Kira Stopajı hk.

suleyman057

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar, müşterimiz işyeri kiralamış olup yıllık kira tutarınıda 5 eşit tutarla mal sahibine çek vermiştir. Bu durumda ben stopajı çeklerin ödendiği tarihte mi bildireceğim yoksa peşin ödeme gibi görüp tek seferde hepsini mi bildireceğim şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Ynt: Kira Stopajı hk.

suleyman057 ' Alıntı:
arkadaşlar, müşterimiz işyeri kiralamış olup yıllık kira tutarınıda 5 eşit tutarla mal sahibine çek vermiştir. Bu durumda ben stopajı çeklerin ödendiği tarihte mi bildireceğim yoksa peşin ödeme gibi görüp tek seferde hepsini mi bildireceğim şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Sevgili formdaşım

Sen Stopajlarını Muhtasarın Aylıksa Aylık Tah.yapıp yok Muhtasarın 3 Aylık ise Kira Tah.aylık yapıp Stopajlarını 3 ayı toplayıp vereceksin.

ferhat

Şahsi görüşüme göre;kiralar ödenmedikçe stopaj da doğmayacaktır.Verilen 5 adet çekin vadeleri farklı ise,vadesi geldiğindee yapılan çek ödemeai hangi ayların kiralarına karşılık geliyorsa ödendiği aya ait beyannamede tahakkuk ettirilmesi gerekir.Kiralar ödendikçe de giderleştirilecektir.Yalnız verilen her çeke 12 ay / 5 = 2.4 ay tekabül edeceğinden birer ay önceki muhtasar veya sonraki ay muhtasarında oynama olabilir.Yıllık kira nakit olarak ödenseydi tek kalem de stopajlandırılacaktı ama çekle ödeme durumunda vadeleri geldiğinde ödeneceğinden bence ödendiği ay muıhtasarda bildirilmelidir.Çeklerin ödenmememsi durumunda ödenen tarihe kadar da stopajların bildirilmemesi gerektiği kanaatindeyim.Yanlış biliyorsam lütfen uyarın ve düzeltin.Saygılar.

sayın twolf, bende sizin gibi düşünüyorum ama yinede burda bulunan formdaşlarımın görüşlerini almak istedim ilginizden ve verdiğiniz cevaplardan dolayı teşekkür ederim

Bence çekin tesliminde tamamı muhtasarla beyan edilmelidir. Çünkü çek para ile eş değerdir alan ister vadeyi bekler isterse kendi ödemesinde kullanır ister ise kanuni hakkını kullanıp üzerindeki tarihi beklemeden (2009 yılı hariç) çeker. Yani çekler verildiği an kira ödenmiş demektir.

Her ne kadar çek bir ödeme aracı olsa da sonuçta kiracı tarafından henüz ödenmediğinden ödenene kadar beklenilmeli stopaj beyan edilmemeli düşüncemde devam etmekteyim.Bana göre en doğrusu çek hareketlerini takip edip çekimin yapıldığı anda stopajlandırmak daha doğru gibi geliyor.Bu konuda belki özelgeler vardır.Bence izlenmesi gereken yol şudur.Eğer kiracı kira ödemesini yapmadan kirayı tahakkuk etmişse yani giderleştirmişse stopajı beyan etmelidir.Eğer kira ödemesini yapmadığı için kirayı da tahakkuk ettirmemişse yani giderleştirmemişse o zamanda stopaj beyan etmemelidir.Saygılar

Eğer sıkıntı olur diye düşünüyorsanız peşin alınmış gibi toptan ödeyin ama bence çek vadeleri aylık veya 3 aylık nasıl beyan ediyorsanız o dönemlerden daha geç bildirmenize neden olacak vadelerde ise aylık veya 3 aylık ama vadeler daha önce geliyorsa vadelerde beyan edin

gelir vergisi tahsil esasına dayanmaktadır. tahsil esası kavramının kapsamına da çek, senet, nakit vs. tümü kapsamaktadır. kesinlikle mülk sahibi çeki teslim aldıktan sonra tahsilat yapılmış omaktadır. daha sonrasında artık mülk sahibi çeki kırdırır mı, yoksa başka bir borcuna karşılık mı verir hiç farketmez...

twolf ' Alıntı:
...sonuçta kiracı tarafından henüz ödenmediğinden ...

Kira mı ödenmemiş oluyor yoksa çek mi? Çek verilerek kira ödenmiştir. Ödenmeyen ise çektir. Mülk sahibi kiram ödenmedi diyerek davacı olsa kiracı çek verdiğini belgeleyerek ödemenin yapıldığını ispat eder.

stopaj,çekin ödendiği tarihte ki muhtasarla beyan edilip tediye edilir.

Arkadaşlar değişik görüşler var.En iyisi soruyu soran arkadaş ya idareden öğrensin ya da mukteza istesin.En doğrusu bu sanırım.

verilen çekle kira ödemesinin gerçekleştiği ve stopajın doğduğu ve ilgili stopajın çekin keşide edildiği döneme isabet eden muhtasar beyanname ile beyan edilip ödenmesi gerektiği görüşünde olan arkadaşlara katılıyorum.
selamlar.

twolf ' Alıntı:
Arkadaşlar değişik görüşler var.En iyisi soruyu soran arkadaş ya idareden öğrensin ya da mukteza istesin.En doğrusu bu sanırım.

sayın twolf sizce muktezanın cevabı ne olur :) ben hiç kendilerinin çıkarları dışında bir karar verdiklerini görmedim. Muhtemel cevap çekin verildiği anda beyan edin diyecekler.

Bu konuda benim şahsi görüşümde çekin verildiği anda stopaj tahakkunun yapılmasıdır.

