Kıdem ve İhbar Tazminatımı nasıl alabilirim?

Merhaba,

Ülkemiz Gemi inşaatı sektörüne sistem ve malzeme tedarik eden çok büyük bir firmada 8 yıldır Elektrik Mühendisi olarak başarıyla çalışıyordum. Şirketim beni 30 Nisan 2012 tarihi itibarıyla Kıdem ve ihbar tazminatlarımı taksit taksit vereceğini iddia ederek işten çıkardı. Konuşma sırasında mahkemeye başvurmamın sonuçsuz olacağı, davanın 3-4 yıldan önce sonuçlanmıyacağı gibi laflar edildi.

Benden 3-4 ay önce işten çıkarılanlara da aynı vaatte bulunulmuştu ve bu kişilere herhangi bir ödeme yapılmadığını bilmeme rağmen, ' sorun çıkmasın ' babında iş yerinin teklifini kabul ederek SSK'ya çıkışım verildi.

Bana imzalamam için sunulan belgeye not olarak Kıdem ve ihbar tazminatlarımı almadım, bu haklarım saklı kalmak koşuluyla yazısı düşürterek kağıdı imzaladım. Belgenin bir kopyası bende de var fakat belge üzerinde şirketin herhangi bir imza mühür damga vs. türünden bir şeyi yok.

Öğrenmek istediğim bu haklarımı kanunen nasıl tahsil edebilirim? İş mahkemesinde dava açabilirmiyim? Sözkonusu meblağ ülkemiz şartlarında az buz bir meblağ değil ve kanuni olarak hak ettiğim bu paraya da oldukça ihtiyacım var.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Ynt: Kıdem ve İhbar Tazminatımı nasıl alabilirim?

iş mahkemesine dava açarsanız büyük ihtimalle kazanırsınız. ancak sigortanızın her yıl giriş çıkış yapılamadan ödenmiş olduğunu kontrol etmeyi unutmayın.

Olayımız başlangıçta oldukca bilinmeyenleri fazla olan,ilk etapta karmaşık gözüken,ileti üzerinden hemen sonuca gidilmemesi,çok yönlü bilgilendirme gereken bir konu olup,ihtiyatlı yaklaşmak gerektiğini düşünüyorum.
Bu ve benzeri konulara ilşkin farklı içtihatlar sözkonusu,ancak herbir ictihat bir diğer olay-konu ile birebir örtüşmeyebilir, bu nedenle esas değerlemenin, bu olayımızın kendine özgü koşulları çerçevesinde yapılarak neticelendirilmesi sabetli olacaktır.
Başlangıç olarak kısaca öz değerleme yapacağım,sn.üyelerin de katkısıyle sonuçlandıralım,
İlk etapta "iradenin fesada uğtatılması"durumu sözkonusu gibi geliyor!İşletmede 8 yıl kıdemi olan,sanırım aylık ücreti de düşük sayılmayan,çalışmaya da ihtiyacı olan işcinin,bu şekilde(yani iletiden de anlaşılacağı üzere çelişkili,örtüşmeyen,salt istifa gibi olmayan halde)işyerinden ayrılması net ,anlaşılır bir durum değil,hayatın olağan akışına da aykırı olsa gerek.
Olaya sanki "istifa"süsü(olgusu) verilmek istenmiş,muhtemelen de sgk ya işcinin "istifa" ettiği şeklinde bildirim yapılmış!olmalı...
-Bu noktada sizdeki fotokopi deki bilgilerin tamamını yazınız,
-işveren sgk na çıkışınızı hanki sebeble(işten cıkış nedeni olarak) bildirmiş?
-ayrılırken işyerinde başka belgeleri imzaladınız mı,neler?
-bu ayrılma olayına bağlı olarak, size herhan ki bir belge verdiler mi?
-bu konuşmalarınızı bilen gören tanık olabilecek kişiler var mı?
-dava açacağınızı düşünerek,daha önce bu şekilde ayrılmış olanlar içinden,(aynı olayı yaşadıkları için davaya katkısı olacağı düşüncesiyle )dinletebileceğiniz kişiler varmı?

