Koda Alınma Hakkında

sayın üstadlar

vergi dairelerinde koda alınan daha doğrusu fişlenen firmalar hakkında bir kaç kelime yazıp fikirlerinizi
almak istiyorum.
şu anda maliye bir kod terörü estirmektedir.tevkifatlı mal satıyoruz,kdv indirim listesi veriyoruz birde tevkifatlı
faturaların fotokopilerini veriyoruz.vergi dairesi bize kodda olan şirketlerin listesini veriyor bunları tenzil et diyor.
üstatlar benim bir yetkim varmı mal ve hizmet aldığım her şirketin kodda olup olmadığını araştırmaya üstelik mal satmışım havalem gelmiş karşı firma aradaki fark için 20,30 tl lik fiyat farkı faturası kesmiş yok firma kodda diye
bunu tenzil et diyorlar.dün Sayın Şükrü Kızılot Hocamda buna değinmiş bu arada ben bağımlı çalışan bir meslek mensubuyum işverenlerim mal alıp satmaktan korkar hale geldik diyorlar.biz müşterilerimizin vergisel yükümlülüklerini yerine getirip getirmediklerini araştırmak zorundamıyız acaba?
zaten maliye bakanlığının memurları gibi çalışıyoruz bütün gün hemde maliyeden ücret almadan kdv1 kdv2 muhtasar damga vergisi ba bs geçici vergi zırt pırt defterleri getirin yok niye parayı nakit tahsil ettiniz
arkadan cezalar evet ortada 8000 tl lik taban var müşteriye faturayı kesiyorum adam bir kısmını getirip nakit benim masama koyuyor müşteriyle kavga ediyorum git bankaya yatır diye,
hepinizden özür diliyorum çok uzattım fakat içim yandı bu uygulamalardan
hepinize hayırlı işler diliyorum,yorumlarını bekliyorum,
saygılarımla,

Ynt: koda alınma hakkında

CAN AZİZOĞLU ' Alıntı:
sayın üstadlar

vergi dairelerinde koda alınan daha doğrusu fişlenen firmalar hakkında bir kaç kelime yazıp fikirlerinizi
almak istiyorum.
şu anda maliye bir kod terörü estirmektedir.tevkifatlı mal satıyoruz,kdv indirim listesi veriyoruz birde tevkifatlı
faturaların fotokopilerini veriyoruz.vergi dairesi bize kodda olan şirketlerin listesini veriyor bunları tenzil et diyor.
üstatlar benim bir yetkim varmı mal ve hizmet aldığım her şirketin kodda olup olmadığını araştırmaya üstelik mal satmışım havalem gelmiş karşı firma aradaki fark için 20,30 tl lik fiyat farkı faturası kesmiş yok firma kodda diye
bunu tenzil et diyorlar.dün Sayın Şükrü Kızılot Hocamda buna değinmiş bu arada ben bağımlı çalışan bir meslek mensubuyum işverenlerim mal alıp satmaktan korkar hale geldik diyorlar.biz müşterilerimizin vergisel yükümlülüklerini yerine getirip getirmediklerini araştırmak zorundamıyız acaba?
zaten maliye bakanlığının memurları gibi çalışıyoruz bütün gün hemde maliyeden ücret almadan kdv1 kdv2 muhtasar damga vergisi ba bs geçici vergi zırt pırt defterleri getirin yok niye parayı nakit tahsil ettiniz
arkadan cezalar evet ortada 8000 tl lik taban var müşteriye faturayı kesiyorum adam bir kısmını getirip nakit benim masama koyuyor müşteriyle kavga ediyorum git bankaya yatır diye,
hepinizden özür diliyorum çok uzattım fakat içim yandı bu uygulamalardan
hepinize hayırlı işler diliyorum,yorumlarını bekliyorum,
saygılarımla,

Haklı. Muhatap Mali idare

Ynt: Koda Alınma Hakkında

ben de mali müşavirim, yıl sonunda mesleği bırakıyorum, size de tavsiye ederim :)

