Kıdem Ve İhbar Tazminatı Almam İçin Sıralayacağım Nedenler Haklı Olmamı Sağlar mı ?

Teşekkür ederim verdiğiniz açıklayıcı bilgi için, bir önceki mesajımda da belirttiğim gibi kavramlar konusunda çok iyi olduğumu iddia etmedim, aksine sizler sayesinde birşeyler öğreniyorum dedim. Yanlış cümlede kullanmış olabilirim, özür dilerim. Benden de size saygılar.

İhtar derken noter aracılığıyla yapılması gerekiyor bu söylediğiniz sanırım, kavramlara yeni yeni alışıyorum sayenizde :) Peki cezası ne olur iş verene, ihbar tazminatına da gözü dikmedim dersem yalan olur :D
Haklı sebeple de olsa, sözleşmeyi fesheden tarafın ihbar tazminatı hakkı olmaz.

:) Kavramlar karmaşasına girdim anlaşılan ben
,
Fazlasıyla :)
şikayet sonucu alınan para diyeyim kısaca.
Şikayet sonucu alınabilecek bir para da yok aslında :)
Kısaca durum şu;
- SGK primlerinizi almış olduğnuz gerçek ücretiniz üzerinden değil daha düşük bir ücret üzerinden hesaplanıp kuruma bildiriliyor.
Bu durum size kıdem tazminatına hak kazandıracak şekilde sözleşmenizi feshetmenize imkan tanıyan bir durumdur.
SGK ve Bölge Çalışma Müdürlüklerine yapacağınız şikayet sonrası kurum müfettişlerince yapılan denetim ve açağaınız dava sonucu çıkacak karar ile, gerçek ücretinizin, kurumlara primi ödenenden daha yüksek olduğu tesbit edildiğinde / karar verildiğinde; eksik kalan prim ödemeleri kurum tarafından tahsil edilir+para cezaları uygulanır işverene.

- Fazla çalışma yapıp, karşılığında ücretleri ödenmiyor,
Bu durum da size ücretlerinizin yasalara uygun olarak hesaplanıp ödenmemesi nedeniyle kıdem tazminatına hak kazandıracak şekilde sözleşmenizi feshetmenize imkan tanıyan bir durumdur.

Her iki durum da sizin iddianız durumundadır başlangıçta, bu iddialarınızı açacağınız davada ıspatlamanız gerekir ki, kıdem tazminatınızı ve fazla çalışma ücretlerinizi alabilesiniz, eksik ödenen SGK primleri de kurum tarafından tahsil edilebilsin.

Ispat için, fazla çalışma yaptığınız sürelerdeki işyerindeki evrak kayıtları, aynı dönemde birlikte çalışmış olan kişilerin şahitliği, kurum müfettişlerince tesbit, bilirkişi tesbitinden faydalanabilirsiniz.

Papağan oldum iyice :) Vergi kaçıranı ihbar edene verilen cezanın % 10 kadar ihbar edene verilir diye bir durum var, buna hitaben demiştim ve gazetelerde ihbarcılara verilen miktar şu kadar oldu gibi yazılar vardı :)

Papağan oldum iyice :) Vergi kaçıranı ihbar edene verilen cezanın % 10 kadar ihbar edene verilir diye bir durum var, buna hitaben demiştim ve gazetelerde ihbarcılara verilen miktar şu kadar oldu gibi yazılar vardı :)

Siz coştunuz :) bahsettiğiniz vergi kaçakçılığı ile alakalı bir durum. Sgk ile ilgisi yok

Ayrıca evet firmanız vergi kaçırıyorsa deliliniz varsa bunu Vergi İletişim Merkezine bildirebilirsiniz. Dediğiniz doğru çıkarsa Devlet Tahsil Ettiği Vergi üzerinden size % 10 ödül vermekte. Bunun 1/3' ü tahakkuk kesinleşince kalanı ise tahsilden sonra ödenir. Kimliğiniz de gizli kalır. Ancak herhangi bir kaçakçılık tespit edilmez ve işveren ihbarcının kimliğini öğrenmek isterse de bu sefer maliye kimliğinizi işverene açıklar bunu da unutmayın. :)

