zirve

Kriz nedeniyle ücretsiz izin verilmesi

  • Konbuyu başlatan SMMM FATİH
  • Başlangıç tarihi
S

SMMM FATİH

Ziyaretçi
Merhaba
Fabrikada pazar sıkıntısı nedeniyle üretime ara veriliyor. ve işçi ile işveren arasında anlaşarak ücretsiz izin sözleşmesi yapılıyor.
Bu konudaki görüşleriniz nelerdir.
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,646
Konum
İstanbul
Ynt: Kriz nedeniyle ücretsiz izin verilmesi

Selamlar.
Ücretsiz izinde kural (hala değişmediyse) izin talebinin önce işçiden gelmiş olmasıdır.Yani önce işçi talep edecek sonra işveren kabul edecek veya etmeyecek.İşçide mümkünse bu talebini kendi el yazısıyla tarih belirtmek suretiyle yapar.İşverende bu talebe yazı ile olumlu veya olumsuz cevap verir.Sonra eksik gün bildirimine bu iki yazıyıda eklersiniz.Eğer tarih ve yazışmalar için bu şekilde bir varyasyon yaparsanız tabiki izin kullandırtabilirsiniz.Saygılar.
 
Üyelik
9 Eyl 2007
Mesajlar
1,454
Ynt: Kriz nedeniyle ücretsiz izin verilmesi

İŞVEREN VEYA işçi farketmez karşılıklı anlaşıldıktan sonra sorun yoktur
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,646
Konum
İstanbul
Ynt: Kriz nedeniyle ücretsiz izin verilmesi

Sözleşmenin ekine yinede talep ve cevap yazısını ilave etmek daha sağlıklı olur kanaatindeyim.
 
Üyelik
21 Ocak 2009
Mesajlar
1,020
Konum
Tekirdağ
Ynt: Kriz nedeniyle ücretsiz izin verilmesi

bencede anlaşılırsa kimin önce teklif ettiğinin pek bir önemi yok , sonuçta 2 tarafta razı ise no problem...
 
Üyelik
16 Haz 2009
Mesajlar
399
Konum
Adana
Ynt: Kriz nedeniyle ücretsiz izin verilmesi

ücretsiz izin ve sonuçları

Son zamanlarda işyerlerinde ücretsiz izin gündeme gelmektedir.Ücretsiz izinde işçi ve işverenin karşılıklı mutabakatı gerekmektedir.


Önce ücretsiz izinle ilgili 4857 sayılı İş Kanunun ilgili maddelerine bakalım .Söz konusu kanunda ücretsiz izinle ilgili genel bir düzenleme yapılmamış sadece madde 74 de hamile bayanlarla ilgili ücretsiz izin anlatılmış ayrıca madde 56 da işveren tarafından verilen ücretsiz izin lafzedilmiştir.22.madde ile de ücretsiz izni kapsayacak çalışma koşullarında meydana gelen değişikliklerle ilgili bildirim ve kabul veya redden bahsedilmiştir.Bu maddelerin ilgili kısımlarına bakalım

1- 4857 sayılı İş Kanunu Madde 74 ????İsteği halinde kadın işçiye, onaltı haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde onsekiz haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz??.??

2-4857 sayılı İş Kanunu madde 56 ?? ?.. İşveren tarafından yıl içinde verilmiş bulunan diğer ücretli ve ücretsiz izinler veya dinlenme ve hastalık izinleri yıllık izne mahsup edilemez??. ??

3-4857 sayılı İş Kanunu madde 22 ?? İşveren, iş sözleşmesiyle veya iş sözleşmesinin eki niteliğindeki personel yönetmeliği ve benzeri kaynaklar ya da işyeri uygulamasıyla oluşan çalışma koşullarında esaslı bir değişikliği ancak durumu işçiye yazılı olarak bildirmek suretiyle yapabilir. Bu şekle uygun olarak yapılmayan ve işçi tarafından altı işgünü içinde yazılı olarak kabul edilmeyen değişiklikler işçiyi bağlamaz. İşçi değişiklik önerisini bu süre içinde kabul etmezse, işveren değişikliğin geçerli bir nedene dayandığını veya fesih için başka bir geçerli nedenin bulunduğunu yazılı olarak açıklamak ve bildirim süresine uymak suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir. İşçi bu durumda 17 ila 21 inci madde hükümlerine göre dava açabilir??.??Yukardaki maddeler ve uygulamalardan ücretsiz izinle ilgili olarak aşağıdaki maddeler anlaşılmaktadır.1- Karşılıklı anlaşma olmadan ücretsiz izin olmaz.İşçi veya işveren tarafından gelen talebin karşı tarafca kabul edilmesi gerekmektedir.Ücretsiz izin konusunda bir zorlama yapılamaz .

2- İşverenin işçiyi ücretsiz izne ayırmak istemesi durumunda bunu yazılı olarak işçiye bildirmeli işçide 6 gün içinde cevap vermeli

3- İşçi ücretsiz izne ayrılmak istemesi durumunda işverene yazılı olarak başvurması ve işverenin onaylaması gerekmektedir.

4- İşveren işçinin muvafakatını almadan işçiyi ücretsiz izne ayıramaz .Eğer bu şekilde ücretsiz izne ayırırsa diğer şartları taşıması halinde işçinin ihbar ve kıdem tazminatı alma hakkı doğar.Hatta işe iade davası açabilir

5- İşçiyi ücretsiz izne ayırmak için işçinin belirli bir süre çalışma şartı yok

6- Ücretsiz izinde bulunma süresi sınırı yok.karşılıklı anlaşmaya bağlı

7- İşçi ücretsiz izinli olduğu sürede ücret alamaz..İşsizlik ödeneğinden yararlanamaz.kendisi için sigorta primi ödenmez

8- Ücretsiz izinli dönemde iş sözleşmesi askıda sayılır.

9- Yargıtay kararlarında işçinin ücretsiz izinli olduğu dönemlerde başka işyerinde çalışması işveren tarafından fesih nedeni sayılmıştır.İşçilerin bu hususu da göz önünde bulundurması gerekmektedir.Kaynak : Arif SAĞLAM / Çalışma Dünyası
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,646
Konum
İstanbul
Ynt: Kriz nedeniyle ücretsiz izin verilmesi

Tşk.ederim Sayın Akay.Özetle sözleşme yapılması halinde bile önceden bir talebin olması gerektiğini anlıyorum.İşçi veya işveren önceden talep edecek ve talebe yine yazı ile cevap verilecek.Akabinde sözleşme yapılacak. Her halükarda bu şekil şartına uyulmalı.Saygılar.
 
Üst