KDV iade alacağının İ.P.C.'na mahsubu

Günaydın

İhracattan dolayı KDV iade alacağının, İşkur tarafından düzenlenen idari para cezasına mahsubu mümkün müdür¿ Mümkünse dayandığı bir tebliğ, genel yazı vs.. mevcut mudur?

Sn. akin_ogun,

84 nolu KDV Genel Tebliğinde;

1.1.1.3. SSK Prim Borçlarına Mahsup

Mükellefler iade alacaklarını; kendilerinin, ortaklarının veya mal ya da hizmet satın aldıkları mükelleflerin SSK prim borçlarına (Sigorta Primi, İşsizlik Sigortası Primi, Eğitime Katkı Payı, Özel İşlem Vergisi, İdari Para Cezası, Tasarruf Teşvik Kesintisi Katkı Payı, Konut Edindirme Yardımı ve benzerleri ile ferilerine) mahsubunu talep edebilirler.

Ama dikkat; Türkiye İş Kurumu olarak bir atıf yok.

Sayın Demirkale,

84 nolu tebliği okudum zaten. Benim düşüncem: SSK nın idari para cezasını mahsup ettirebiliyorsak, neden başka kurumlara da mahsup ettirmeyelim?

Zaten 84 nolu tebliğen sonra bu mevzuat epey değişti. Örnek olarak bu tebliğe göre tevkifat yoluyla alınan iadelerde SSK borçlarına mahsup yapılamazken, şimdi fason tekstil işçiliği yapan kişilerin KDV iadelerini SSK borçlarına mahsup ettirdiklerini biliyorum.

Benim maksadım vergi dairesini, KDV iadesini SSK'nın İPC'na mahsup ettirebiliyorsam; İŞKUR'un da İPC'sine mahsup ettirebileceğim yönünde ikna edebilmek. Zaten bu İPC'ler belli bir süre içinde ödenmezse İŞKUR tarafından vergi dairesine havale ediliyormuş.

sayın akin_ogun;Kanun maddesinde yazmayan bir husus hakkında ikna yeteneğinize güveniyorsanız başarılar dilemek lazım size.

Sn. akın,
84 nolu tebliği okudum zaten. Benim düşüncem: SSK nın idari para cezasını mahsup ettirebiliyorsak, neden başka kurumlara da mahsup ettirmeyelim?

İlk mesajınızda bununla ilgili madde, tebliğ var mı? diye sorduğunuz için 84 nolu tebliği kopyaladım. Okuduğunuzu belirtseydiniz bunu yazmazdım. Benim düşüncem İşkur' un bu cezasına mahsup ettirilemeyeceği yönünde. Okumadığınız bir tebliğ, madde vb.düzenlemelerde aksine rastlarsanız bizi de bilgilendiriniz.

iade mahsubu

iyigünler,

iade mahsubu vergi daireleri ve ssk'dan başka bir kuruma mahsup yapılamıyor.
yani iş-kur'a mahsup olamıyor.

Re: iade mahsubu

duygukorkmaz' Alıntı:
iade mahsubu vergi daireleri ve ssk'dan başka bir kuruma mahsup yapılamıyor.
yani iş-kur'a mahsup olamıyor.

Yani mahsubun konusu değil, yapılacağı yer ön plandadır diyorsunuz.

Bilgi için çok teşekkür ediyorum.