Kısmi İstihdam Sebebiyle Ek:10 Her Ay Verilmeli mi ?

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Arkadaşlar selamlar
Yaklaşık 1 yıldır kısmi istihdam bulunduran bir işyeri için (hep aynı personele) ek:10 gönderiyorum.Toplamda 4 çalışan var,ikisi kısmi istihdam.
Verilmesine gerek yoktur gibi yorumlar okuyorum.Ben riske girmemek için her ay veriyorum.Bunları artık vermesem bir sıkıntı olurmu? Aylık bildirgede zaten kısmi istihdam olarak bildirim yapıyorum.
Teşekkür ederim.

Arkadaşlar şu konuyu çözemedim bir türlü
Değişik yazılar okuyorum.kimi diyor ki; her ay eksik gün yani ek:10 vereceksin ama ekine sözleşme koymana gerek yok,kimi diyor ki sadece kısmi istihdam var ise ek:10 vermene de gerek yok.
Bunun doğrusu nedir Allahaşkına.

Kısmi süreli sözleşmeleri 16/318 Ek sayılı Genelgede Eksik Gün Bildirim Formu ekinde ve aylık prim ve hizmet belgesinin verilmesi gereken yasal süre içinde Kuruma verilmiş olması kaydıyla, işverenlerden her ay tekrar istenilmeyeceği şeklinde idi, ancak 2011/13 sayılı Genelge ile 16/318 Ek sayılı Genelge yürürlükten kaldırıldı. Yani artık aslında artık her ay verilmesi gerekiyor. Ancak noterden tasdikli olmayan kısmi süreli iş sözleşmeleri bir defa kuruma verilince geriye dönük olarak değiştirilemez bir belge olduğundan sonraki aylarda verilmemiş olsa da eksik günlerin tamamlanması istenemiyor.

Biz yıllarca her ay düzenli verdik, sgk'dan iş sözleşmesi değişikliği yoksa (giren çıkan işçi, veya mevcut işçinin sözleşmesinde değişiklik) her ay vermeyin dediler ısrarla, 1 yıldan uzun süredir Ek10 da, Ek10 ekinde iş sözleşmesi de vermiyoruz, bir sorun da yaşamadık.

Son düzenleme:
Üstad Ek-10 formunu verin, ancak ekinde sözleşmeyi her ay vermenize gerek yok, ilk ay vermeniz yeterli, her gittiğimiz de bunu söylüyor memurlar hatırlatıyor bizlere, onlar da almak istemiyorlar, kağıt kalabalığı yaptığı için sanırım.

Hoş ben yine de riske girmiyorum, her ay ekinde veriyorum yine de sözleşmeyi. :)

Üstad Ek-10 formunu verin, ancak ekinde sözleşmeyi her ay vermenize gerek yok, ilk ay vermeniz yeterli, her gittiğimiz de bunu söylüyor memurlar hatırlatıyor bizlere, onlar da almak istemiyorlar, kağıt kalabalığı yaptığı için sanırım.

Hoş ben yine de riske girmiyorum, her ay ekinde veriyorum yine de sözleşmeyi. :)

Ek:10 vermeye devam ediyorum ama son 2 aydır ekine bişey koymuyorum.Sözleşme yenilenene kadar (asgari ücret değiştiğinde yeniliyorum) sadece ek:10 göndereceğim.
Teşekkür ediyorum.

Sözleşmeyi ilk ay vermeniz yeterli sonraki aylarda sadece eksik gün formu verin. Eğer sözleşmedeki ücret bölümüne rakam olarak tutar değilde asgari ücret yazarsanız asgari ücret değiştiğinde tekrar sözleşmeyi yenileyip sgk ya vermenize gerek kalmaz.