Konsinye Mallar

aşkınbulduk

Tanınmış Üye
konsinye satış yapan bir firma var,bize fatura ediyor bizde alıcıya ..

konsinyatör tarafından fatura kesildiğinde,malı satan firma da aynı güne fatura kesmesi gerekirmi ?

şunun için soruyorum,

firma bazen malı faturasız satıyor.ama konsiyatör faturayı kesip gönderiyor.

konsiyatör, bizim firmaya fatura keserse bizim de kesme zorunluluğumuz varmı ? yok sa bizi istediğimiz zaman kesebillirimiyiz ?

üstadım merhaba,

normalde satıcı bize konsinye gönderiyor, bizde satış olduğunda alıcıya kesiyoruz ve bize konsinye gönderene söylüyoruz o da bize kesiyor.

bazen de bize(komisyoncu gibi ama değil ) konsinye gelen malı biz faturasız satıyoruz.bize gönderen fatura ediyor.konsinye gelen mal bizde gözüküyor.

üstadım kısaca konsiyatör bize fatura ettiğinde biz bu malı firmada tutamayız mı birine fatura etmemiz mi gerek ?

İkinci söylediğiniz çok açık biçimde komisyonculuk gibi, ben bu iş modelini anlayamadım açıkçası. Komisyoncu gibi ama değil!!!

üstadım ben malı satıyorum fatura ediyorum,sonra mal aldığım yere bildiriyorum o da bana fatura ediyor.Bazen ben sattığım mala fatura kesmiyorum ama aldığım yere bildiriyorum o bana fatura ediyor.

benim öğrenmek istediğim; konsiye mallarda, benim mal aldığım yer bana fatura kestiğinde benim, o malın çıkışını hemen yapmam mı gerekir ?

üstadım sizinde zamanınızı alıyorum,

Sayın aşkınbulduk

Yukardaki işlemlerden olayı kısaca açıklamaya çalışalım.Size gelen konsinye malı sattığınız zaman 7 gün içinde faturalandırmanız ve satıcıdan da 7 gün için fatura istemeniz doğru.Ayrıca bazende konsiye gelen malı faturasız sattığınızı ama malı size gönderenin fatura ettiğini belirtmişsiniz.Bu yapılan işlemler doğru bir sıkıntı yok.Burda şunu önemle belirtmek gerekir ki Konsinye mallar sizin stoğunuz değil karşı tarafın malıdır.Dolayısıyla satışlarda sizin alıcıya fatura etmeniz onunda bu satış için o malı size fatura etmesi normal veya konsinye malı sattınız sizin satıcı malı alıcıya fatura etti bundada bir sorun yok hatta bu satışlar için sizin komisyon faturası bile kesmenizde sakınca yok.

Asıl burda diğer dikkat edilmesi gereken satıcının konsinye malı size fatura edip sizin alıcıya fatura ettiğiniz zaman satışı yapılan malın aynı mallara göre satış bedelinin düşük veya yüksek olması KVK 13 md. göre Transfer Fiyatlandırması yönünden incelemeye maruz kalabilirsiniz.Bu dikkat edilmesi gereken önemli bir konu

Son düzenleme:
Peki Ferhat Bey burada konsinyatör ve konsinye arasında "ilişkili kişi" kavramı var mı ki?

Sayın Koraykaraya sizinde bildiğiniz ''ilişkili kişi'' kavramına bakıldığında yoldan geçene selam verdim mi ilişkili kişi oluyor.:):) Aslında ben konuyu malların emsaline göre düşük veya yüksek fatura edilerek kar aktarımı olayınıda göz önünde tutarak konuyu açıklamaya çalıştım.(Tabi ticari teammülere uygun iskontolar da göz önünde tutularak).