Kıdem tazminatının kaldırılmasını siz nasıl yorumluyorsunuz?

Ynt: kıdem tazminatının kaldırılmasını siz nasıl yorumluyorsunuz?

forwhom ' Alıntı:
Ya işsizlik fonundan.. devletin kazandığı rakamdan haberdarsınız değil mi?

İşsizlik fonundan topladığı paranın ne kadarını kullandığından peki? Devede kulak.. 8-9 senedir çalışıp.. sürekli işsizlik ödeyip.. iş değiştirmediği için ya da farklı sebeblerden ötürü ayrıldığı için işsizlik maaşı almayan kaç milyon SGK'lı var sizce?

Kıdem tazminatını bu şekilde yapacaklarına.. senelerce.. hem kendisi ve işveren tarafından ödenen işsizlik fonunu.. aktarsın bize.. en azından emekliliği hakedenlere ödensin bu meblağlar..

Yok hep bana.. devlete biz mi bakar olduk.. devlet mi bize bakar oldu anlamış değilim..

Herneyse.. iyidir.. hoştur.. ama bu Hazineye aktarılacak mükemmel bir kazançtır.. tamamen kasa düşünülerek yapılan bir sistemdir..

Gerisi hikaye..

Vatana millete.. vatandaşa hayırlı uğurlu olsun..

zaten işsizlik fonundaki meblağlar, teşvikten yararlanan sgk lılar için işveren payından mahsup ediliyor, bir daha o hesaptan para çıkması, ayıreten mükerrerlik doğrumaz mı?

Eklemekte fayda var..

Kıdem tazminatı alabilme şartları 3'e düşecek.. askere gidiyorum ver tazminatımı.. evlendim ver tazminatımı diyemeyecek artık çalışanlar..

Öldün mü? al sana para..

Emekli mi oldun? al belki ömrün yeter..

10 yılı mı? doldurdun..? al hediyem olsun..

Devlet baba lütfetti.:)

Fondan ilk 10 sene tek kuruş para çıkma şansı yok.. ayrıca 10 yıl içerisindeki primlerde baz aldığı rakamlar ne? ilk 9 yıl primleriniz yüksek olsun.. son 1 yıldaki primleriniz bir şekilde düşsün.. devlet size ödemeyi.. son 1 yıl içerisindeki rakamları dikkate alarak ödeme yapacak..:)

Sayın Sevim Canyakmaz..

Toplanan rakam.. 60.6 Milyar TL..

Ödenen rakam 3.7 Milyar TL..

Bence mükerrer kelimesi benim için bu konuda sadece.. gazete ve dergilerin.. tekrar basılması anlamına gelir..:)

Benim sıkıntım.. vatandaşın yarasının sarılması..insanların durumu ortada.. sıkıntı yaşayan milyonlarca çocuk var.. bu para o hesaptan çıkar.. ve hiç sıkıntı doğurmaz..

yeterlilik ' Alıntı:
Haklar saklı kalır tabiki.

Garantisi ne? Kıdemi yok etmek isteyen yürütme mi? Yoksa bir etkinliği olmayan sarı sendika mı?

X kişisi; Aaaaa bak, ne kadar güzel, artık işten çıkan hiç bir işçi işyeri ile kıdem tazminatı konusunda sıkıntı yaşamayacak işçilerin hakları korunacak.

Y kişisi; Boş versene , maksat orada biriken parayı devlet kullanacak belki de işyerine teşvik vb... gibi unsurlar altında dağıtacak, işsizlik sigortasında olduğu gibi.

Rooniin; konuya nereden baktığınıza bağlı, yaklaşım her ne kadar hoş olsa da biraz da hükmedenlere güvenle alakalı durum, öküzün altında buzağı ararım. Aramayı öğrendim.

neyse bunu .....düşünsün:) biz düşüne düşüne hindi olduk

bu fonun faaliyete geçmesinin çalışanlar için hiçte olumlu olduğunu düşünmüyorum.
işverenleri o kadar rahatlatan bir uygulama olur ki.çalışanların mağdur olacağı kanısındayım.
zaten doğru düzgün zam alamıyoruz,mesaqi saatlerimiz zaten belli değil,birde kıdemimizden olursak vay halimize...
şu an en azından 15 yılımı doldursamda tazminatımı alıp ayrılsam diyebiliyorum.
işverenin fona yatıracağı parada belli, sizler gerçek ücretiniz üzerinden vergilendirilebiliyor olabilirsiniz ama ne kadar kötü şartlarda çalışan işçi var biliyor musunuz?
siz mesela yüksek maaş alıyorsunuz, 10 senedir bir yerde çalışıyorsunuz diyelim, artık çalışamayacak duruma geldiniz, işyerinizden 10 seneye 27.000 TL işverenden tazminat almayı mı tercih edersiniz? yoksa asgari ücretten gösterildiğiniz için devletten 8.000 TL mi almayı tercih edersiniz.

işsizlik fonundanda bağlanan maaşlar ortada, yurtdışında tamam bu sistem var işliyor ama, kişi işsiz kaldığında iş bulana kadar devlet ona eksiksiz bakıyor, maaşını mağdur olmayacak oranda ödüyor.

yeterlilik ' Alıntı:
Siyasete dönüştürmemenizi rica ediyorum.Yeri değil !!!!

Vergi kanunları, sgk kanunları siyasetten bağımsız mıdır? Eğer böyle düşünüyorsanız sizin adınıza üzgünüm.