-(İşveren yasal haklarınızı ödeyeceğim dese de! neden ayrılma düşüncesine girdiniz diyeceğim ama tabi işyerine yada şahsınıza ilşkin bir takım sebebler olabilir,(tabiki bunlarda önemli)ödeyeceğim denilince,ödeneceğine inanarak,(çok iyi niyetlisiniz,saygı duyarım)en azından kısa süreliğine rahatlıyacağınızı düşünmüş olabilirsiniz,tabiki işveren sözünü yerine getirmediği için şimdi zora girmiş oldunuz,başta sanki anlaşmış gibisiniz,ama bu anlaşma(anlaşmalı fesih)işlemi yeni bir sözleşme içinde hüküm altına alınmamış olduğu için,(yada noter de)şimdi gerçek irade gizli de kaldığından,davacı olduğunuzda mahkeme bu nokta üzerinde araştırma inceleme yapıp, gerçeği tespit ederek buna görede karar verecek,biz şimdi olayı anlamaya çalışıyoruz.)

Sayın SISEVINC ve Sn.ŞEREF AYDEMİR

Yanıtlarınız için teşekkür ederim. Zahmet ettiniz.

İşveren bana verdiği kağıtta işten ayrılış şeklini Çıkarma olarak göstermiş. Lakin SGK'ya nasıl aksettiğini şu an bilmiyorum. Ayrılırken herhangi başka bir belge imzalamadım. Eğer tanık gerekiyorsa belirttiğiniz özellikleri olan tanıklar da var.

Verilen kağıttaki detaylar:

Üst tarafta solda çalışan künye kaydı, üst sağda işveren künye kaydı mevcut.
İşten ayrılış şekli : Çıkarma
Bir tablo düzenlenmiş ve bu tabloda İhbar ve kıdem tazminatı hesaplanmış, vergileri düşülmüş ve toplam net ödeme gösterilmiş.

Bu tablonun altında ise aynen şu yazmakta :

--- tarihinden beri çalışmakta olduğum işterinden yukarıda gösterilen şekilde ayrıldım. Çalışmaya başladığım tarihten bugüne kadar geçen çalışma sürem içerisindeki bütün ücretlerimi, ikramiyelerimi ve hertürlü sosyal hakkım ile hafta ve genel tatil günlerine ait ücretlerimi ayrıca yapmış olduğum fazla mesai ücretlerimi ve ayrılış sırasında hak etmiş olduğum ve yukarıda belirtilen istihkaklarımı eksiksiz ve tam olarak aldım. İşyerinden kanun ve hizmet akdinden doğan hiçbir şekil ve nam altında herhangi bir alacağımın kalmadığını, maddi ve manevi herhangi bir hak talebinde bulunamayacağımı beyanla işyerini geçmişe dönük olarak ibra ederim. 30.04.2012
NOT: Kıdem ve İhbar Tazminatlarımı almadım. Bu haklarım saklı kalmak kaydıyla

Bu son NOT yazısı benim isteğimle düştüler ve sonra bu yazıyı imzaladım.

Sonuçta uzun zaman çalıştığım işyerinden bu şekilde çıkartıldım. Tazminatlarımın ödenmesi de tamamen işveren vicdanına kalmış durumda...

notu eklemekle çok büyük bir yanlışdan dönmüşsünüz tebrikler.

hak ettiginiz tazminatlarınız için işten ayrılma tarihinizden sonra dava açmak için 30 gün süreniz var biliyorum
(yanlış ise lütfen düzeltiniz )

bence noterden bir ihtarname çekiniz zaman kaybetmeden içerigini bir avukat ile veya smmm ile danışarak yazınız .

