Kira sözleşmesi damga vergisi

arkadaşlar ben 17.12.2010 tarhinde noter onaylı kira sözleşmesi yaptım. mal sahibi almanyada olduğu için birine vekalet verdi ve vekalet verilen kişi ile sözleşmeyi yaptım. Detaylar şöyle;

kira başlangıç tarihi: 01.01.2011
kira süresi : 5 yıl
Kira tutarı: 400,00 (brüt)

ben yeni smmm oldum işe başlamayı bildirdim haftaya yoklama memuru gelecek. 17.12.2010 tarihinde sözleşme yaptığım için damga vergisini ödemem gerekiyor. süreksiz yükümlülükler servisinden tahakkuk ettirip ödeyebilirmiyim. gelir vergisi mükellefiyetim memur gelmediğinden başlamadı.
5 yıllık kira süresi olduğundan 5 yılda 24.000,00 tl üzerinden binde 1,65 oranındamı beyanname düzenlemem gerekiyor? birde kira sözleşmesinde her yıl başında kira oranı %10 artar şeklinde madde koydurduk bu farklar 24.000,00 tl nin üstünemi eklenecek? Beni bilgilendirirseniz sevinirim. yarın beyannameyi vermem gerekiyor

Ynt: Kira sözleşmesi damga vergisi

Vergi dairesine verdiginiz sozlesmeyi 1 senelik yapin bence

kontrat kefilsiz ise, 24000 tl üzerinden binde 1,65 in ödersiniz. kefilli ise sanırım binde 9,90 ını ödersiniz. beyanname doldurup ödeyebilirsiniz sanırım. (nasıl olsa vergi dairesine gidince yapmanız gerekeni söylerler.)

sayın berkant 24.000 TL haricinde her yıl kirada artan tutar ( % 10 )kadarını da beyan edeceksiniz.

Sayın berkant61, 1997 yılında yapılmış kira kontratı ile gmsi nedenli iade alıyorum, vergi dairesi yeni kontrat falan dedi, tebliğde kontratı fotokopisi isteniyor, yeni tarihli kontrat istenmiyor, alan kiraya veren memnun, kiracı memnun niye yeni kontrat yapılsın da damga ödensin gibi bir savunmam kabul görmüştü. Ama seneye yine aynı konu nedenli bir açıklamaya gireceğimiz kesin. İşin özü, ben tekrar tekrar damga vergisi verilmemesini savunuyorum, tabi kendiliğinden uzar tarzında bir açıklama mevcut ise.

arkadaşlar vergi dairesine damga vergisi beyannamesini vermeye gittim. müdür yardımcısı kira sözleşmesinin noter onaylı olduğunu damga vergisinin noterde tahsil edilmiş olduğunu söyledi. yani tekrar damga vergisi ödemek ikinci bir tahsilat olur dedi. kira sözleşmesinin altında kdv,harç, damga vergisi ve değerli kağıt bedeli makbuz karşılığı tahsil edilmiştir şeklinde ibare var. yani noter onaylı kira sözleşmesi için damga vergisi ödemeye gerek yok arkadaşlar.