Herkese iyi çalıçmalar dilerim.

Bende aynı sorunla karşı karşıyayım. Avukat mükellefim eylül 2009 döneminde kiraladığı iş yerine ilişkin kira ödemesini 10.02.2010 vadeli çek ile yapmış. Kira sözleşmesinde ödeme şekli satırında "peşin olarak (10.02.2009 vadeli çek ile)ödendi "yazıyor.

Konuyla ilgili özelge bulamadım, ancak mali çözüm dergisindeki bir makalede her ne kadar çek ile ödemeden söz edilmese de geçikmiş kira ödemelerinden söz ediyor. Örneğin temmuz ayı kirasının ödenmemesi ya da ödenememesi halinde kira giderinin muhasebe kayıtlarında gider yazılmaması durumunda stopaj yapılmayacağına ilişkin bir mükteza örnek olarak verilmiş.

Böyle bir durmla karşılaşmış ya da görüş almış forumdaşlar görüşlerini paylaşırsa sevinirim.

Ben çekin vadesine bakılmaksızın stopajın yıllık tutar uzerinden yapılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü alınan çek mal sahibinin kazancıdır. Çeki tasarrufuna geçirdiğinden istediği şekilde kullanabilecektir, bu da mal sahibinin kişisel mal variığında bir artış olduğunu gösterir.

Görüşlerini paylaşan herkese şimdiden teşekkürler.

SMMM
D.ALP

GMSİ tahsilat esasına dayanır. Çek vermek bir ödeme aracıdır. Çek verildiği zaman ödeme yapılmış kabul edilir.
Çek ödenir ödenmez o ayrı bir kavramdır sonuçları farklıdır.
Bu nedenle çek verildiği tarihle stopaj yapılır.

merhaba arkadaşlar.benimde kiralarla ilgili aklım karıştı.bir mükellef kira ödemesini 01.12.2009 tarihinde yapacak.bu kiranın tahakkukunu sizce 2009/10-11-12 döneminde yapmalıyım.yoksa 2010/01-02-03 döneminde mi yapmalıyım.birden kendimi böyle bir tarışmanın içinde buldum.bence 2009/4.dönem ama iddia edene göre 2010/1.dönem.yasal dayanağı ile beni aydınlatırsanız sevinirim.

1.12.2009 da ödenen kira için dönem;4.dönem olan ;2009/10.11.12 dir.

Burada önemli olan mükellefin gerçek kişi veya tüzel olmasıdır.

Gerçek kişi ise elde ettiği GMSİ'dir. GVK 72'inci madde uyarınca GMSİ de tahsil esası geçerlidir. Dolayısıyla mükellefiniz gerçek kişi ise tahsilatın gerçekleştiği geçici vergi döneminde beyan edilmesi gerekmektedir.

Tüzel kişilerde ise kurum kazancı söz konusudur. Kurum kazancı KVK 6'ya göre ticari kazanç hükümlerine göre belirlenir. Ticari kazançta ise GVK 38 göre tahakkuk esası geçerlidir. Kiraya veren tüzel kişi her ay için tahsil etmese de fatura kesmek durumundadır. Kiracı tüzel kişi ise ödeme yapmış olmasa da o faturayı giderleştirebilir. Burada önemli olan giderin ödenmiş olması değil tahakkuk etmesidir.

Sonuçta tüzel kişilerde ödemenin ne zaman yapıldığının önemi yoktur. Gider veya gelirin ne zaman tahakkuk ettiğine bakılmalıdır.

Serhat_ ' Alıntı:
Burada önemli olan mükellefin gerçek kişi veya tüzel olmasıdır.

Gerçek kişi ise elde ettiği GMSİ'dir. GVK 72'inci madde uyarınca GMSİ de tahsil esası geçerlidir. Dolayısıyla mükellefiniz gerçek kişi ise tahsilatın gerçekleştiği geçici vergi döneminde beyan edilmesi gerekmektedir.

Tüzel kişilerde ise kurum kazancı söz konusudur. Kurum kazancı KVK 6'ya göre ticari kazanç hükümlerine göre belirlenir. Ticari kazançta ise GVK 38 göre tahakkuk esası geçerlidir. Kiraya veren tüzel kişi her ay için tahsil etmese de fatura kesmek durumundadır. Kiracı tüzel kişi ise ödeme yapmış olmasa da o faturayı giderleştirebilir. Burada önemli olan giderin ödenmiş olması değil tahakkuk etmesidir.

Sonuçta tüzel kişilerde ödemenin ne zaman yapıldığının önemi yoktur. Gider veya gelirin ne zaman tahakkuk ettiğine bakılmalıdır.

Nasıl cümle kursam diye düşünürken doğru olan nihayet yazılmış.Dönemsellik ve tahakkuk esası .

KİRACI yani Mükellef kira ödemesini 01.12.2009 tarihinde yapacak Demişsiniz.Soru şeklinizden anladığım kadarı ile KİRAYA VEREN tüzel kişi değil yani gerçek kişi.

Sahıslara yapılan kira ödemelerinde stopaj ödendiği ay kesilir ve beyan edilir.Dönemsellik ilkesi gereğince 01/12/2009 tarihinde yaptığınız kira ödemesinin giderleştiği tarih de 12/2009 dönemi olacak.

-Bu durumda 3 aylık kira bedelinin tamamını 12/2009 Dönemi Muhtasar da beyan edeceksiniz ve 12.ayda tek seferde giderleştireceksiniz.
(Aylık Muhtasar mükellefi olsaydınız eğer 10 ve 11. aylara gider tahakkuku yapamazdınız, çünki ödemesini yapmadığınız halde gider hesapladığınızdan tevkifat yapmak zorunda kalırdınız)