kobi yatırım teşvik belgesi kdv istisnası

furkan6602

Katkı Sunan Üye
öncelikle bilgi verecek arkadaşlara teşekkürler.
benim sorum, 2005 yılında bir müşterim işyeri açtı ve oto tamir ve talaşlı imalat işi yapacaktı, ancak makina alımı için kredi işlemleri için bu zamana kadar beklendi ve bu sene içinde 2005 yılı faaliyet olmadığı ve kanuni sınırları geçmediği için işletme defteri tasdik ettirdik. şimdi yurtdışından makinası geldi gümrükte ve malın teslimi için vergi dairesinden kdv istisna yazısı istenmekte, bizde elimizdeki kobi yatırım teşvik belgesi ile vergi dairesine müracat ederek kdv 13/d ye göre yazı istedik, vergi daireside yatırım teşviklerinden bilanço esasına göre defter tutanlar yararlanabilir dedi, ancak kobi yatırım teşvik belgesi diye bir belgeyi ilkkez gördük bir araştıralım dediler. benim öğrenmek istediğim, biz bu kdv istisnasından yararlanabilirmiyiz, yoksa yararlanabilmek için yapabileceğimiz birşey varmı. teşekkürler.

arkadaşlar, sorun halloldu vergi dairesi istisna yazısını verdi, neye dayanarak verdi bilmiyorum ama, benim araştırdığım kadarı ile, bilanço esasına defter tutma şartı sadece yatırım indirimi için geçerli bir uygulama gibi bir anlam çıkardım, yani kdv istisnasından yararlanmak için bilanço usülü defter tutma şartı yok, bunun için 2 şart var 1. si kdv mükellefi olunacak, 2. si ise alınan makine istisna kapsamında bulunacak ve teşvik belgesi ekinde yazılı olacak.

sayın denetmen 2000, kobi teşvik belgesini bende duymamıştım..duymamı sağladığınız için size teşekkür ederim.