Kira Geliri Tahakkuk Ve Tahsil

mes_ar

Tanınmış Üye
Merhaba Arkadaşlar, Bir vakıf iktisadi işletmesibir şahısla 01/07/2014 başlangıç tarihli 2000+kdv bedelle kira sözleşmesi yaptı, bizim tahakkuk kaydımız;
181 B 12000
649 A 12000 şeklinde.
İktisadi işletme 01/09/2014 de 2014/7 kirası olarak 2000+kdv fatura kesiyor, şahıs bunu 30/09/2014 tarihinde ödeme yapıyor, bu durumda bizim muhasebe kaydımız nasıl olmalı?
Fatura kesildiğinde;
136 B 2360
181 A 2000
391 A 360
Ödeme yapıldığında;
102 B 2360
136 A 2360 şeklinde mi olmalı?

Sayın Mes_ar, İlk olarak 7. Ay Gelirini 9. Ayda kesilmesi yaanlıştır ilgili ayda kesilmesi gerekmektedir. Fatura'nın Bedeli ister ilgili ayda ödesin ister sonraki ayda ödesin muhakkak ilgili ayda fatura kesilmesi gerekmektedir.

İlgili sözleşme yapıldığında Neden dolayı bütün Tutarı Gelir olarak kaydettiniz bence buda yanlış. Sözleşme yapılması Taahkuk kaydı yapıalcağı anlamına gelmiyor.

Normal şartlarda Fatura kestiğinizde (bazı meslektaş arkadaşlarım 60 Grup ile -391 hesap arasında mutabaktı sağlamak amacıyla 602 ye atmaktadırlar.)

136
649
391

olması gerekmektedir.

Ödeme yapıldırında
102
136 çalıştırılmalıdır.

sn. ugurcadir tesekkurler, tamamını tahakkuk yaparak gelir kaydetmeme konusuna katılıyorum fakat internetten incelediğim kadarıyla sözleşme yapıldığında 181 ve 281 no lu hesapların çalıştırılması gerekiyor. Şayet böyle bir gereklilik yoksa sizin örneğinizdeki gibi yapacağım.

Sayın Arkadaşlar,

Kira gelir/giderleri farklılık arzeden bir durumdur. TDHP açısından birçok kayıt tekniği uygulanabilir ancak yine TDHP ilkelerine göre bakılması gereken başka şartlar da var. Özün Önceliği, bu kurala göre önce kira sözleşmesinin şartlarına bakmak gerekir. Ödeme için hangi kural konulmuştur mesela ? Varsayalım her ay peşin. O zaman her ay fatura kesilir. Üç ayda bir peşin, o zaman üç ayda bir fatura kesilir. ( Mülkiyetin bir ticari işletmeye ait olduğunu varsayıyoruz. )

Ancak kira geliri "Elde Etme" prensibine dayalı bir gelirdir. Esasen kira bedeli tahsil edilmemişse gelir elde edilmiş sayılmaz. Fatura kesilmesi gereken durumlarda bu esas bozulur, ancak sözleşme şartlarıyla bu durum da düzeltilebilir. Tabi fatura kesilmesi gereken hallerde 181 hesapla gelir tahakkukunun yapılması ise bu prensiplere aykırı bir durumdur. Her fatura kesilişinde faturanın kayda alınması yeterli bir işlemdir. Anılan örnekte 181 hesaba yapılacak gelir tahakkuku KDV açısından da sorun doğurur. Gelirin tahakkuku yapılıyorsa KDV tahakkukunun da yapılması gerekir ki pek de uygun değil.

Her olayın kendine has niteliklerini iyi incelemek gerekir. Bu konuda da böyle bir durum var.

Kevork bey'e katılıyorum.
Şu noktayı da ayrıca vurgulamak gerekli bence.
Ticari bir işletmenin aktifinde olan bir gayri menkul kiraya verlirse bu gelir artık GMSİ olmaz. TİCARİ KAZANÇ olur. Bu nedenle fatura ve rahakkuk esası geçerli hale gelir.

Hocam kusura bakmayın ama. "Esasen kira bedeli tahsil edilmemişse gelir elde edilmiş sayılmaz" Cümlenize katılamıyorum. Siz bedavaya bile kiralasanız Emsal bedel üzerinden vergisini hesaplamak zorundasınız. Ondan dolayıdır ki İster ödesin ister ödemesin meskeni kiralayan kişi kullanım hakkından fesh edene kadar kiraladığı kişiye sözleşme şartlarına göre borçludur. Eğer iş ticari iş kapsamına girersede ilgili ayda faturasının kesilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde Vergi ziyaına sebep vermektedir.

Hocam kusura bakmayın ama. "Esasen kira bedeli tahsil edilmemişse gelir elde edilmiş sayılmaz" Cümlenize katılamıyorum. Siz bedavaya bile kiralasanız Emsal bedel üzerinden vergisini hesaplamak zorundasınız. Ondan dolayıdır ki İster ödesin ister ödemesin meskeni kiralayan kişi kullanım hakkından fesh edene kadar kiraladığı kişiye sözleşme şartlarına göre borçludur. Eğer iş ticari iş kapsamına girersede ilgili ayda faturasının kesilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde Vergi ziyaına sebep vermektedir.

Yukarda belirttiğim gibi, eğer işletmenin aktifinde kayıtlı bir gayrimenkulden söz ediyorsak bu ticari kazançtır ve tahakkuk esası geçerlidir . Yani tahsil edilmekle bağlantısı yoktur.
Eğer işletme aktifine kayıtlı değilse fatura da yoktur o zaman GMSİ olacaktır tahsil esası geçerlidir.

Arkadaşlar aslına bakarsanız işletme kiracısı olduğu yeri bir başkasına kiraya veriyor. Kira geliri bundan kaynaklanıyor.

