticesinde bulduğunuz kdv matrahını, durumuna göre gider olarak yazabilirsiniz. Ancak kdv' yi ne gider ne de maliyet unsuru olarak yazamazsınız.

akaryakıt vb. ürünler haric satıcının göstermediği kdv yi biz ayırabiliyormuyuz..

fatura muhtelif kırtasiye cinsinden kesilmiş olsa biz %8 yoksa %18 imi dikkate alacağız.

benim yorumum mükellefiyeti olanların fatura alışlarında bu konuya dikkat etmeleri hususunda

suleyman057 ' Alıntı:
arkadaşlar, gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerinin kdv dahil olarak kesmiş olduğu faturalarda;
1- iç iskonta yöntemi ile kdv ayırıp indirilecek kdv olarak gösterilebilir mi?
2- kdv dahil toplam matrahın hepsini gider olarak yazabilirmiyiz?
cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim saygılarımla...

1-kdv ayrıca gözterilmemişse,indirim konusu yapılmaz.(tarafımdan düzeltidi)
2-hayır.kdvyi gider gösteremezsin.

acar muhasebe ' Alıntı:
akaryakıt vb. ürünler haric satıcının göstermediği kdv yi biz ayırabiliyormuyuz..

fatura muhtelif kırtasiye cinsinden kesilmiş olsa biz %8 yoksa %18 imi dikkate alacağız.

benim yorumum mükellefiyeti olanların fatura alışlarında bu konuya dikkat etmeleri hususunda

KDV KANUNU
VERGİNİN ETİKETTE GÖSTERİLME MECBURİYETİ

Madde 57- 1. Perakende satışı yapılan mallara ait etiketlerde, Katma Değer Vergisinin satış fiyatına dahil olup olmadığı açıkça belirtilir. Vergi satış fiyatından hariç ise bunun miktarı ayrıca gösterilir.

2. Katma Değer Vergisinin fatura ve benzeri vesikalarda ayrıca gösterilmesine gerek görülmeyen işlemlerde yukarıdaki hüküm uygulanmaz.

sayın nisan123 son yorumunuzun açıklamasını ayrıntılı olarak alabilirmiyim

tşk...

Tabi,siz demişsiniz ki,benim yorumum mükellefiyeti olanların fatura alışlarında bu konuya dikkat etmeleri hususunda
bende dedim ki,KDV ayrıca gösterilmemişse indirim konusu yapamayız..
tarafımdan düzeltildşi

NİSAN123 ' Alıntı:
Tabi,siz demişsiniz ki,benim yorumum mükellefiyeti olanların fatura alışlarında bu konuya dikkat etmeleri hususunda
bende dedim ki,KDV Kanunu madde 57/2 ye göre,alış faturalarınızda kdv ayrıca gösterilmemişse olabilir biz yinede indirim konusu yapabiliriz.
% 8 yada % 18 onun gösterilmesi zaten gereklidir.ona sözümüz yok.

sayın nisan,
Katma Değer Vergisi Kanununun 34. maddesine göre, verginin indirim konusu yapılabilmesi için fatura ve benzeri vesikalarda ayrıca gösterilmesi gerekmektedir. Bu nedenle, uygulama kapsamına giren mükelleflerden gider veya maliyet unsuru olarak gözönüne alınabilecek mal ve hizmet satın alan mükellefler, satın alınan mal ve hizmetlere ait katma değer vergisini indirim konusu yapabilmek için, düzenlenecek fatura ve benzeri vesikalarda verginin mutlak surette ayrıca gösterilmesini isteyeceklerdir.

İndirimin Belgelendirilmesi
Madde No 34
Kapsam

1. Yurt içinden sağlanan veya ithal olunan mal ve hizmetlere ait Katma Değer Vergisi, alış faturası veya benzeri vesikalar ve gümrük makbuzu üzerinden ayrıca gösterilmek ve bu vesikalar kanunî defterlere kaydedilmek şartıyla indirilebilir.
2. Katma Değer Vergisinin fatura ve benzeri vesikalarda ayrıca gösterilmesine gerek görülmeyen işlemlerde vergi indiriminin nasıl belgelendirileceği Maliye ve Gümrük Bakanlığınca tespit olunur.

peki yukarıda bellirtiğim dayanaklara göre nasıl olması gerekiyor... bi çelişki yokmu sizce

kdv genel tebliğ 25 (veya 26 olabilir) KDV dahil fatura kesilebilir. ancak bu takdirde
%8veya %1 veya %18 KDV dahildir ibaresi olmalı

yani
matrah 100
%8 KDV dahil
TOPLAM 100
herkese iyi günler

KDV Kanunu genel tebliği 22
II- VERGİNİN FATURA VE BENZERİ BELGELERDE GÖSTERİLMESİ USULÜ:

A- Vergi Dahil Bedel Gösterilmesi:

Yukarıdaki kapsama giren mükelleflerin işlemlerine ilişkin olarak düzenlenen fatura ve benzeri vesikalarda katma değer vergisi ayrıca gösterilmeyecek, bedel, vergi dahil tek tutar olarak ifade edilecek, ancak belgede ?KDV DAHİLDİR? ibareli bir şerh bulunacaktır. Bakanlar Kurulunca vergi nispeti ?0? (sıfır) olarak tespit edilen temel gıda maddelerine ilişkin satışlara ait belgelerde ise ?VERGİSİZDİR? şerhine yer verilecektir.

sn süleyman 057 sorunuzu cevaplayım.kdv kanunu madde 34 den alıntı yapmışsınız.ben o maddeyi şöyle yorumluyorum.maddenin başlığı indirimin belgelendirilmesi.kdv kan.tebliğ 22 ye göre,kdv dahildir demekle faturada bir kdv olduğu zaten aşikârdır.kayıtlarımıza aldığımıza göre,kanuni defterlerede zaten işlenecektir.

Merhaba ;

Yazmış olduğunuz paragraf 22 seri nolu KDV Tebliği içerisindendir.

İndirim yapılabilmesi için KDV'nin fatura veya benzeri belgeler üzerinde ayrıca gösterilme zorunluluğu vardır.

Sn Şükrü KIZILOT'un KDV Kanunu ve Uygulaması Cilt 5 Sayfa 1804 den
Yani ;tarifesi vergi dahil olarak belirlenen işler ile özel matrah şekline tabi işlemler hariç olmak üzere KDV mükellefleri arasında yapılan mal ve hizmet satışları nedeniyle düzenlenen fatura ve benzeri belgelerde KDV nin ayrıca gösterilmesi gerekmektedir.

Aksi halde verginin fatura ve benzeri belgede ayrıca gösterilmediği hallerde KDV nin indirimi söz konusu olmayacaktır.

muhasebe ' Alıntı:
Merhaba ;

Yazmış olduğunuz paragraf 22 seri nolu KDV Tebliği içerisindendir.

İndirim yapılabilmesi için KDV'nin fatura veya benzeri belgeler üzerinde ayrıca gösterilme zorunluluğu vardır.

Sn Şükrü KIZILOT'un KDV Kanunu ve Uygulaması Cilt 5 Sayfa 1804 den
Yani ;tarifesi vergi dahil olarak belirlenen işler ile özel matrah şekline tabi işlemler hariç olmak üzere KDV mükellefleri arasında yapılan mal ve hizmet satışları nedeniyle düzenlenen fatura ve benzeri belgelerde KDV nin ayrıca gösterilmesi gerekmektedir.

sayın muhasebe, bende sizin görüşünüze katılıyorum, zaten 22 nolu kdv tebliğinin tamamını bir bütün olarak okuduğumuzda kdv nin fatura üzerinde ayrıyeten belirtilmesi gerektiği anlaşılmaktadır (tabiki bu benim yorumum) sadece ben burdaki üstadlarında fikirlerini almak istemiştim cevap veren tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim saygılarımla

Aksi halde verginin fatura ve benzeri belgede ayrıca gösterilmediği hallerde KDV nin indirimi söz konusu olmayacaktır.

sayın muhasebe, bende sizin görüşünüze katılıyorum, zaten 22 nolu kdv tebliğinin tamamını bir bütün olarak okuduğumuzda kdv nin fatura üzerinde ayrıyeten belirtilmesi gerektiği anlaşılmaktadır (tabiki bu benim yorumum) sadece ben burdaki üstadlarında fikirlerini almak istemiştim cevap veren tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim saygılarımla

Süleyman ve muhasebenin dedikleri doğrudur. (zaten bu madde açıktır yoruma da gerek yoktur).

Kanunda sayılan ve "KDV dahildir" ibaresi hakkı tanın firmalar dışında firmalar KDV'ni ayrıca belirtmek zorundadır.

KDV açıkça yazılmamışsa indirilemez

öncelikle merhabalar

KDV genel tebliği 25 KONUYU NETLEŞTİRİYOR

" B - FARKLI VERGİ NİSPETLERİNE GÖRE VERGİ DAHİL FİYAT UYGULAMASINDA KATMA DEĞER VERGİSİNİN HESAPLANMASI :

Bilindiği üzere, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 3316 sayılı Kanunla değişik 28 inci maddesinin verdiği yetkiye dayanılarak çıkartılan ve 29/11/1986 tarih ve 19296 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 24/11/1986 tarih ve 86/1127 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile bazı mal ve hizmetlerde katma değer vergisi nispetleri yeniden tespit edilmiş ve bu nispetler 1 Aralık 1986 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.