ödemeler banka veya nama yazılı çek
tüm kayıtlar zamanında ve evraklar düzgün olursa sorunda yoktur isterse kodda olsun en kötü mahkemede haklı çıkarsın
yapacak birşey yok
maliye de haklı sahte ve muhteviyatı yanıltıcı belge almış başını gidiyor
neredeyse tüm mükellefler vergi ödememek için bu uygulamayı yapıyor
maliye de mecbur ve kurunun yanında yaşta yanıyor

smmm-ankara ' Alıntı:
ben de mali müşavirim, yıl sonunda mesleği bırakıyorum, size de tavsiye ederim :)
Üstat emeklilik geldi herhalde mesleği bizde bırakmak istiyoruz ama ne yapacağız bir denemem oldu başka bir iş yaptık oratak battı

dahası "adresinde bulunamayan ile sarih adresi tespit edilemeyenler" şeklinde koda alınan firmanın hesabını benden soruyor bu ne saçmalık ya firma adres değiştirdiyse bunu vergi dairesine bildirmediyse ben niye madur oluyorum ki ben yoklama memurumuyum...

Siz müneccimsiniz her şeyi bilmek zorundasınız. ;D

Olaylar böyle gelişince insanın aklına türlü türlü senaryolar geliyor. ::) ::)

smmm-ankara ' Alıntı:

Acaba diyorum bizi meslekten soğutup ortamıı yurtdışı büyük firmalaramı teslim etmek istiyorlar. ???
Bunun örneklerini değişik iş kollarında hep beraber gördük ve görüyoruz.

Sayın Ş.Kızılot un yazısından bir fıkra ;
Adamın biri değişik kadınlarla olan oğlunu şöyle uyarmış ;
"Özel hayatına dikkat et,kadınlardan hastalık kaparsan ,senden karına,karından bana,benden anana,anandan da tüm Patagonya ya geçer"

madem böyle bişey yapıyorsunuz internetden sorgulama sistemi kurarsınız herkes ordan hangi firmanın ne halt ettiğine bakar gerekirse çalışmaz bırakın vergi dairesindeki memura şu firma koda alınmışmı diye sormayı falan ünvanlı firma sizin mükellefinizmi sorusuna bile evet veya hayır cevabı alamıyorsunuz bunun üzerine ben mesleği bırakıyorum diyenlere gıpta ediyorum işi yokuşa sürmenin bu kadarına da pes diyorum...

e-fatura ve e-defter ile bu saçmalıkların hepsi hallolur ve bu duruma tek üzülen laylon sanayii olur vatandaş da kamu da rahat eder ama layloncular üzülecek ağlayacak diye yapmıyorlar herhal ;D ;D ;D

hamdilevent ' Alıntı:
e-fatura ve e-defter ile bu saçmalıkların hepsi hallolur ve bu duruma tek üzülen laylon sanayii olur vatandaştan da kamu da rahat eder ama layloncular üzülecek ağlayacak diye yapmıyorlar herhal ;D ;D ;D

Naylon olmasın? :) :)

laylaylom bir mevzu olduğundan laylon diyesim geldi ;D ;D ;D

alıntıdır...

KDV İNDİRİM İŞLEMLERİYLE İLGİLİ TEBLİGATLAR HAKKINDA DUYURU

Başkanlığımıza yansıyan olaylardan, KDV indirim işlemleri denetimleri sırasında hakkında olumsuzluk tespit edilen mükelleflerden alışları ile ilgili olarak kendilerine tebligat yapılan mükelleflerimizin, vergi dairelerine yapacakları açıklamalarla ilgili tereddüte düştükleri anlaşılmaktadır. Mükelleflerimizin KDV indirimlerine dair vergi dairelerince yapılan tebligatlarla ilgili olarak yapabilecekleri işlem ve açıklamalar aşağıda gösterilmiştir.

