Kira Geliri İle Birlikte Ticari Kazancı Olanlar

Mükellefiyetle(Şirket Ortaklığı)ile birliktE Kira Geliri olan ancak Kira Geliri 22,000 TL nin Altında olanlar Bu istisnadan yaralanabilirlermi??? Eğer yaparlanamadığı Halde Beyan Hiç Beyan Verilmemişse Ne Yapılması Gerekiyor Örnek Olarak 1994-2009 Arası Vergi MÜkellefiyeti olan Ve 2000 den beride kira geliri olan(İşYeri) Beyan vermemiş birisi Ne yapması Gerekiiyor Vergi Dairesi Tespitte bulunmadan 371 Den Faydalanabiliniyormu? Ve Verilmeyen Beyanneme Cezası Varmı???

Ynt: Kira Geliri İle Birlikte Ticari Kazancı Olanlar

Kira gelirlerine gelir vergisi stopajı yapılıp yapılmadığını (mesken mi /işyeri mi) belirtemişsiniz. Cevaplar buna göre olacaktır.

ticari kazançtan bağımsız kira gelirleri kiracı işyeri tarafından stopaja tabi tutuluyorsa ve de 2011 hadlerinin altında kalıyorsa beyan etmesine gerek yoktur. şayet aşıyorsa maliyeden önce davranıp 371. maddeye istinaden işlem yapılabilir.

vergi dairesinden önce davranmak için bu soruyu sordum zaten:) buralar işyeri olarak geçiyor ve ticari kazançtanbağımsız yani mükellef ticaretle uğraşıyor aynı zamanda kirada bulunan dükkanları var ama brüt olarak sınırı aşmadığı için beyan vermemiş... kiralar banka üzerinden yatmıyor ama kiracılar muhtasar döneminde kesinti yaparak işveren adına yatırıyorlardır.

konuyla ilgili bilgisi olan varmı arkadaşlar tam olarak vergş mükellefi oladuğu zamanlarda kira geliri elde etmiş ama kira gelirleri iş eri kira geliri sınırının altında kalıyor...

Selamlar
Sorunuz bana göre hatalıdır.Sorma şekliniz yanlış yorumlamaya sebep oluyor.
Bu kişi sadece şirket ortağımı.Yoksa başka bir mükellefiyetliği var mı?
Sadece şirket ortağı ise hem menkul sermaye iradı hemde gayrimenkul sermaye iradı söz konusu.
Menkul sermaye iradı ortağı olduğu şirketten kar payı alıyorsa devreye giriyor.Ortaklığı müddetince hiç kar payı almış mı?Yani kar dağıtımı yapılmış mı?Kar dağıtımından dolayı gelir vergisi beyanı vermiş mi?
Kar dağıtımı yapılmış ama beyan sınırının altında kalındığından beyan verilmemiş olabilir mi?Böyle bir dağıtımın yapıldığı dönemde işyeri kira geliri de var mı?

En azından benim sağlıklı bir yorum yapabilmem için bunları bilmem gerekiyor.
Saygılar

twolf ' Alıntı:
Selamlar
Sorunuz bana göre hatalıdır.Sorma şekliniz yanlış yorumlamaya sebep oluyor.
Bu kişi sadece şirket ortağımı.Yoksa başka bir mükellefiyetliği var mı?
Sadece şirket ortağı ise hem menkul sermaye iradı hemde gayrimenkul sermaye iradı söz konusu.
Menkul sermaye iradı ortağı olduğu şirketten kar payı alıyorsa devreye giriyor.Ortaklığı müddetince hiç kar payı almış mı?Yani kar dağıtımı yapılmış mı?Kar dağıtımından dolayı gelir vergisi beyanı vermiş mi?
Kar dağıtımı yapılmış ama beyan sınırının altında kalındığından beyan verilmemiş olabilir mi?Böyle bir dağıtımın yapıldığı dönemde işyeri kira geliri de var mı?

En azından benim sağlıklı bir yorum yapabilmem için bunları bilmem gerekiyor.
Saygılar

alakanız için çok tşk ederim o zaman sorumu şöyle düzelteyim kişi bir limited şirketten ortak ayrıc bir şahıs mükellefiyeti YOKtur ve bu şirketten kar payı almamış ortak olduğu süreler zarfında kira geliri elde etmiş ancak iş yeri kira gelir sınırının altında kaldığından dolayı hiç beynname vermemiş belirttiğim GMSİ veremiş...

Merhaba, şirket ortağının işyeri kira geliri, istisna tutarının altında kaldığı için GMSİ vermesine gerek yoktur.
Kolay gelsin

Sorun cevabı sorunun içinde zaten. İşyeri gelir sınırının altında kalıyorsa beyanname vermenize gerek yok. Şirket ortağı olması veya olmaması bunu değiştirmez.
Saygılar,