Kira+Kdv mi? Yoksa kira+kdv+stopajmı?

merhaba ben yeni bir limited şirket kurdum.
yabancı şirketlere otel hizmeti veriyorum. mal sahibinden boş daireyi limited şirketim üzerine kiralayıp, eşyalı bir şekilde firmaya kiraya veriyorum. yani 1000 TL kirası olan daireyi 2000 TL + Kdv olarak fatura ediyorum.

Bu durumda bana herhangi bir stopaj vergisi çıkarmı.????

her daire için mal sahibi ile ayrı bir montrat, firma ile ayrı bir alt kiralama sözleşmesi yapıyorum. yani mal sahibi gibi kiraya veriyorum firmaya.

çok acil çözüm isteyten bir konu lütfen bilgilerinizi benimle paylaşırmısınız.

Ynt: kira+ Kdv mi yoksa kira+kdv+stopajmı- çok Acil bilgi

Gercek kisiden mi kiralama yapiyorsunuz ? Mali musaviriniz yok mudur ?

Ynt: Kira+Kdv mi? Yoksa kira+kdv+stopajmı?

Gerçek kişilerden kiraya tutuyorsanız %20 stopaj uygulayacaksınız. Kiraya verirkende, limited şirket olduğunuz için sizden stopaj kesilmeyecek.

Selamlar.
Öncelikle daireyi kendi adınıza kiralarken yapılan kira sözleşmesinde "başkasına kiraya veremez" veya buna benzer bir ibare var mı?Varsa siz,3.bir şahsa bu yeri kiralayamazsınız.Veya böyle bir ibare yoksa bile mal sahibi o daireyi sadece sizin kullanımınız için mi kiraladı..Vergilerden ziyade bu açıdan da olayı bir değerlendirin.Tabir-i caizse bu konuda mal sahibi ile papaz olmayın :)
Gelelim asıl sorunuza..Diyelim herşey normal,mal sahibi de burayı 3.bir şahsa kiralamanıza göz yumuyor..Yapılacak şey şu;
1- Siz Ltd.olarak,bu yeri şahıstan kiralamışsanız muhtasarla %20 oranında stopaj ödeyeceksiniz.
2- Eğer 3.bir şahsa kiraya veriyorsanız ve kira sözleşmesinde kiraya verenin ismi şirketiniz olarak geçecekse, kiracı ister şahıs ister şirket olsun stopaj olmayacak.Sözleşme kdv'li hesaplanacak, her ay kiracıya kdv'li kira faturası düzenlenecek.

Saygılar.

öncelikle yaptığımızı söyliyim. mal sahibi ile alt kiralamaya uygun bir kontrat düzenledik. Bu kontrata göre yabancı firma ile : şirketim kiraya veren olmak üzere ayrı bir kontrat düzenledik.
örneğin daire kirası 1000 TL ise benim mal sahibi ile olan sözleşmemde. yabancı firamaya kiraya verdiğim ifyat 2000 TL + kdv . yani bu fiyata herşey dahil. Eşya,internet,su,elektrik vs..
bu şekilde 15 daire iin tek fatura kestim. 30.000 TL + Kdv.

yani bu ödenen miktardan bana çok kalmıyor. %10 hizmet karı ile kiraya veriyorum. Çünkü firma o kadar mal sahibi ile muhatap olmak istemiyor ve eşyaları satın alıp kendine ek maliyet çıkartmak istemiyor. ?

Eğer 30 daire yaparsak kazancımız kar olarak 3000-4000 tl olacak stopaj problemi olursa batarım :)))

inşallah yaptığım iş yeni bir sektör ve mali yönden uzman fikir ve görüşlere ihtiyacım var. Mali müşavirim var ama başka fikirleride görmek istiyorum.

ben şirket olarak mal sahibinden 1000 TL ye kiraladığım zaman . .ben ayrıca stopaj ödemek zorundamıyım.şirkete kdv li fatura kesiyorum , o kdv içinden yatırsam bile stopaj kurtarmaz o zaman. şirket 4000 TL civarı kdv ödüyor. bana stoopaj ödemek düşerse o zaman çok sıkıntı olur. ne yapmam gerekiyor acaba?

Size uygun ve doğru cevap verilmiş. Neden tekrar tekrar aynı şeyi soruyorsunuz.?
Size kiraya veren mal sahibi gerçek kişi şahıs ise başka bir çıkar yol yoktur. %20 stopaj kesecek muhtasarla vergi dairesine yatıracaksınız.
Kira sözleşmesini yaparken net tutar üzerinden değil brüt(stopaj içinden) yapsaydınız bu sorun olmazdı.
Ayrıca sizin kiraya verdiğiniz kiaracınızdan kestiğiniz faturadaki kdv yi ayrıca tahsil edip devlete yatıracaksınız.

Merhabalar,
Soruyu soran arkadaşa gerekli cevap verilmiş.
Ben de böyle bir faaliyetin içinde kafama takılan başka bir konu hakkında fikirlerinizi alayım,beyin jimnastiği olsun :)

Boş daireyi kiraladın,içine eşya koydun ve 3.kişilere eşyalı olarak kiraladın.

Burada boş dairenin içine konulan eşyalar faaliyetin içeriği ile beraber değerlendirilince sizce demirbaş olarak amortismana mı tabi tutulmalı?Yoksa verilen hizmetin maliyeti olarak 3.şahısla yapılan kiralama sözleşmesi süresince hizmet üretim maliyeti olarak mı dikkate alınmalı?

Ne dersiniz?