örnek ... tarihinden itibaren .. vasıfla çalışmakta oldugum işime haber vermeksizin ve sebep göstermeksizin fesih etmişsinizdir.
bu sebeple dogan ihbar ve kıdem tazminatı alacaklarımı 3 iş günü içerisinde ödemenizi veya banka teminat mektubu ile taksitlendirmenizi taksit planını bana teminat mektubunu ve bilimum şekilde ödeme düzenini belirtmenizi tarafıma bildirmenizi rica ederim .

kazanmış oldugum tazminat haklarımın ödemesini
banka teminatı olmayan hiçbir şekildeki ödeme planını kabul etmeyecegimi aksi halde yasal yollardan
haklarımı arayacagımı ihbaren ve ihtaren bildiririm.

bu veya buna benzer konuya daha iyi bakabilen avukat ve smmm bir arkadaş ile yazıp yollarsanız
istediginiz cevabı almış olursunuz. ya paşa paşa öderler yada mahkeme kararıyla öderler

kolay gelsin

30günlük süre işe iade davası açabilmek için kaçırılmaması gereken hak düşürücü süredir. Tazminatlarınız için 10 yıldır zaman aşımı.

Tazminat ödemenizin taksitler halinde yapılmasını YAZILI olarak kabul etmediyseniz, senet vs almadıysanız, noterden ihtarla başlayıp, ödenmemesi durumunda iş mahkemesinde dava açabilirsiniz. Temyizi vs. ile 3-4 yılı bulması yüksek ihtimaldir mahkemelerin iş yoğunluğundan dolayı.Ama hiç bir işe yaramayacak sözünin gerçeklik payı yok, illa ki yarayacaktır (gecikmeli de olsa)

Paylaşımlarımızı neticelendirelim.
şeref aydemir ' Alıntı:
-Bu noktada sizdeki fotokopi deki bilgilerin tamamını yazınız,.........................bu belgede işveren tarafından"çıkarma"yani fesih sözkonusu
-işveren sgk na çıkışınızı hanki sebeble(işten cıkış nedeni olarak) bildirmiş?.......burada işci tarafından "istifa"olduğunu düşünüyorum, bu bir çelişki olacak,çıkış nedeni istifa denilmemişse,sözkonusu belgedeki bilgi"çıkarma"ibaresine göre de işveren tarafından fesih olduğu durumu örtüşmüş olacak,bu takdirde İş Kanunu M.20 ye göre Feshin geçerli sebebe dayandığını ispat yükümlülüğü işverene aittir"
-ayrılırken işyerinde başka belgeleri imzaladınız mı,neler?...........imzalamamış olmanız lehinize dir
-bu ayrılma olayına bağlı olarak, size herhan ki bir belge verdiler mi?................verilmemiş(olabilir)
-bu konuşmalarınızı bilen gören tanık olabilecek kişiler var mı?.....................tanık olması olumlu
-dava açacağınızı düşünerek,daha önce bu şekilde ayrılmış olanlar içinden,(aynı olayı yaşadıkları için davaya katkısı olacağı düşüncesiyle )dinletebileceğiniz kişiler varmı?.................dinletilmesi faydalı

Elinizde tek o belgenin içeriğinin bu şekilde olması karşısında,siz haklarınızı almadığınız için yine işveren ödediğini ispat ve gerekli belgeleri ibraz edemiyecektir.
İşverenin sgk na işten çıkış nedeni olarak ne dediğini tam bilemesekte,gerçek manada olması gerektiği gibi fiilen paılması gereken işlemler yapılmamış(ne yazık ki kurumsal işletme değilmiş!)sonuç olarak,feshin işveren tarafından yapıldığı anlaşılmaktadır diyebiliriz,zaten yasal haklarınızın ödenmediği ortada.
Bundan sonra yapılması gereken,sanırım işe iade davası açmak yerine,(açada bilirsiniz)ihbar,kıdem ve alamadığınız diğer(fazla mesai,bayram ve genel tatil çalışması,prim vs.)ücretlerin-yasal haklarınızın ödenmesi konusunda dava açacaksınız,bunun için önce bir avukat yardımı ile Noter kanalını kullanmanızı(fazla masraf olmaması için),ödemezlerse dava açmanızı öneririm.
Kazanacağınızı umuyorum,kolay gelsin.
NOT.Noter işverene tebliğ yaptıktan sonra görüşme talep ederlerse artık görüşmeyin,işyerine gitmeyin,görüşür ve giderseniz dikkatli konuşun,AMA hiçbir şekilde hiçbir şey İMZALAMAYINIZ.(çünkü iyi niyet ve güven olguları artık ortadan kalkmıştır.)

