fonradar

Kur Değerleme Kaydının Geçici Vergi Döneminde Atlanması

Merhaba arkadaşlar,

İlk Üç aylık Geçici Vergi Döneminde Firmalardan biriyle mutabık sağlanmadığından Kur Değerleme Kaydını atlamışız.Karşı Taraf bakiyesinde Kur Değerlemesinde bildirmiş bulunmakta ve şuan Mutabıksızlık yaşıyoruz.Bu dönem İlgili Kur Farkı Kaydı kayıtlara atılırmı nasıl ilerlemeliyiz.Yardımcı olursanız çok seviniriz.

Teşekkürler...

Kur farkını 2.dönemde yapabilirsiniz. Tabi 1.dönemde değerleme yapmamanızdan dolayı vergi kaybı oluştuysa (Fark matrahın %10 unu aşmıyorsa sorun yok.) incelemede tenkit edilebilirsiniz.
Ben değerleme yaparken kur farklarını alıcı ve satıcıların cari hesaplarına yansıtmıyorum. Karşılık ayırıyorum. Ödeme yapıldığında da kur farkı için fatura kesiliyor.

Merhaba
Yangın bölgesinde olduğumuz için 2.geçici vergi beyannameleri iptal edildi, 3.geçici vergide 2.geçici vergiyi birleştirip göndereceğiz, 3 aylık olarak hesapladığımız kambiyo karını(banka) 30.06.2021 olarak mı yapmamız gerekiyor? 2.geçici iptal edildiği için 30.09.2021 olarak tek seferde yapsak olur mu ? amortismaları da 2.dönem ve 3.dönem olarak mı ayırmak gerekiyor? 30.09.2021 tarihine 2 dönem amortismanı mı ayırmak gerekir ?
iyi çalışmalar.

Merhaba
Öncelikle tekrar geçmişolsun dileklerimi iletiyorum kardeşim.
Bence tek seferde yapman sıkıntı doğrurur.Beyanların ertelenmesi veya birleştirilmesi,kayıt ve hesaplarında tek seferde ve dönem sonunda yapılacağı anlamını taşımaz.Bizim görevimiz,o dönem beyan verilecekmiş gibi,kayıt ve hesaplamaları zamanında yapmak.Sen şimdi 2.dönem kur değerleme yapsan belki kâr gelecek,3.dönemde zarar gelecek.Ya da 3.dönemde kâr azalacak.Bunu bilemezsin.Eğer yapabiliyorsan beyanı birleştirerek verecek olsanda,bunu görmezden gelerek her kaydı kendi döneminde yap.

Merhaba
Öncelikle tekrar geçmişolsun dileklerimi iletiyorum kardeşim.
Bence tek seferde yapman sıkıntı doğrurur.Beyanların ertelenmesi veya birleştirilmesi,kayıt ve hesaplarında tek seferde ve dönem sonunda yapılacağı anlamını taşımaz.Bizim görevimiz,o dönem beyan verilecekmiş gibi,kayıt ve hesaplamaları zamanında yapmak.Sen şimdi 2.dönem kur değerleme yapsan belki kâr gelecek,3.dönemde zarar gelecek.Ya da 3.dönemde kâr azalacak.Bunu bilemezsin.Eğer yapabiliyorsan beyanı birleştirerek verecek olsanda,bunu görmezden gelerek her kaydı kendi döneminde yap.
iyi dilekleriniz ve cevaplarınız için çok teşekkür ederim tahsin abi.

Merhaba arkadaşlar,

İlk Üç aylık Geçici Vergi Döneminde Firmalardan biriyle mutabık sağlanmadığından Kur Değerleme Kaydını atlamışız.Karşı Taraf bakiyesinde Kur Değerlemesinde bildirmiş bulunmakta ve şuan Mutabıksızlık yaşıyoruz.Bu dönem İlgili Kur Farkı Kaydı kayıtlara atılırmı nasıl ilerlemeliyiz.Yardımcı olursanız çok seviniriz.

Teşekkürler...

@ertugrul06,

Kur farkı işlemlerinin kayden yapılması firmalar arasında mümkün değil, mutlak fatura kesilmesi gerekir. KDV madde 24;

Matraha Dahil Olan Unsurlar
Madde 24

Aşağıda yazılı unsurlar matraha dahildir:

a) Teslim alanın gösterdiği yere kadar satıcı tarafından yapılan taşıma, yükleme ve boşaltma giderleri,

b) Ambalaj giderleri, sigorta, komisyon ve benzeri gider karşılıkları ile vergi, resim, harç, pay, fon karşılığı gibi unsurlar,

c) Vade farkı, fiyat farkı,(7161 sayılı kanunun 18 nci maddesiyle değişen ibare ; Yürürlük: 18.01.2019)kur farkı, faiz, prim gibi çeşitli gelirler ile servis ve benzer adlar altında sağlanan her türlü menfaat, hizmet ve değerler.