Açıklama İstenen Alışlar
Mükelleflerimizin Yapabilecekleri İşlemler ve Açıklamalar

Sahte Belge Düzenleyen Mükelleflerden Alışlar
- Düzeltme beyannamesi verilerek sözkonusu alışlar, KDV indirimlerinden çıkarılabilir.

- Düzeltme beyannamesi verilmemesi durumunda, olumsuz alışlara ilişkin KDV?nin 4 katı tutarında teminat verilerek genel esaslara dönüş sağlanabilir.

- Olumsuz alışın dönemi zamanaşımına uğramışsa, mükellefin müteselsil sorumluluğu bulunmamaktadır.

-Öte yandan, sözkonusu alışlar için KDV tevkifatı yapılmış ve vergi dairesine ödenmiş ise, tevkifat yapılan alışlardan dolayı mükellefin müteselsil sorumluluğu bulunmamaktadır.

Sahte Belge Kullanan Mükelleflerden Alışlar
- Bu alışların banka yoluyla ya da Türk Ticaret Kanunu?nda belirtilen çeklerle yapılmış olduğunun vergi dairesine belgelendirilmesi durumunda, alış yapan mükellefin müteselsil sorumluluğu bulunmamaktadır.

- Ödemelerin, banka yoluyla ya da çekle yapılmamış olması durumunda, sözkonusu alışlar için düzeltme beyannamesi vermek suretiyle KDV indirimlerinden çıkarılabilir.

- Olumsuz alışın dönemi zamanaşımına uğramışsa, mükellefin müteselsil sorumluluğu bulunmamaktadır.

- Diğer taraftan, sahte belge kullanan firmanın genel esaslara dönmesi yani hakkındaki olumsuzluğun kalkması durumunda da, bu firmadan alışları olan firmanın müteselsil sorumluluğu bulunmamaktadır.

- Öte yandan, sözkonusu alışlar için KDV tevkifatı yapılmış ve vergi dairesine ödenmiş ise, tevkifat yapılan alışlardan dolayı mükellefin müteselsil sorumluluğu bulunmamaktadır.

Adresinde Bulunmayan veya Mükellefiyeti Resen Kapatılan Mükelleflerden Alışlar
- Adreste bulunmama veya mükellefiyetin kapatıldığı dönemden önceki dönemler için, yani mükellefin faal olduğu dönemlerde yapılan alışlar için herhangi bir sorumluluk bulunmamaktadır. Mükelleflerimizin bu durumu vergi dairelerine izah etmeleri gerekmektedir.

- Adresinde bulunulmadığı veya mükellefiyetin kapatıldığı dönemler için ise sözkonusu alışlar için düzeltme beyannamesi vermek suretiyle KDV indirimlerinden çıkarılabilir. Düzeltme beyannamesi verilmemesi durumunda, olumsuz alışlara ilişkin KDV?nin 4 katı tutarında teminat verilerek genel esaslara dönüş sağlanabilir.

- Öte yandan, sözkonusu alışlar için KDV tevkifatı yapılmış ve vergi dairesine ödenmiş ise, tevkifat yapılan alışlardan dolayı mükellefin müteselsil sorumluluğu bulunmamaktadır.

Defter ve Belgelerini İnceleme Elemanına İbraz Etmeyen Mükelleflerden Alışlar
- Defter belge ibraz edilmeyen dönemlerdeki alışların banka yoluyla ya da Türk Ticaret Kanunu?nda belirtilen çeklerle yapılmış olduğunun vergi dairesine belgelendirilmesi durumunda, alış yapan mükellefin müteselsil sorumluluğu bulunmamaktadır.

- Ödemelerin, banka yoluyla ya da çekle yapılmamış olması durumunda, sözkonusu alışlar için düzeltme beyannamesi vermek suretiyle KDV indirimlerinden çıkarılabilir.

- Defter belge ibraz etmeyen mükellef hakkında olumsuzluk kalkarsa, bu durum vergi dairesine bildirilmelidir.

