KDV'siz Geliri Beyannamede Gösterme

KDV'siz olarak 602 hesaba atığım geliri kdv beyananmesinde nerde göstermeliyim.mesela damga vergisinin yarısını yansıttık. matraha ekliyemem kdvsiz fakat kümülatif satış içinde bir yerde göstermem gerekiyor , sizler ne yapaıorsunuz

KDV'siz olarak 602 hesaba atığım geliri kdv beyananmesinde nerde göstermeliyim.mesela damga vergisinin yarısını yansıttık. matraha ekliyemem kdvsiz fakat kümülatif satış içinde bir yerde göstermem gerekiyor , sizler ne yapaıorsunuz

Sayın Muhasebeci4141,

DV yansıtmasında fatura kesmeniz yanlış olmuş. DV'nin KDV yasasının bahsettiği "Teslim ve Teslim sayılan haller" ile hiç ilgisi yoktur. Bu yansıtmanın bir Dekont ile ilgili tarafa yansıtılması ve DV gider hesabına ters kayıtla muhasebeleştirilmesi gerekirdi.

Kdv'siz olduğu için beyannameye dahil edilmemesi gerekir.
Bence 679'a alırsanız tutarı, Kdv beyannamesine dahil etmeden problem çözülmüş olur.

Kdv'siz olduğu için beyannameye dahil edilmemesi gerekir.
Bence 679'a alırsanız tutarı, Kdv beyannamesine dahil etmeden problem çözülmüş olur.

Sayın Zindan,

Bu görüşe katılmam mümkün değil. 2 nedenle;

1. Fatura keserseniz ve KDV yoksa faturanın beyana dahil edilip istisna kapsamına alınması gerekir. DV bu istisnalar içinde tarif edilmemiştir. Vergi ve harçlar için bu işlem yok aslen.
2. 679 hesaba aldığınız bir faturanın KDV beyanına tabi tutulmasına gerek yok gibi bir sonuç çıkar ortaya ki bu da hesap koduna bağlı bir konu değil.

Daha önceki cevabımda da yazdığım gibi bu işlem bir dekontla ve yansıtma tekniği ile yapılmalıydı.

Sayın Zindan,

Bu görüşe katılmam mümkün değil. 2 nedenle;

1. Fatura keserseniz ve KDV yoksa faturanın beyana dahil edilip istisna kapsamına alınması gerekir. DV bu istisnalar içinde tarif edilmemiştir. Vergi ve harçlar için bu işlem yok aslen.
2. 679 hesaba aldığınız bir faturanın KDV beyanına tabi tutulmasına gerek yok gibi bir sonuç çıkar ortaya ki bu da hesap koduna bağlı bir konu değil.

Daha önceki cevabımda da yazdığım gibi bu işlem bir dekontla ve yansıtma tekniği ile yapılmalıydı.

Üstad sana katılıyorum. :)
Ama arkadaş faturayı kesmiş bir kere, bir şekilde işi düzeltmek adına en mantıklı gelen çözüm önerisini sunmaya çalışıyorum ben.

679-689 hesaplarına da hem faturalı kayıt hemde faturasız/belgeli gelir gider kaydı yapılabilir pek tabiki, 602'ye de yapıldığı gibi. Ama en azından ben hep faturasız kayıtlar 600+601+602 içinde göstermemeye çalışıyorum. İade vs aldığımız da bunu belgelememizi istiyor vd. Bunun ile uğraşmaktansa 679 bana daha mantıklı geliyor, orası daha göz ardı ediliyor ve genelde sorulmuyor. İade kontrol raporlarında, kdvira veya geksis raporlarında kdv beyannamesi ile 600+601+602'nin karşılaştırmasını yapıyor sistem.
602'ye yazıp, Kdv beyannamesine eklemese yada tersini yaptığında böyle bir sorun ile karşılaşır.

Selamlar
Beyana hiç konu edilmez.Burada tabi şuna da bakmak lazım.Yansıtılan damga vergisi neyin yansıtması.Faturalı bir giderin yansıtması mı? Karşı taraf fatura ile dv kesmişse,bunun yansıtmasını da fatura ile talep edebilir. Bu detayları bilmiyoruz tabiki.
Kaldı ki bu yansıtmanın faturası artık düzenlenmiş.Yinede beyana konu edilmemeli.Zira "istisnalar" hanesinde de beyan edilse,kümülatife dahil edilmesi gerekir.Kümülatife dahil edilecekse de kümülatif-hasılat uyumu gereği bu defa da 600-602 hesaplarına da dahil etmek gerekir.Aksi halde izah istenir.Bence artık burada yapılacak şey, beyana dahil etmemek ve brüt hasıtlar içinde de göstermemek.Burada da en uygun hesabın bence de 679 olması daha uygun.

Selamlar
Beyana hiç konu edilmez.Burada tabi şuna da bakmak lazım.Yansıtılan damga vergisi neyin yansıtması.Faturalı bir giderin yansıtması mı? Karşı taraf fatura ile dv kesmişse,bunun yansıtmasını da fatura ile talep edebilir. Bu detayları bilmiyoruz tabiki.
Kaldı ki bu yansıtmanın faturası artık düzenlenmiş.Yinede beyana konu edilmemeli.Zira "istisnalar" hanesinde de beyan edilse,kümülatife dahil edilmesi gerekir.Kümülatife dahil edilecekse de kümülatif-hasılat uyumu gereği bu defa da 600-602 hesaplarına da dahil etmek gerekir.Aksi halde izah istenir.Bence artık burada yapılacak şey, beyana dahil etmemek ve brüt hasıtlar içinde de göstermemek.Burada da en uygun hesabın bence de 679 olması daha uygun.

Sevgili Tahsin / Zindan,

Fatura artık kesilmiş diye ortaya çıkan benzer durumlar yanlış alışkanlıklar oluşturuyor, kayden ehven-i şer bir çözüm yaratılıyor ama benzer alışkanlıklarla özellikle e-faturaya geçince 6xx hesap ve 391 hesap karşılaştırması doğrudan yapılıyor. Sen sonra nereye istersen kaydet.