Özel sermayenin üstünlüğüne inanan bir siyasi anlayış yatırım teşvikinde vergi yaklaşımı nasıl olur ? Bu çok basit bir örnek ama yeterli.

Vergi kanunları, sgk kanunları siyasetten bağımsız mıdır? Eğer böyle düşünüyorsanız sizin adınıza üzgünüm. Meslek mensubu olarak bu soruyu cevaplamama gerek yok sanırım. :)

yeterlilik ' Alıntı:
Tamam,siz rahatsız olmuyorsanız devam edin.Her siyasi muhabbette sonu hüsranla sonuçlandığı geçmişteki tarihlerde mevcut. ;)

Vergi kanunları, sgk kanunları siyasetten bağımsız mıdır? Eğer böyle düşünüyorsanız sizin adınıza üzgünüm. Meslek mensubu olarak bu soruyu cevaplamama gerek yok sanırım. :)
Üniversite mezunu insanlar siyaseti düzgünce konuşup hüsrana uğramadan kendi düşüncelerini ifade edemeyecek ise problem var. Hüsrana uğratmadan ben konuyu devam ettirebilirim kendi adıma.

İkinci konu için, meslek mensubu olarak ben yine de düşüncenizi öğrenmek isterim, benim tahminime kalmasın.

Ynt: Kıdem tazminatının kaldırılmasını siz nasıl yorumluyorsunuz?

Bakan Çelik açıklama yaptı "kıdem tazminatı henüz bakanlık gündeminde yok"

Daha önce 6111 den önce bakanlık gündeminde böyle bir şey yok demişlerdi, hatta 3 bakan yalanlamıştı. Dikkat ederseniz kabinedeki herkes farklı bir aktör. Ama yapılacak olan yine de yapılıyor.

Kamuoyu oluşturmak için özellikle yapılıyor. Zaten hemen tartışmalar başladı. Bir kısım kralcılar hemen ahkam kesmeye başladılar. :)

forwhom ' Alıntı:
Eklemekte fayda var..

Kıdem tazminatı alabilme şartları 3'e düşecek.. askere gidiyorum ver tazminatımı.. evlendim ver tazminatımı diyemeyecek artık çalışanlar..

Öldün mü? al sana para..

Emekli mi oldun? al belki ömrün yeter..

10 yılı mı? doldurdun..? al hediyem olsun..

Devlet baba lütfetti.:)

Fondan ilk 10 sene tek kuruş para çıkma şansı yok.. ayrıca 10 yıl içerisindeki primlerde baz aldığı rakamlar ne? ilk 9 yıl primleriniz yüksek olsun.. son 1 yıldaki primleriniz bir şekilde düşsün.. devlet size ödemeyi.. son 1 yıl içerisindeki rakamları dikkate alarak ödeme yapacak..:)

aynen, hükümetimize işsizlik fonu yetmedi nasıl kaynak yaratırım derken alsana kıdem tazminatı ye yiyebildiğin kadar.

Nasıl olsa kumbarada var diye işverenler her çıkardığı işçiye tazminat ödetmesin :)

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, kıdem tazminatı fonu ile ilgili, ?Çalışanlarımız rahat olsunlar biz onların kazanılmış haklarına ya da mevcut haklarına zarar getirecek bir çalışma yapmayız? dedi.

Kıdem tazminat fonu olayı elma şekeri gibidir. Elmayı yiyince geride ne kalır?
Öncelikle düşünün, bu yasanın çıkmasını işveren kesimi mi istiyor, çalışanlar mı?

Kıdem fonunda biriken tutarın 10 yıl boyunca hiç bir yere aktarılmayacağı, tek bir hesapta 10 yıl boyunca bekletileceğinin garantisini verebilirler m?

İşsizlik sigortası ne idi ne oldu?

Yasa değişikliği ile sözde 600 gün kalmıştı ki altındaki madde de 600 gün ibaresi olduğu gibi duruyor ama gazeteler bas bas 600 gün kalktı diye reklam yaptı mı ? Yaptı. Peki gittiğiniz zaman alabildiniz mi? Değişmeyen maddeyi gösterdiler dimi?

Yani, ağzımıza çalarlar bir parmak balı, ondan sonra koli koli bal imalatında çalışırız o bir parmak bal için. Bir defa beklentisi olan insan kandırılmaya her daim müsaittir. Beklentisi olmayan var mı?
E.... hadi hayırlı işler.

Not: Öğretmen okulları tekrar açılsın, eğitim+öğretim sisteminin iflas ettiği gündür bu gün. Bu nesille 25 yıl sonra işimiz var, bu mesaj da forum kapanmazsa ise 25 yıl boyunca, tarihe not olsun.

Yazıyı okudum.Olumlu bulan arkadaşlar aşağıdaki özellikler gerçekten bizim ülkeden var mı?Varsa bende tazminat istemem:)))

AB ülkeleri seviyesinde asgari ücret,
· AB ülkeleri seviyesinde aile ve çocuk yardımları,
· AB ülkeleri seviyesinde sosyal güvenlik yardımları,
· AB ülkeleri seviyesinde emekli aylıkları,
· AB ülkeleri seviyesinde sosyal güvence,
· AB ülkeleri seviyesinde sendikal haklar, işçilerimize tanındıktan sonra ancak kıdem tazminatına sıra gelebilir. İnanıyoruz ki yukarıdaki haklara sahip olacak işçilerimiz kıdem tazminatı istemeyeceklerdir.