Diğer taraftan, 5811 sayılı Kanun?dan yararlanma şartlarını taşıyan mükelleflerimizin, indirimi reddedilen alışlarına ilişkin (olumsuz alışlarına ilişkin) olarak da varlık barışından yararlanmaları mümkündür. Bu konuda vergi dairelerine başvurulabilir, www.ivdb.gov.tr adresindeki bilgilerden ve broşürlerden faydalanılabilir. Önemle duyurulur.

Kod komedisi / Şükrü Kızılot

25.11.2009
OLAY ciddi ama gelişmeler de tam bir komedi...

İlk duyduğunuzda ?Olmaz böyle şey!? diyorsunuz ama oluyor.

Mal aldığınız firma;

- Yıllar sonra adresinde bulunamıyorsa veya birkaç ay beyanname vermemişse,

- Aylar ya da yıllar sonra, defterlerini ibraz etmemişse ya da kaybetmişse,

- Sahte ya da kapsamı itibariyle yanıltıcı belge düzenlemişse veya düzenleyen birinden mal almışsa,

Size ?Gel bakalım arkadaş, mal aldığın firma koda girdi. Sen o malların KDV?sini yeniden ve faiziyle öde. Yoksa defterlerini vergi incelemesine alırız. Ayrıca kod listesine de girersin!? deniliyor.

PATAGONYA FIKRASI GİBİ

Biri koda girince, ondan mal alanlar da koda girebiliyor. Ardından bunlardan mal alanlar da... ?Böyle giderse, bütün işletmeler koda girecek? diyen Depar A.Ş.?in kurucu ortağı Fuat Yavuz, önce bir Patagonya fıkrası anlattı;

Adamın biri, değişik kadınlarla birlikte olan oğlunu şöyle uyarmış;

?Oğlum özel hayatına dikkat et. Kadınlardan bir hastalık kaparsan, senden karına, karından bana, benden anana, anandan da bütün Patagonya?ya geçer...?

Fıkradan sonra belgesini de göstererek sordu;

?Bu belgede adı geçen firma, Türkiye?nin her ilinde hatta bazı illerde birden fazla büyük gıda ve alış-veriş mağazaları olan, herkesin bildiği dev bir firma. Bizim de 2006?da mal aldığımız bu firmanın sahte belge kullandığı tespit edilmiş. Beylikdüzü Vergi Dairesi bize diyor ki; o firmadan aldığınız bütün faturaların KDV?sini, faiziyle bildirin. Yoksa vergi incelemesine ve koda alınabilirsiniz!?

Patagonya fıkrası gibi... Dev bir firma koda alınmış. Ardından o firmadan mal alan binlerce, onbinlerce firma da koda alınma riski ile karşı karşıya.

AZİZ NESİN?LİK

Okurlarımızdan Can
Gürbüz yazıyor;

?İki yıl önce, bir reklam firmasından tanıtım hizmeti aldık. 10 ay boyunca her ay 11.800 TL bankadan ödeme yaptık ve faturamızı aldık. Firmanın, naylon fatura kullandığını belirten Maliye şimdi bizden yaptığımız ödemelerin KDV?sini faiziyle birlikte istiyor. Söylenecek söz bulamıyoruz. Yaşasaydı bu maili Aziz Nesin?e gönderirdik. Size yazmayı uygun bulduk.?

Özellikle son haftalarda, kodla ilgili inanılmaz olaylar ve belgeler, yağmur gibi yağıyor.

?Maliye, koda giren firmaların listesini yayımlasa da bilsek? diyenlerin yanı sıra ?Suçsuz yere koda girdim. Dava açacağım ama dava sonuçlanıncaya kadar, kod listesinde olduğumu öğrenen benden mal almayacak. Çaresiz, evimi satıp, istenen parayı ödeyeceğim? diyenler de var.

HAYALİ İŞLEM

Bir okuyucumuz ise hem belge hem de durumu ile ilgili bir fıkra göndermiş.

