Kur Korumalı Mevduat Şirket İnceleme

Bir şirket 20.12.2021 tarihinde( döviz aşağı sert düştükten sonraki ilk gün) Döviz hesaplarını TL ye çevirip TL de kaldıysa, Oluşan kur farkı istisna olarak kullanılabilir mi ? 31.12.2021 tarihinde Banka Döviz hesabı olamaycaktır. Ama şirket 2020 tılında elindeki TL ye Kur Korumalı TL Mevduat hesabına yatırmıştır.
Bu durumla ilgili görüşlerinizi merak ediyorum.

Saygılar

Bir şirket 20.12.2021 tarihinde( döviz aşağı sert düştükten sonraki ilk gün) Döviz hesaplarını TL ye çevirip TL de kaldıysa, Oluşan kur farkı istisna olarak kullanılabilir mi ? 31.12.2021 tarihinde Banka Döviz hesabı olamaycaktır. Ama şirket 2020 tılında elindeki TL ye Kur Korumalı TL Mevduat hesabına yatırmıştır.
Bu durumla ilgili görüşlerinizi merak ediyorum.

Saygılar
İlgili tebliğ 4.maddesi herhangi bir yorum gerektirmeyecek şekilde net olarak açıklamış durumu aslında.

''
Döviz tevdiat hesapları ve katılım fonlarının vadeli Türk lirası mevduat veya katılma hesaplarına dönüşümü

MADDE 4 –
(1) (Değişik:RG-11/1/2022-31716) Yurt içi yerleşik gerçek kişilerin 20/12/2021 tarihinde mevcut olan, yurt içi yerleşik tüzel kişilerin ise 31/12/2021 tarihinde mevcut olan ABD doları, Euro ve İngiliz Sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesabı bakiyeleri, hesap sahibinin talep etmesi halinde dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çevrilir.
''

Ben şimdi şunu merak ediyorum :)
Hani 17 şubata (bugüne-yani geçici verginin son günü) kadar bu işlemden yararlananlara istisna getirilmişti.Şİmdi geçiciler 25 şubata uzatıldı,bunları da uzatmışlar mıdır? Kafamda deli sorular :)

Bazı uzmanlar uzatılmış olmalı diyor. Tebliğde, kanun metninde tarih değil beyannamenin verilme süresine kadar denilmekte. Dayanak noktası bu.

Ben şimdi şunu merak ediyorum :)
Hani 17 şubata (bugüne-yani geçici verginin son günü) kadar bu işlemden yararlananlara istisna getirilmişti.Şİmdi geçiciler 25 şubata uzatıldı,bunları da uzatmışlar mıdır? Kafamda deli sorular :)
Bence 25 Şubata uzatılmasının ana nedeni kur korumalı mevduat hesapları içindir. İstisnadan yararlanılabilir... Tebliğde " 4.dönem geçici vergi beyannamesi verilene kadar " diyor

Sonuçta oluşan olumsuz durum yani kur farkı devlet bütçesinden yani 100 bin kişini zarar ettiğinde 80 milyon kişinin ödediği vergiden karşılanacağı için sırıtana kadar uzar. Tasvip edilecek bir uygulama elbette değil.