Kıdem Tazminatı Hakkında

Benim sorum 16 eylül 2016 tarihinde işe başlayıp 22.ağustos 2017 de doğum iznimi kullanmak için ayrıldım ve bana verilen raporlu süreyi kullandım ve 11.12.2017 de raporum bitti aynı gün içinde 4 bolu kod ile çıkışımı yaptılar. Herhangi bir alacağın yok deniliyor.işten çıkarılacağımıda raporun bitiş tarihinde ben kendilerini raporum bitti diye konusacaken çıkarılacagım söylendi bu konuda bana yardımcı olabilirnisiniz.

Benim sorum 16 eylül 2016 tarihinde işe başlayıp 22.ağustos 2017 de doğum iznimi kullanmak için ayrıldım ve bana verilen raporlu süreyi kullandım ve 11.12.2017 de raporum bitti aynı gün içinde 4 bolu kod ile çıkışımı yaptılar. Herhangi bir alacağın yok deniliyor.işten çıkarılacağımıda raporun bitiş tarihinde ben kendilerini raporum bitti diye konusacaken çıkarılacagım söylendi bu konuda bana yardımcı olabilirnisiniz.
Ben olsam,
bunu yapan işyerimdeki İnsan Kaynakları veya personel bölümüne görüşmek istediğimi söyler ve giderdim.
Sakince, kabarmadan, haklarımı bildiğimi ve kendime güvendiğimi hissettirerek konuşurdum.
İş kanununa göre kıdem tazminatı hesabında işe başlangıç ve bitiş tarihi dikkate alınır.
Rapor süreleri ile ilgili olarak iş kanununda kıdem tazminatı hesabında dikkate alınıp alınmayacağı ile ilgili herhangi bir düzenleme olmamakla birlikte, rapor süresinin , ihbar süresini 6 hafta aşan kısmını ancak dikkate alınmaması yönünde mahkeme ve yargıtay kararları var.
ihbar sürem 4 hafta, + 6hafta = 10 haftalık kısmını çalışma süresinden saymanız gerekir. Bu 10 hafta ile birlikte de kıdem tazminatına zaten hak kazanıyorum. Bunun yanında 2 haftalık ücretli izin hakkını da kazanıyorum.
Netice olarak bana verilmeyeceğini söylediğiniz,
kıdem tazminatı +2 haftalık ücretli izin karşılığı ücretim +4 haftalık ihbar tazminatımı sizde zaten bulunan banka hesabıma ödemenizi rica ediyorum, ha hala derseniz hakkın yok diye,
iyi ihtimal işe iade davası açarım, ki bu en kötü 4 aylık ücretimi ödemeniz sonucunu doğurur, bu davayı kessin kazanırımç 4 aylık ücret ve SGK primlerim ödendiğinde 2 haftalık izne de hak kazanırım. Sonrasında başlar, 1 ay sonra da istifa ederim. Toplamda kıdem tazminatı-ihbar tazminatı - izin ücretinden fazlasına mal olur size.Bu davayı kazanmak için avukata dahi ihtiyacım yok.!
Kötüsü, kıdem -ihbar tazminatları ve izin ücretleri için dava açarım, o davayı da kaybetme ihtimalim sıfıra yakın, çünkü haklı bir sebebiniz yok.
Hakkım olanların yanında avukatlık ücreti mahkeme masrafları vs ile sizlere daha yüksek rakamlara mal olur bu yol da.
Hesabıma tazminatlarımı yatırın, ben de ondan sonra gelip ibra belgesini imzalayayım.
Hayırlı günler.

derdim...