?Şirketimize koda giren birkaç firmadan 10 milyon TL civarında olan alışlarımızın ?KDV?sini, faiziyle öde?, diye yazı geldi.
Hemen vergi dairesine gittim. ?Varlık Barışı Yasası?ndan yararlanıp, yüzde 5?le kurtarabilirsiniz? dediler.

Muhasebecime sordum, ?10 milyon TL beyan etmemiz isteniyor. O parayı bulamayız. Borç bulsak dahi sermayeye eklememiz isteniyor. Olmayan parayı kasada ya da banka da gösteremeyiz. Size veririz, o da örtülü kazanç dağıtımı olur? diye vazgeçirdi. Listede mal aldığımız iddia edilen firmaların bazılarından hiç mal almamışız o da ayrı
bir komedi!?

Adamın birisi, karşısındakine ?bir kelime söyle? demiş. O da ?Odun? deyince ?Ben sana dokundum? demiş. Ardından bir kelime de ben söyleyeyim diyerek ?makas? demiş.

Karşısındaki de ?Ben sana dokundum? deyince ?Bu olmadı? itirazına, karşısındaki

?Olsa da dokundum olmasa da? demiş.

Kod olayı da son zamanlarda bu fıkraya benzemeye başladı...

Kaynak: Hürriyet Gazetesi

Sahte fatura kullanıldığı yönünde tespit yapılmadan vergi salınamaz

Soru: 2007 de mal aldığımız bir firmada yapılan vergi incelemesinde bazı faturaları sahte olarak düzenlediğini tespit etmişler. Firma sahte fatura düzenlediği gerekçesiyle bu firmadan mal alan tüm işletmelerin faturalarını sahte olarak kabul etmişler. Bizim yıllardan beri mal aldığımız bir firma. Bugüne kadar yanlışını görmedik. Bu firmadan aldığınız mallar nedeniyle yüklendiğimiz ve indirim konusu yaptığımız KDV leri cezalı olarak tekrar ödememizi istiyorlar. Haksız yere bir daha istenen KDV leri ödememek için neler yapabiliriz? Kanuni yolarımız nelerdir?

Cevap: Vergi Usul Kanununun 3 ncü maddesine göre, vergilendirmeye olayların gerçek mahiyeti esastır. Söz konusu kanunun 134 ncü maddesi hükmünde de vergi incelemesindeki maksat; ödenmesi gereken vergilerin doğruluğunu araştırmak, tespit etmek ve sağlamak olarak tanımlanmıştır. Her iki maddenin birlikte incelemesinden, varsayıma, şahsi kanata ve yoruma göre vergi salınamayacağı, vergilendirilecek olayın gerçek mahiyetinin vergi incelemesi ile hiçbir tartışmaya mahal bırakmayacak şekilde açık olarak araştırmak, tespit etmek ve sağlamak gerektiği ortaya çıkmaktadır. Olayınızda olduğu gibi inceleme elemanlarınca bir işletmede sahte fatura düzenlendiğinin tespit edilmesi halinde, o işletmeden alınan tüm mallar için düzenlenen faturaların sahte olduğu varsayılarak, fatura alanların KDV indirimleri kabul edilmemesi ve KDV?nin vergi cezası ile birlikte istenmesi hem kanuni, hem de hukuki değil. Şayet, mal aldığınız firma KDV beyanlarını düzenli olarak yapmışsa, aldığınız malların ödemesini banka kanalı ile yapmışsanız, malı aldığınız firmadan işletmenize naklini gösteren irsaliye, nakliye faturası vb. belgeler varsa, yapılan tarhiyata karşı dava açabilirsiniz. Çünkü; nihai yargı mercii Danıştay?da; mükellef nezdinde vergi incelemesi yapılarak, sahte belge kullanımının somut delillerle ortaya konmadan, sadece faturayı düzenleyen nezdinde yapılan incelemeden hareketle vergi salınamayacağı yönünde kararlar vermektedir. Sahte belge konusunda yeni çıkan aşağıdaki ilk ve tek kitapta aradığınız tüm her şeyi bulabilirsiniz.

Ekrem SARISU

Posta/25.11.2009