Kıdem Tazminatı Emekli

mes_ar

Tanınmış Üye
Günaydın arkadaşlar,
25 yıllık emekli bir çalışan işten ayrılıyor, biz bu kişinin kıdem tazminatını hesaplayacağız, kıdem tazminatı hesabında emekli ya da normal çalışan olmasının bir farkı var mı? Bir de vakıf,çalışanlarına her iki bayramda sosyal yardım olarak (sgk ve vergiye tabi olmadan) birer maaş tutarında para veriyor. Bu kıdem tazminatı hesabını etkiler mi? Bu kişinin tazminatı 76,000 gibi bir rakam ediyor, aylık brüt tavanı aşmıyor ama toplamda tavan diye birşey var mı acaba?

Günaydın arkadaşlar,
25 yıllık emekli bir çalışan işten ayrılıyor, biz bu kişinin kıdem tazminatını hesaplayacağız, kıdem tazminatı hesabında emekli ya da normal çalışan olmasının bir farkı var mı? Bir de vakıf,çalışanlarına her iki bayramda sosyal yardım olarak (sgk ve vergiye tabi olmadan) birer maaş tutarında para veriyor. Bu kıdem tazminatı hesabını etkiler mi? Bu kişinin tazminatı 76,000 gibi bir rakam ediyor, aylık brüt tavanı aşmıyor ama toplamda tavan diye birşey var mı acaba?

Emekli veya normal çalışan kıdem hesabında bir fark yoktur
Bayramda verilen para kayıt dışı demek . Bu olmaz. Kıdeme de eklenemez. Toplam tavan yok. Yıllık var. Her 6 ayda bir değişir

Bu kişi şu an sgdp ye tabi çalışıyor, 25 yıldır emekli maaşını ve vakıftan normal maaşını alıyor. Bu durum kıdem tazminatını etkiler mi ? Bir yerde "
1. Emekli olan ücretli, çalışmaya başladığında, emekliliğini durdurmuşsa:
Kendi isteğiyle de ayrılmış olsa, kıdem tazminatını alır." şeklinde birşey okudum. Bu kişi yaşlılık ve sağlık problemlerinden dolayı ayrılıyor, çalışamayacağına dair rapor alması şart mıdır? Böyle bir rapor alınmasa bile işveren istediği takdirde kıdem tazminatını verebilir mi? 70,000 civarı bir kıdem tazminatı doğuyori bir yanda vakfın menfaatleri bir yanda da işçinin hakları sözkonusu olduğu için yanlış birşey yapmak istemiyorum.

Bu kişi şu an sgdp ye tabi çalışıyor, 25 yıldır emekli maaşını ve vakıftan normal maaşını alıyor. Bu durum kıdem tazminatını etkiler mi ? Bir yerde "
1. Emekli olan ücretli, çalışmaya başladığında, emekliliğini durdurmuşsa:
Kendi isteğiyle de ayrılmış olsa, kıdem tazminatını alır." şeklinde birşey okudum
Bu doğru değil.

Bu kişi yaşlılık ve sağlık problemlerinden dolayı ayrılıyor, çalışamayacağına dair rapor alması şart mıdır?
Hayır nerden çıktı ?

Böyle bir rapor alınmasa bile işveren istediği takdirde kıdem tazminatını verebilir mi?

İşveren vermek isterse verir, Ancak istifa ile olmaz. İşveren çıkaracak.
70,000 civarı bir kıdem tazminatı doğuyori bir yanda vakfın menfaatleri bir yanda da işçinin hakları sözkonusu olduğu için yanlış birşey yapmak istemiyorum.

Yanlış yapmamaya çalışmanız çok güzel birşey.

Genel bu tür durumlarda işverenle çalışan mutabık kalıyorlar ve işveren kıdemi ödüyor. 25 yıldan söz ediyoruz. az buz değil. demek bu kişi emekli olduktan sonra bir 25 yıl daha çalışmış gibi anlıyorum. Vakıf yönetimi "tamam verelim " derse işi usule uydurmak kolay.

Peki işten çıkış nedeni olarak 24 işçi tarafından sağlık nedeniyle fesih mi yoksa 28 işveren tarafından sağlık nedeniyle fesihi mi seçersem kıdem tazminatına hak kazanır?

İşveren tarafından sağlık nedeni olabilir elbette ama işveren tarafından haklı sebep gösterilmeden fesih seçilirse (04), daha doğru olur sanki.