O zaman bu tam anlamıyla ticari kazanç kapsamındadır. Tahakkuk esası geçerlidir. Sözleşmede belilenen şartlara göre fatura kesilmelidir.

Sayın ugurcadir,

Nizam dostumun da söylediği gibi konu Ticari Kazanç, tartışmasız. GMSİ ise kesinlikle elde etme prensibidir o da ayrı. "Siz bedavaya bile kiralasanız" bu cümlede kiralamadan söz etmiş oluyorsunuz bu nedenle bedel tahsil etmeseniz dahi gelir beyan edersiniz. Bu şartın sebebi kan bağı ile ilgilidir. Çok detayına girmeyeceğim.

Diğer yandan örnek vereyim; Kiracınız var 10 aydır evinizde, ve son 6 aydır kiranızı alamıyorsunuz, GMSİ beyanınızda kaç aylık beyan edersiniz ?

İkincisi;"Eğer iş ticari iş kapsamına girersede ilgili ayda faturasının kesilmesi gerekmektedir." Hayır. Bunula ilgili daha önce yazdığım açıklamayı önce gözden geçirin. Ticari işlemlerde sözleşme serbestisi olduğu için serbestçe düzenleme yapılabilir. Fatura periyodu serbestçe düzenlenebilir.

Sayın ugurcadir,

Nizam dostumun da söylediği gibi konu Ticari Kazanç, tartışmasız. GMSİ ise kesinlikle elde etme prensibidir o da ayrı. "Siz bedavaya bile kiralasanız" bu cümlede kiralamadan söz etmiş oluyorsunuz bu nedenle bedel tahsil etmeseniz dahi gelir beyan edersiniz. Bu şartın sebebi kan bağı ile ilgilidir. Çok detayına girmeyeceğim.

Diğer yandan örnek vereyim; Kiracınız var 10 aydır evinizde, ve son 6 aydır kiranızı alamıyorsunuz, GMSİ beyanınızda kaç aylık beyan edersiniz ?

İkincisi;"Eğer iş ticari iş kapsamına girersede ilgili ayda faturasının kesilmesi gerekmektedir." Hayır. Bunula ilgili daha önce yazdığım açıklamayı önce gözden geçirin. Ticari işlemlerde sözleşme serbestisi olduğu için serbestçe düzenleme yapılabilir. Fatura periyodu serbestçe düzenlenebilir.

Kevork bey Kiracı 10 aydır oturuyor. 6 aydır kiramı alamıyorsam. GMSİ 4 Ayı öderim haklısınız.

Değerli üstadlarım
biz kira sözleşmesi imzaladık ve kira her ay 4500,00 tl
ben bu tutarı gider tahakkuku mu yapacağım ? Yani bilançoda ileride yükümlülüklerim olarak gözükecek mi ?
Nasıl sigorta poliçesinde dönemi gelince giderleştiriyorum bunda da kira sözleşmesini imzalayınca her aya kayıt mı gireceğim
o kayıt
281/ 429 mu
ben daha önce kira sözleşmelerinde bu şekilde hiç yapmadım sizce bu mantık doğru mudur ?

Aslında kira sözleşmesi ile Sigorta poliçesi çok farklı. Kira sözleşmesinde ödeme zamanına göre taahkuk etmeniz gerekmektedir.(2 taraftan en az bir tanesinin şirket olması varsayımı ile söyledim)

Selamlar.ben su kaydi yapardim.380 gelecek aylara ait gelir thk hsb alacak.120 alicilar borc.aysonlarinda kira faturasi kestiginde 380 borc 391 alacak 649 alacak.bu sayede geliri aylara dagitmis olurum.dogrumudur ustadlar fikirleriniz nelerdir?

Kiracı olarak kira sözleşmesi imzalayınca her ayın kirası için şimdiden 320 alacak 180 borç kaydı atılır mı yoksa sadece dipnotlara mı yazmak gerekli
Mesela şirket satılacak değerleme yapılırken bu husus nerede gözükmeli?

Sayın Arkadaşlar,

Sözleşme için önceden kayıt koyma meselesi için tersine bir bakalım, Bir firma ile yıllık bakım anlaşması imzalayınca ( diyelim demirbaş makine veya fotokopi, bilgisayar filan) önceden genel bir kayıt yapıyormusunuz.

Çoğunuz meslek mensubusunuz, mükelleflerinizle belirgin kriterlere göre yıllık sözleşme imzalıyorsunuz sözleşme bedelini önceden kayıt altına alıyormusunuz ?

Bunları düşünüp cevapları kendi kendinize verin.

Patron der ki;2015 in ilk 4 aylık kirasını bankadan bugün yatıralım ve peşin ödediğimiz için şimdiden gidere atalım.Böyle bir şey mümkün mü?Kira tahakkuku ne zamana yapılıp gider ne zamana atılacak.

Sayın tanca, Tabiki olmaz. Gider yazamasınız. Ama bu durumda herkesin kullanmaya hevesli olduğu 180 hesabı kullanmaya uygun hale gelmiş olur. Atılacak kayıt. Bankadan ödeme yapıldığını varsayarsan ve ödemelrin hepsi 2014 yılı gideirni kapsadığını düşünürsek.
----
180
102
------
şekilde muhasebe kaydını atmanız gerekmektedir.

Patron der ki;2015 in ilk 4 aylık kirasını bankadan bugün yatıralım ve peşin ödediğimiz için şimdiden gidere atalım.Böyle bir şey mümkün mü?Kira tahakkuku ne zamana yapılıp gider ne zamana atılacak.

Sayın tanca,

Dönemsellik ilkesi gereği mümkün değil 2015 yılı için 280 hesaplara aktarmanız gerekir.