İş kanunları çarptı beni sanırım alkol almış gibi :) İyi tökezliyorum maşallah :) Peki beyaz sürekli form kağıda irsaliye basılması yasal mı, bir hazır beton firmasında çalışıyorum, irsaliye yerine genelde köylere beyaz sürekli form kağıda basılıyor betona ait bilgilerin verildiği tarzda :)

İş kanunları çarptı beni sanırım alkol almış gibi :) İyi tökezliyorum maşallah :) Peki beyaz sürekli form kağıda irsaliye basılması yasal mı, bir hazır beton firmasında çalışıyorum, irsaliye yerine genelde köylere beyaz sürekli form kağıda basılıyor betona ait bilgilerin verildiği tarzda :)

Tabi ki değil İrsaliye Maliye Bakanlığı onaylı resmi belge olmalı. Ancak bu konulara yabancı olduğunuz için karıştırıyor olabilirsiniz. O sürekli form kağıdı bütün beton firmalarında vardır. Tartımı, betonun özelliklerini, plakayı vs gösterir ayrıca sevk irsaliyesi düzenleniyordur haberiniz olmuyordur belki

Hayır düzenlenmiyor, iki adet çıkartılıyor beyaz sürekli form kağıda birisi firmada kalıyor diğeri müşteri de. Yani normal irsaliye ye basılan bilgiler beyaz sürekli form kağıda basılarak sevki yapılıyor betonun.

Demek istediğim,
işyeriyle ilgili pek çok uygunsuzluk bulabilirsiniz aramaya kalktığınızda, sıfır hata / kusur işveren bulabilmeniz mümkün değil, çünkü içinde insan faktörü var. Mikserlerin ruhsatı yoktur, vizesi geçmiştir, mikser şöförü kayıtdışı çalıştırılıyordur, santralin elektrik faturaları ödenmiyordur, hemen yanınızdaki birlikte çalıştığınız insana mobbing uygulanıyordur, vs.vs.vs. Ama bunların sizin konunuzla hiç bir ilgisi olmadığından , çalışan olarak doğrudan sizin etkilendiğiniz işveren kusurları dışındaki sebeplerden bir kazanım sağlayabilmeniz mümkün değil, o nedenle bir şeyin altında buzağı arama, sinekten yağ çıkarma hatasına düşmemenizi ve kendi konunuza odaklanmanızı öneririm.

:) konudan konuya atladık ama haksız kazanç sağlamalarına ve insanları sömürmelerine dayanamadığım için bu soruyu yönelttim, şikayet ederken de işveren ile papaz olma ihtimalini göze aldığım için Ödülden yararlanabiliyorsam yararlanayım dedim :) Sonuçta üniversite de aldığım burs paralarını yatıramadığım için yine devlete aktaracağım o parayı da :) Olayı iyice dramatik hale dönüştürdüm kusura bakmayın. Ödemeye başlayamadığım için maşallah 5.000 TL olan borc 10.000 TL oldu da . Kıdem ile bağlantı kurmak için sormamıştım ki ben :)

Suyunu çıkartmamak gerek diye düşünürüm her konuda,
Krediyi ödeyememe sebebini de işverenin priminizi 300tl düşük ücretinden ödemesine veya fazla çalışma ücretini ödememesine bağlamıyorsunuz inşallah.
Benim bu konuda verebileceğim başka bir yanıt kalmadı,
seçeceğiniz yolda başarılar dilemketen başka :)

Yok bağlamıyorum tabi ki, samimiyetinize inanarak şakalaşmak istedim :) Diğer açtığım konuda sabrınıza hayran kaldığımı belirttim zaten, sorularımıza cevap verme konusunda :) Ama ciddi olarak soruyorum bu soruyu, irsaliye bilgilerinin beyaz sürekli form kağıda basılarak satış yapılması vergi kaçırma anlamına mı geliyor. Kısaca açıklar mısınız rica etsem.

İrsaliye-fatura-vergi, bildiğim konular değil, ama şöyle bir gerçek var;
bir alıcı var karşısında firmanızın, o alıcı bir ödeme yapıyor, yaptığı ödemeleri belgelemesi de gerekiyor,
sizin firmanızın vergi kaçırmasına izin vermek demek, kendi sırtına yük bindirmesi demek değilmidir? 2 verip 1 verdiğini gösteren belgeleri kabul etmesi, pek mantıklı gelmiyor bana,