Kişisel fikrim demirbaş olması gerektiği yönünde. Dikkate alınması gereken kriterin kiralama zamanı değil faydalı ömrü olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü muhtemelen birden fazla kez kiraya verilecek ve şimdiden kiralama zamanları belli değil. Söz gelimi 2 aylığına kiraya verdiniz, 2 ay sonra ikinci kiralamanın süresi belli değil, maliyetleme nasıl yapılacak ki?

Bence de demirbaş. Zaten eşyalar sizindir. Kiracı değişir veya değişmez. Amortisman ayrılmalıdır.

PoSeiDoN ' Alıntı:
Merhabalar,
Soruyu soran arkadaşa gerekli cevap verilmiş.
Ben de böyle bir faaliyetin içinde kafama takılan başka bir konu hakkında fikirlerinizi alayım,beyin jimnastiği olsun :)

Boş daireyi kiraladın,içine eşya koydun ve 3.kişilere eşyalı olarak kiraladın.

Burada boş dairenin içine konulan eşyalar faaliyetin içeriği ile beraber değerlendirilince sizce demirbaş olarak amortismana mı tabi tutulmalı?Yoksa verilen hizmetin maliyeti olarak 3.şahısla yapılan kiralama sözleşmesi süresince hizmet üretim maliyeti olarak mı dikkate alınmalı?

Ne dersiniz?

3. kişiler kira süresi sonunda eşyaları alıp gidecekse hizmet maliyeti, eşyalar durmaya devam edecekse durumuna göre özel maliyet, demirbaş vs.

Aşağıda yazılı mal ve hakların sahipleri, mutasarrıfları, zilyedleri, irtifak ve intifa hakkı sahipleri veya kiracıları tarafından kiraya verilmesinden elde edilen iratlar gayrimenkul sermaye iradıdır:
1. Arazi, bina (Döşeli olarak kiraya verilenlerde döşeme için alınan kira bedelleri dahildir), maden suları, menba suları, madenler, taş ocakları, kum ve çakıl istihsal yerleri, tuğla ve kiremit harmanları, tuzlalar ve bunların mütemmim cüzileri ve teferruatı;

Sn ANT Z;
Soru GMSİ değil ki. :)

Kiraya veren ev için aldığı eşyayı napıcam diye soruyor?

Asıl stopajı ödeyen siz değilsiniz mülk sahibidir. Devlet adına mülk sahibinden kesip devlete yaıtırıyorsunuz. Son hizmet teslimini alan firma kdvsini size ödüyor sizde devlet adına kdvyi teslim alıp sonra devlete döüyorsunuz. Buraya kadar siz hiç vergi ödemediniz. Tüm işlemler sonucunda kar çıkarsa kurumlar vergisi olarak vergi ödeyeceksiniz. Ödediğiniz stopajı, kdv2yi ben ödüyorum sanmayın siz sadece aracısınız... Çifte vergilendirme de yok. Mülk sahibi kira geliri elde ediyor siz peşin olarak vergisini kesmek zorundasınız, son kullanıcı hizmet alıyor, peşin olarak kdv tahsil etmelisiniz.

erkan6510 ' Alıntı:
Sn moderatör ;

%20 stopaj yatırıldıktan sonra aynı ev için % 18 kdv de yatırılması 2 defa vergilendirme olmuyormu ? 1000 TL daire için mal sahibi gelir vergisi ödüyor ,biz stopaj ödüyoruz, kiracıda kdv ödüyor. bu nasıl bir vergilendirmedir? ben stopaj yatırmıyorum şuanda sadece kdv yatırıyorum.

bu ne gibi bir sorun oluşturur, mali müşavirim stopaj gerek yok zaten sen kdv yatırıyorsun diyor. ama şirket ,gerçek sahibinden kiraladığında stopaj gerekiyor. ancak biz kiralamaktan ziyade dairenin işletilmesi faaliyeti yapıyoruz. aslında aracılık sayılır sadece. kullandırma hizmeti oluyor. stopaj olması bence pek doğru değil . Bu konuda kimden sağlıklı ve net bilgiyi alırız. maliyeye mi yazıyla başvursak acaba. ?

Saygılar.

Sn erkan; Bağlı bulunduğunuz vergi dairesinden " özelge" isteyebilirsiniz . Bu sizin en doğal hakkınız.

Ancak ben ve arkadaşlarım size doğrusunu izah ettikleri halde siz israr ediyorsunuz.
Madem mali müşaviriniz gerek yok diyor o zaman bize niye soruyorsunuz.
Arkadaşımın açıkladığı gibi eğer başka bir özel durum yoksa siz mal sahibin GMSİ vergisine mahsup edilmek üzere stopaj yapıyorsunuz.
KDV ise fatura kestiğiniz için. zaten KDV ile isizn işiniz yok alıp devlete yatırıyorsunuz.

nguroy ' Alıntı:
Size uygun ve doğru cevap verilmiş. Neden tekrar tekrar aynı şeyi soruyorsunuz.?
Size kiraya veren mal sahibi gerçek kişi şahıs ise başka bir çıkar yol yoktur. %20 stopaj kesecek muhtasarla vergi dairesine yatıracaksınız.
Kira sözleşmesini yaparken net tutar üzerinden değil brüt(stopaj içinden) yapsaydınız bu sorun olmazdı.
Ayrıca sizin kiraya verdiğiniz kiaracınızdan kestiğiniz faturadaki kdv yi ayrıca tahsil edip devlete yatıracaksınız.

+1