Kdv iadesinden dolayı zincirleme kdv beyanı düzeltmesi...

smmm.kus

Katkı Sunan Üye
Selamlar,

Nisan ayına ait iade dosyam yeminli mali müşavir raporuna göre düzeltilecek. Mayıs, haziran, temmuz beyanlarımda da iade talebim söz konusu. Ve mükellefime bu aylarada düzeltme beyannamesi vereceğimi söledim ve damga vergilerini bana yığmaya çalıştı. (tartıştık) Böle bir durumda sadece nisan ayına ait beyannameyi verip ve cari ayda önceki dönemden devreden tutarı düzeltip beyanname versem olur mu? (Bana çok makul gelmiyor aslında ama yinede siz üstadlarımın görüşünü almak istedim)

Teşekkür ederim...

Ynt: kdv iadesinden dolayı zincirleme kdv beyanı düzeltmesi...

08.08.2011 tarihli kdv sirkülerinin 7.3 bölümü;
7.3. Düzeltme Beyanı
KDV mükellefleri tarafından geçmiş vergilendirme dönemlerine ilişkin olarak bir düzeltme beyannamesi verilmesi halinde, en son KDV beyannamesi de dahil olmak üzere aradaki tüm KDV beyanlarının buna göre düzeltilmesi gerekmektedir.
Ancak, düzeltme beyannamesinin verildiği dönemden en son vergilendirme dönemine ait KDV beyannamesine kadar, bu düzeltme neticesinde aradaki vergilendirme dönemlerinde ödenecek bir vergi çıkmaması kaydıyla, her bir dönem için ayrı ayrı düzeltme beyannamesi verilmesine gerek bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu tür durumlarda düzeltmenin yapıldığı vergilendirme dönemi ile en son vergilendirme dönemine ilişkin, düzeltme beyannamesi verilmesi yeterli olacaktır.

Ynt: Kdv iadesinden dolayı zincirleme kdv beyanı düzeltmesi...

Bende KDV ödemesi çıkmıyor ama aradaki aylarda kdv iade talebim söz konusu. Böle bir durumda ne yapmam gerekiyor?

Ynt: Kdv iadesinden dolayı zincirleme kdv beyanı düzeltmesi...

ymm raporuna göre düzeltme verilecekse ki vermek zorundasınız siz sadece nisanı düzelme verip diğer beyanlari düzeltme vermezseniz cari hesaba devredeni yazarsanız yanlış olur zaten beyanamede hata verir.
sistem bunu fark ederse dostyanız incelemeye alınır.
şu an sadece nisan ayımı yeminlide yoksa temmuza kadar hepsi mi yeminlide.