Tebliğ değişikliği ise;
MADDE 1 – 26/4/2014 tarihli ve 28983 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinin (I/B-11.2.) bölümünün birinci paragrafında yer alan “fiyat farkı,” ibaresinden sonra gelmek üzere “kur farkı,” ibaresi eklenmiştir.

Bu nedenle işlemlerinizi bu kurala göre düzenlemenizi öneririm.

Kur değerleme ile ilgili olarak bir sorum olacak. Kur değerleme kaydının cari hesaplar için ters kaydı atılırken dövizli banka hesaplarının da ters kayıtları atılması gerekiyor mu.

Kur değerleme ile ilgili olarak bir sorum olacak. Kur değerleme kaydının cari hesaplar için ters kaydı atılırken dövizli banka hesaplarının da ters kayıtları atılması gerekiyor mu.
Merhaba
Ters kayıt 102 hesabı olarak soruyosanız evet, 656 b 102 a veya 646 a 102 b olacak.

102, 120 (Yurtdışı alıcılar) vs. hesaplardaki kur farkı kayıtları için ters kayıt yapılmaz. Ters kayıt işlemi fatura kesilerek kapatılan kur farkları hesapları için yapılır.

102, 120 (Yurtdışı alıcılar) vs. hesaplardaki kur farkı kayıtları için ters kayıt yapılmaz. Ters kayıt işlemi fatura kesilerek kapatılan kur farkları hesapları için yapılır.
merhaba
euro banka hesabına değerleme yaperken, son bakiye ile geçici vergi için yayınlanan kur çarpılıyor, mizanda ki banka bakiyesinden fazla ise, 646 a 102 b olarak işliyoruz, bakiye ile çarptığımız kur mizanda ki bankalar bakiyesinden düşük ise, 656 b 102 a olarak işliyoruz. bu işlemlerde bir hata var mı ?

Cevabınız için teşekkürler. Tam olarak sormak istediğim şu şekilde. Geçici vergi dönemlerinde yapılan kur değerleme işlem ve muhasebe kayıtları sonrasından, ertesi ayın birinde yapılan kayıtları ters kayıt yaparken 102 banka hesabını ta ters kayıt yapmamız gerekir mi.

Cevabınız için teşekkürler. Tam olarak sormak istediğim şu şekilde. Geçici vergi dönemlerinde yapılan kur değerleme işlem ve muhasebe kayıtları sonrasından, ertesi ayın birinde yapılan kayıtları ters kayıt yaparken 102 banka hesabını ta ters kayıt yapmamız gerekir mi.

@gcatar

100 / 101 / 102 / 120 / 320 ve Yabancı para ile ifade edilen mevcut ve alacakların MB Döviz/Efektif alış kurları ile yapılan dönem değerlemeleri ertesi ay ters kayıt ile iptal edilmez.

@bulent249

Kur farkı faturalarının ters kayıtla iptalini nasıl yaptığınız merak ettim ? "Ters kayıt işlemi fatura kesilerek kapatılan kur farkları hesapları için yapılır." açıklamanız son derece yanlış.

Diyelim ki iptali gerekiyor yada hata var ancak fatura kestiğiniz kişinin size yeniden karşı fatura kesmesi ile mümkün olabilir.

Sn.Simkesyan,
Açıklamalarım herhalde yanlış anlaşıldı (veya ben yanlış açıkladım.). Ben bankalardaki döviz hesaplarının veya yurtdışı alıcılardan olan alacakların dönem sonunda yapılan değerleme kayıtlarının, sonraki dönemde ters kayıt yapılmasına gerek olmadığını belirttim. Yurtiçi alıcı veya satıcılara olan borç ve alacaklara ait kur farklarına ödeme yapıldıktan sonra fatura kesileceği için dönem sonunda yapılan değerleme kayıtlarının, sonraki dönemde ters kayıt yapılması gerektiğini söyledim. Bilindiği gibi gerçek kur farkı borç tarihi ile ödeme yapıldığı zamandaki kurlardan hesaplanır.