Öte yandan, 24/5/1986 tarih ve 19116 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 22 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliği ile 1 Haziran 1986 tarihinden itibaren, perakende satış yapanlar ile hizmet ifa eden mükellefler tarafından liste, etiket ve belgelerde fiyatların, katma değer vergisi dahil olarak tespit edilmesi gerektiği açıklanmıştı. Bu uygulamaya 22 Seri No.lu Genel Tebliğde açıklanan şekilde 1 Aralık 1986 tarihinden itibaren de aynen devam edilecektir.

Ancak, sözü edilen 86/11217 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile bazı mal ve hizmetler için farklı vergi nispetleri tespit edilmesi nedeniyle bundan böyle düzenlenecek belgelerde mal ve hizmetlerin tabi olduğu vergi nispeti belirtilmek suretiyle; yani genel vergi nispetine tabi mallara ait toplamın yanına " %12 KDV DAHİLDİR", % 5 indirimli nispete tabi olanlara "% 5 KDV DAHİLDİR", % 1 indirimli nispete tabi olanlara ise "%1 KDV DAHİLDİR" şerhi verilecektir. Sıfır nispettc vergiye tabi işlemlerde ise, önceden olduğu gibi "VERGİSİZDİR" şerhi verilmesine devam olunacaktır.

Bu şekilde farklı vergi nispetleri uygulanmak suretiyle katma değer vergisi dahil edilerek tespit edilen fiyatlar üzerinden, katma değer vergisi aşağıdaki şekilde hesaplanacaktır.

1- % 12 nispetine tabi mal ve hizmetlerde vergi dahil olarak tespit edilen bedel içindeki katma değer vergisi, vergili bedel 12 ile çarpılıp çıkan rakam 112'ye bölünmek suretiyle hesaplanacaktır.

Mesela: % 12 vergi dahil 560 liraya satılan bir malın katma değer vergisi,

560 X 12 / 112 = 60 TL. olacaktır.

2 - % 5 vergi nispetine tabi mal ve hizmetlerde vergi dahil olarak tespit edilen bedel içindeki katma değer vergisi, vergili bedelin 21'e bölünmesi suretiyle hesaplanacaktır.

Mesela : % 5 vergi dahil 630 liraya satılan bir ilacın katma değer vergisi,

630/21 = 30 TL. olacaktır.

AYRICA
( kdv'nin muhakkak ayrıca gösterileceğine dair 34. md. hükmünün, kdv dahildir şeklinde de olabileceğine dair muktezalar da var hem de Bakanlıkça verilen)

Akaryakıt, otobüs ve dolmuş biletleri, otoyol ve köprü geçiş biletleri sadece bunlarda iç yüzde yöntemi ile ayrılabilir diğer faturalarda kdv dahil diye gösterilmişse indirim konusu yapılamaz maliyete de dahil edilemez. Dahil edilemsi halinde kanunen kabul edilmeyen gider yapmanız gerekir diye biliyorum. İyi çalışmalar.

sayın ademm, kdv dahil gösterilen faturaların iç yüzde şeklinde hesaplanarak yazılabileceğini söylemişsiniz ve "AYRICA
( kdv'nin muhakkak ayrıca gösterileceğine dair 34. md. hükmünün, kdv dahildir şeklinde de olabileceğine dair muktezalar da var hem de Bakanlıkça verilen)" diye belirtmişsiniz bize onunla ilgili muktezaları burda paylaşırsanız sevinirim...

Ben de Sn. Butterfly 'a katılıyorum. KDV dahil fatura kesebilecek olanlar açıkça belirlenmiştir. Bunların dışında kalanlar mutlaka matrahı ve kdv yi ayrı ayrı göstermek zorundadır.
Aksine bir fatura geçersizdir. KDV si indirim konusu yapılmaz, masrafa da atılamaz kkg olabilir ancak.

arkadaşlar, kdv kanunu madde 29 ve 34 ü daha dikkatli yorumlayınca ,kdv nın indirim konusu yapılabilmesi için ayrıca gösterilmesinin şart olduğuna kanaat getirdim.

ama aksini savunan mukteza varsa (ank.vergi dairesi başk.sayfasında ben bulamadım.),buraya aktarılırsa bütün forumdaşlarda bundan faydalanmış olur.