Konsolide Gelir Tablosu

Merhaba,

8 grup şirketi var bunların hepsinin faaliyet alanı aynı ve birbirine fatura kesme durumlarıda oluyor. Ben bu firmaların konsolide gelir tablosunu hazırlamak istiyorum. Kümülatif olarak kar/zarar da bir değişme olmayacak şekilde, şimdilik yapmayı düşündüğün birbirine olan satışları ve maliyetleri çıkarmak. Doğru yerden mi başlıyorum ve diğer yapmam gerekenler konusunda yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkürler,

Sorunuzun kapsamı çok geniş, bu işi hakkı ile yapabilmek için TMS-27 Konsolide ve Bireysel Finansal Tablolar standartını özümsemek gerekiyor. Özellikle de 18 ila 31'inci paragrafları.

TMS 27 hikayeden tirişka kardeşim onu şimdilik pas geç bütün şirketlerin normal mizanını gelir tablosunu bilançosunu birbirinden bağımsız olarak önc bir çıkart bakalım

TMS 27 hikayeden tirişka kardeşim onu şimdilik pas geç bütün şirketlerin normal mizanını gelir tablosunu bilançosunu birbirinden bağımsız olarak önc bir çıkart bakalım

Tebrik ederim, henüz stajyerken bile tüm dünyanın mali tablo konsodilasyonunda baz aldığı TMS/IFRS-27'ye hikayeden trişka deyip çöpe attınız.

Sayın Stajerim

Bu ne özgüven,Bu ne genişlik valla cevap verdiğim sorularına bakıyorumda yok,yok o sen değilsin sanki,

Ağam tek düzen için ne yapalım oda tiraşkaysa icabına bakim mi ?

Sayın Stajerim

Bu ne özgüven,Bu ne genişlik valla cevap verdiğim sorularına bakıyorumda yok,yok o sen değilsin sanki,

:):alkış::banghead:

Konsolide dediğiniz nedir ki Allahaşkına..
İki gelir tablosunu birleştirirsiniz oldu size konsolide, bu kadar basit yani :)
Bu arada sayın stajyerim, meslek mensubu olursa,kendisinin hazırlayacağı yeni standartları merakla bekliyorum....

Sayın Stajerim

Şaka gibi :alkış:

Sayın ferhat,

Bence (benim düşüncem) forumun revize edilmesi geldide geçiyor yapılandırma yapılma zamanı geldi ne dersin ?

İyi Günler.

Şaka gibi :alkış:

Sayın ferhat,

Bence (benim düşüncem) forumun revize edilmesi geldide geçiyor yapılandırma yapılma zamanı geldi ne dersin ?

İyi Günler.

Sayın demiral,revizeye bence gerek yok..Daha ne kadar revize edilecek.Zaten şunun şurasında hepi topu yorum yapan kaç kişi kaldık..Beni de geçin,uzun zamandır eşlik edemiyorum size..Ama Sizler..Saymaya kalksak iki elin parmakları kadar....Sorulara yanıt vermeye çalışan (adminleride sayın) toplam 10-15 kişi ancak varız.. Bir grup sürekli soru sormakta,bir grupta sürekli cevap yazmaya çalışmaktadır.Amacımız bu cevap yazmaya çalışan üstadların sayısını arttırabilmek olmalıdır.Tabiki bu da davetle olacak bişey değildir.Ayrıca özellikle smmm ve stajyer bölümündeki forumdaşları da mümkün olduğunca diğer bölümlerde de görmek istiyoruz.Biraz özgüven ve cesaret sanıyorum bu işi çözecektir..
Saygılar

Sayın Formdaşlarım

Muhasebe mesleğinin geçmişi ile şimdiki durumunu karşılaştırdığımız da ne kadar hızlı , çabuk geliştiğini ve teknolojinin bu mesleğe ne kadar çok şey kattığını hepimiz biliyoruz.Bilgiye erişim çok kolay (İnterneti saymıyorum orası tam bir bilgi kirliliği ve yalan yanlış çok şey var.Ben okumayı kastediyorum).Şöyle eskiye bir baktımızda elle yazılan yevmiye defterleri,Kebirler,Kalamozlar,daktilo ile doldurulmaya çalışılan SSK Bildirgeleri,Kdv,Muhtasar,Mizan tutmayınca dökülen çiçekler v.s,v.s sayamayacağımız bir çok işlemler...

Gelelim öğrenmeye, bir şey sorduğumuz zaman bize anlatıldığında saygıyla, can kulağı ile dinlemeler,konuyu anlatan üstadımıza utangaç,mahçup bir tavırla teşekkür etmek.Belki de onların bu ciddiyetle anlatması sonucunda Muhasebeye saygı duymak ,ciddiye almak. Diğer meslektaşlarımızın söylediklerini de kulağa küpe yapmak,doğrusunu araştırmak.Diğer meslektaşlarımıza da saygı duymak.

Çok mu abarttım.? Eğer öyleyse kusura bakmayın.

