Çözüldü Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Bir Soru

Merhaba. Bir işletme düşünelim. 2 senelik. Bu işletme çalışanları işsizlik maaşı almaya hak kazanamiyor. Hiçbirinin son 3 sene içinde ödenmiş 600 gün işsizlik primi yok.
Bu durumda bu işletme kısa süreli çalışma ödeneğine basvuramaz değil mi?

İşletme kısa süreli çalışma ödeneğine başvurabilir. İşsizlik ödeneğine hak kazanamayan personeline kısa süreli çalışma ödeneği çıkmaz.

Yalnız ben de inceliyorum bu hususu. Mal ve hiznet üretilen birimler dışındaki idari işler, yönetim, güvenlik vb. yan iş kollarında çalışanlar listeye dahil
edilmemelidir denilmekte. Örneğin bir otelin kısa çalışma ödeneği başvuru listesinde kat görevlisi, resepsiyonist, aşçı vg. yer alabilirken, personel müdürü, satınalma, muhasebe vb. birimlerde çalışanlar/yöneticiler bu listede yeralamaz, alsa dahi değerlendirme dışı kalacaklardır denilmekte.

İşkuru aradık, yok öyle birşey demediler, bilmiyoruz dediler. Siz müracaat edin liste aşamasında belli olur dediler.

Bilgisi olan var mı?

Saygılarımla,

Kesin olmamakla birlikte,edindiğim bilgi,
bu konularda çalışma yapılıyor,şu an netlik yok ancak kısa çalışma ödeneği ve telafi çalışması gibi iki nokta üzerinde duruluyor deniliyor,anlaşılan ilgili mevzuatlarda değişiklik sözkonusu,takip etmek lazım.

Merhaba cevabınız için. Bir işletmenin hiçbir çalışanı kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayacaksa eğer yani hiçbiri şartları taşımıyorsa bu durumda kısa calismaya dönmenin bana ne faydası olacak ki?

Merhaba. Siz firma 2 senelik deyince, işçilerin o firmadaki çalışmalarından ötürü kazanamadığı şeklinde anladım. O zaman başvurmanın bir anlamı yok.

Sadece Sizin firmanızdaki çalışma süresinin , yeni yapılan değişikle 450 gün olması beklenmiyor, son 3 yıl içindeki dönemde bu gün sayısına ulaşması yeterlidir.

Merhabalar,

Benim de bir sorum var. Şöyle ki kısa çalışma ödeneği başvurumuzda; firmamızın ..... tarihinden başlamak üzere 3 aylık süreç için durdurulmasına ve çalışma yapılmamasına karar verilmiştir, diye yazılmış. Fakat çalışmaya devam ediliyor. Kısa çalışma uygulanacak kişi sayısı da 2 ( kronik hastalıkları olduğu için ) Bu yazı doğru olmuş mu? Eklerinde de, uygulanacak 2 personelin bilgileri ve kronik rahatsızlıkları olduğunu gösteren bir belge var. Yeterli midir? Ek olarak başka ne gerekiyor?

Teşekkürler.

Mükelleflerinizden kısa çalışma başvurusu onaylanan oldu mu ? bize dönüş sadece bir tane uygun bulunmuştur size bilgi vereceğiz diye oldu.

Kolay mı o kadar maili ve içindeki excelleri işlemek. Liste SGK E-Bildirge gibi bir sistemle yüklense hem daha pratik ve hem anında online olurdu. Tek tek bu bilgileri işleyecekler bir de.

Kolay mı o kadar maili ve içindeki excelleri işlemek. Liste SGK E-Bildirge gibi bir sistemle yüklense hem daha pratik ve hem anında online olurdu. Tek tek bu bilgileri işleyecekler bir de.

Onlarda bizim gibi dövlet babaya gitsin şikayette bulunsunlar.Hantallıkta nirvanaya ulaşacaz,az kaldı.

Online başvuru ekranı hazırlanmış sanırım artık oradan form doldurur gibi başvuru yapılacakmış

Tahsin ağabey kısa çalışmaya başvurduğunuzda (daha onaylandığını bilmiyoruz) bordroyu sıfır çıkarın yazıyorlar. Bağlanmaz ise ne yapacağız ?

Bordroya ya 7 gün ve eksik gün kodunu yazıp bekleyeceksiniz, olumlu çıkmasını. Yada sıfır yazıp, eksik güne de ücretsiz izin vs. yazacaksınız, eğer sonradan çıkarsa düzeltme vereceksiniz.

Bordroya ya 7 gün ve eksik gün kodunu yazıp bekleyeceksiniz, olumlu çıkmasını. Yada sıfır yazıp, eksik güne de ücretsiz izin vs. yazacaksınız, eğer sonradan çıkarsa düzeltme vereceksiniz.

Düzeltme deme bana,çok darılırım sana :) v2 ekranından (yeni düzenlemeyle) düzeltme yapmak tam bir facia.iptal vereceksin, kurumdan onay bekleyeceksin,onay gelecek,sonra ek vereceksin.Şu an değiştimi bilmiyorum ama ilk çıktığında böyleydi.

Çok teşekkür ederim, peki o zaman ödemediğimi cezalı mı ödeyeceğim cezasız mı ?

Şimdi bir yeni paket var, her başvurana verilecek yazıyor. Sonrasında müfettişler haksız olursa cezası ile alacak diyor. Mükellef cezayı kesin bize keser öyle bir şey olursa..

Yada şu yapılabilir, düzeltme vermemek için, eğer firma mücbir sebep kapsamında ise, sonucu beklenebilir, tahakkuku onaylamazsınız. Temmuza kadar.

Üstad akıl akıldan üstündür :) çok teşekkür ederim çok mantıklı haklısınız

tahakkuk alma süreleri de uzadı mı ?

genelde zaten kısa çalışmaya başvuranlar mücbirde

Son düzenleme:
Üstad akıl akıldan üstündür :) çok teşekkür ederim çok mantıklı haklısınız

tahakkuk alma süreleri de uzadı mı ?

genelde zaten kısa çalışmaya başvuranlar mücbirde

Tabi, mart nisan mayıs tahakkukları da temmuza uzadı. Ödemeleri de ekim, kasım, aralık ayına uzadı.