Kiralık İş Yeri

a işyeri x şirketin aktifinde kayıtlı bir işyerini kiralıyor.kira kontratı hazırlanıyor ve kontratta başkasına kira veremez gibi bir ibare söz konusu değil. dolayısıyla kiracı a şirketi de b ve c şirketine işyerinin bir bölümünü kiraya veriyor. kira kontratları hazırlanıyor.şimdi a şirketi b ve c şirketine kira geliri olarak fatura kesecek. tabii kdv li mi kesecek kdv siz mi kesecek. a şirketi stopajını ödüyor.daha önce bu konuda bir istisna olduğuna dair bir yazı okumuştum.emin olmak istiyorum çünkü fatura üzerinde bunu belirtmek gerek. ve net olarak bir sonuca ulaşamadım. bana yardımcı olursanız sevinirim.

Ynt: kiralık işyeri

Merhaba,
"A" şirketinin kiralama esnasında KDV ödeyip ödememesi keseceği faturadaki KDV uygulamasını etkilemez. 3065 sayılı KDV kanununun 17/4-d maddesine göre "İktisadi işletmelere dahil olmayan gayrimenkullerin kiralanması işlemleri, " katma değer vergisinden istisnadır. Eğer "A" şirketi işyerini herhangi bir iktisadi işletmeden kiralamamışsa, vergi mükellefi olmayan bir şahıstan (veya vergi mükellefi olsa bile şahıs işletmesinin envanterine kayıtlı değilse) kira ödemesinde KDV hesaplanmayacaktır. Tabi bu durumda sizde olduğu gibi GV kanununun 94. maddesi devreye girecek ve vergi stopajı yapılacaktır.
"A" şirketi aynı işyerini "B" ve "C" şirketlerine kiraya verdiği zaman kira gelirini elde eden ("A" şirketi) bir iktisadi işletme olduğu için istisna kapsamına girmeyecek ve kesilecek olan faturada KDV hesaplanmalıdır.