Sayın demiral,revizeye bence gerek yok..Daha ne kadar revize edilecek.Zaten şunun şurasında hepi topu yorum yapan kaç kişi kaldık..Beni de geçin,uzun zamandır eşlik edemiyorum size..Ama Sizler..Saymaya kalksak iki elin parmakları kadar....Sorulara yanıt vermeye çalışan (adminleride sayın) toplam 10-15 kişi ancak varız.. Bir grup sürekli soru sormakta,bir grupta sürekli cevap yazmaya çalışmaktadır.Amacımız bu cevap yazmaya çalışan üstadların sayısını arttırabilmek olmalıdır.Tabiki bu da davetle olacak bişey değildir.Ayrıca özellikle smmm ve stajyer bölümündeki forumdaşları da mümkün olduğunca diğer bölümlerde de görmek istiyoruz.Biraz özgüven ve cesaret sanıyorum bu işi çözecektir..
Saygılar

Sayın twolf,

Soru soran kişiler devamlı cevap yazmaya çalışan sayılı kişilere sırf mesleğin degerinin ve önemini diğer kisilerinde bilmesi ve hatalı bilgilerini duzeltmeleri için zamanlarindan fedakarlik ederek cevap veren bu sayılı kişilere saygı ve teşekkür etmeleri gerekmezmi ?

İyi Günler.

Son düzenleme:
Selamlar
Aslına bakarsanız gerekir demek,çokta doğru olmaz..Fakat şu bir gerçek ki,cevabı veren arkadaşlarımızın buradan tek beklentisi de ancak bir "teşekkür" olabilir. Reelde belki bunu paraya dönüştürebiliriz ama sanal ortamda alabileceğimiz tek mükafat bir teşekkür olacaktır.Ama teşekkür etmeyenlere de neden bunu yapmadığını da soracak haddimiz yok..Bu saygı ifadesidir ve saygının da ancak örfi kurallar içinde değerlendirmesi yapılabilir.Teşekkür etmesi şu açıdan önemlidir.Yorumu yazan kişiye bir kere tatmin duygusunu yaşatır,yaptığı yorumun dikkate alındığını veya birilerinin işine yaradığını düşünmesi yorumu yazan kişiye keyif verir.Ayrıca insan denilen varlığın içinde içgüdüsel olarak övülme ve takdir edilme beklentisi vardır.Reel yaşamda daha belirgindir,sanal ortamda ise bu ancak kuru bir teşekkürden ibarettir ve bu bile yeterlidir.
Geçmişte sizlerle paylaştığım forum hakkında kural ve davranışlarla ilgili görüşlerim vardı..Ne yazık ki dönüp dolaşıp aynı yere geliyorum...Orada nacizane üzerinde durduğum tavır ve davranışları, özellikle aramıza yeni katılan arkadaşlarımızın okumalarını tekrar rica ediyorum...
Bir diğer hususta şudur....Soruyu soran kişinin,alacağı cevap konusunda beklentileri de önemlidir. Verilen her cevap,soruyu soran kişinin beklediği şekilde olmayabilir. Hal böyle olunca ve beklentide bu yönde olunca,beklenti dışında verilen her cevaba anında reaksiyon gösterilmektedir..Sanki,beklenen cevabı alma zorunluluğu varmış gibi bir düşünce içindeyiz.
Ama bu arada şunuda söylemeliyim.Yorum yapan arkadaşlara da (kendimde dahil) uyarılarda bulunmak gerek... Sorular ne kadar acemice ve basitçe de olsa,üslubu bozmayalım.Kırıcı,rencide edici,özellikle alay edici tarzda cevaplar yazmayalım.Unutmayalım ki bizlerde zamanında ne acemilikler çektik,ne yanlışlar yaptık,halende yapmaktayız.. Rüzgar eken, fırtına biçer,bunu unutmamak lazım..her iki tarafın da (soruyu soran ve cevabı yazan) yorum ve davranışları birbirini etkilemektedir. Soruyu soran ne kadar agresifse cevabı yazanda o kadar agresif olabilmektedir,veya tam tersi...
Neyse,daha uzatmaya gerek yok,zira sayfalarca yazabilirim..
Herşeyden önce birbirimize saygı göstermeyi öğreneceğiz ve kendimizi birbirimizin yerine koyacağız... O zaman ortada sorun falan kalmayacağına inanıyorum..
Saygılarımla....

Sayın twolf merhaba,

Yorumunuza saygı duyuyorum fakat ben sizin gibi düşünmüyorum verdiğimiz cevaplar karşısında soruyu soran kişi her kim olur ise farketmez ne kadar agresifte olsa cevap veren kendisini bilgilendiren kişiye saygı göstermesi gerekir ben sizin yazdiklarinizin çoğuna kendi adima katilmiyorum.

Size şöyle soyleyeyim forumda bu tarz devamlı soru soranlar mevcut ben gecmisteki saygisizliklarindan dolayı cevap yazmıyorum bu kişilerin sorularina her kim cevap verirse versin eksık yada hatalı doğru cevabi yazmam bu kişilere saygı gostermeyene maalesef bu uygulama yerinde ve emin olun benim gibi uygulama yapan forumdaslar var kendilerin bu bilgiyi almadım ama biliyorum.

İyi Günler.