Kendi Şirketinden Faiz Geliri

Day-Dream

Tanınmış Üye
Merhaba

kişi ortak olduğu şirkete bir gayrimenkulünü satıp sonra bedelini taksitle şirketinden alırken faiz, vade farkı alabilir mi? Örnek olarak 10 milyonluk evi şirketine satıyor, 5 yılda 15 milyon olarak geri şirketinden para çekecek

Bu mümkün müdür?
Teşekkür ederim, saygılarımla

Sevgili kardesim Day-Dream

Bu soru gozumden kacmis.

Soru : kişi ortak olduğu şirkete bir gayrimenkulünü satıp sonra bedelini taksitle şirketinden alırken faiz, vade farkı alabilir mi?

Cevap : Alir

Soru Örnek olarak 10 milyonluk evi şirketine satıyor, 5 yılda 15 milyon olarak geri şirketinden para çekecek.

Cevap : Sirketin odedigi faiz K.K.E.G, Sirket ortagin aldigi faiz geliri oda beyana tabi MSİ beyanı vermesi gerekir

Sevgili kardesim Day-Dream

Bu soru gozumden kacmis.

Soru : kişi ortak olduğu şirkete bir gayrimenkulünü satıp sonra bedelini taksitle şirketinden alırken faiz, vade farkı alabilir mi?

Cevap : Alir

Soru Örnek olarak 10 milyonluk evi şirketine satıyor, 5 yılda 15 milyon olarak geri şirketinden para çekecek.

Cevap : Sirketin odedigi faiz K.K.E.G, Sirket ortagin aldigi faiz geliri oda beyana tabi MSİ beyanı vermesi gerekir
Ferhat bey özür dileyerek vergi sistemini eleştirmek istiyorum bana bunda bir mantık kuramıyorum birinin gelirini kabul ediyor ve vergisini adıyor ortağın geliri şirketin gideri olduğu halde bunu gider yazamassın diyor ne güzel iş!

Ferhat bey özür dileyerek vergi sistemini eleştirmek istiyorum bana bunda bir mantık kuramıyorum birinin gelirini kabul ediyor ve vergisini adıyor ortağın geliri şirketin gideri olduğu halde bunu gider yazamassın diyor ne güzel iş!
Rica ederim Ismail bey.Ozur dilemeye gerek yok. Tabiki elestireceksiniz. Ancak burada 3 kisiden bahsediyoruz. Sirket, Vergi dairesi ve sirket ortagidir. Bir sirket kuruldugunda taraflar yukarida yazdigim gibi Sirket, Vergi dairesi ve sirket ortagidir. (Bu terimi ilk kullananlardan biriyim). Dolayisiyla sirket kaynaklarinda herhangi bir artis yada eksiliste Vergi dairesi devreye girip benim hakkim nerde der. Hatta bunlar ( Sirket, Vergi dairesi ve sirket ortagi) birbirlerini kandirmaya da calisir. Iste birisi vergi almak digeri vergi kacirmak demiyeyimde vergiden kacinmak vb.