Mühendis73 ' Alıntı:
İşten ayrılış şekli : Çıkarma
Bir tablo düzenlenmiş ve bu tabloda İhbar ve kıdem tazminatı hesaplanmış, vergileri düşülmüş ve toplam net ödeme gösterilmiş.
Bu tablonun altında ise aynen şu yazmakta :
--- tarihinden beri çalışmakta olduğum işterinden yukarıda gösterilen şekilde ayrıldım. Çalışmaya başladığım tarihten bugüne kadar geçen çalışma sürem içerisindeki bütün ücretlerimi, ikramiyelerimi ve hertürlü sosyal hakkım ile hafta ve genel tatil günlerine ait ücretlerimi ayrıca yapmış olduğum fazla mesai ücretlerimi ve ayrılış sırasında hak etmiş olduğum ve yukarıda belirtilen istihkaklarımı eksiksiz ve tam olarak aldım. İşyerinden kanun ve hizmet akdinden doğan hiçbir şekil ve nam altında herhangi bir alacağımın kalmadığını, maddi ve manevi herhangi bir hak talebinde bulunamayacağımı beyanla işyerini geçmişe dönük olarak ibra ederim. 30.04.2012
NOT: Kıdem ve İhbar Tazminatlarımı almadım. Bu haklarım saklı kalmak kaydıyla
Bu durum, işvereni ibra etmiş olduğunuz gibi gözükse de,burada beyan edilen her bir kalem ücretin ödendiğinin işyeri kayıtlarına uygunluğu yok ise ki(ihbar ve kıdem ödenmedi diyorsunuz)yok,bu takdirde bu durum işverenin aleyhine,dolayısıyle işcinin lehine olmaması için başkaca bir sebeb yok diye düşünüyorum.Yani bu "belge"mahkeme de tek başına yeterli olmayacak,illaki dikkate alınacak,ancak bu konuda işvereni aklamaya(bu davayı kazanmasına) yetmiyecektir.

Merhaba,
Bende 2006/02 döneminde işin kapanması sonucu çıkarıldım ve işveren bir senet verdi ama senedi ödedi. Senette sanırım işlem süresi 3 yıl, , Ama şirket kapandı, ama bir ödeme aldığımıza dair yada çıkışla ilgili hiçbir evrak imzalattırmadılar, ben bu alacaklarla ilgili dava açabilirmiyim yada ne yapabilirim, zamanaşımına uğramışmıdır

anemus ' Alıntı:
Merhaba,
Bende 2006/02 döneminde işin kapanması sonucu çıkarıldım ve işveren bir senet verdi ama senedi ödedi. Senette sanırım işlem süresi 3 yıl, , Ama şirket kapandı, ama bir ödeme aldığımıza dair yada çıkışla ilgili hiçbir evrak imzalattırmadılar, ben bu alacaklarla ilgili dava açabilirmiyim yada ne yapabilirim, zamanaşımına uğramışmıdır
Senedi aldınız, elinizdeki senedin karşılığı ödendi ise ;
hangi alacaklarla ilgili dava açabileceğinizi düşünüyorsunuz?

İşveren firma kapandı ise, alacağınız varsa bile ödeyebilecek bir muhatap bulamayacağınız için, pek şansınız yok bu durumda.

Senedide ödemedi , İşverenin şahsına açabilirmiyim

Senette borçlu olarak şahıs adı mı yazıyordu, firmanızın adı mı?