Kuruluş Bildirimi Sırasında İmza Beyannamesi Hk.

İyi akşamlar. Serbest meslek kazancına tabi veya işletme esasına göre defter tutacak bir şahıs firmasının kuruluş bildirimi sırasında imza beyannamesi gönderilmezse bir probleme sebep olur mu?

Ferhat abi, sanırım arkadaşımız kuruluş anında imza beyanı şart mıdır diyor. Eğer sorulmak istenen bu ise işe başlama anında gerek yoktur.
İnteraktif üzerinden yapılan açılış bildirimlerinde bu beyan şart değildir.Firma açılışı yapılır, ancak daha sonra daire bu beyanı görmek isteyebilir, yoklama tutulması esnasında memurda talep edebilir.Fakat işe başlama bildirilebilir ve vergi levhası bu belge olmadan alınabilir.

Ferhat abi, sanırım arkadaşımız kuruluş anında imza beyanı şart mıdır diyor. Eğer sorulmak istenen bu ise işe başlama anında gerek yoktur.
İnteraktif üzerinden yapılan açılış bildirimlerinde bu beyan şart değildir.Firma açılışı yapılır, ancak daha sonra daire bu beyanı görmek isteyebilir, yoklama tutulması esnasında memurda talep edebilir.Fakat işe başlama bildirilebilir ve vergi levhası bu belge olmadan alınabilir.
Tahsinim
Hakli olabilirsin. Ben daha once ITO'nun İMZA BEYANNAMESİ HAKKINDA yaziyi okumustum. Oradan anladigim'

LİMİTED ŞİRKET KURULUŞLARINDA

Şirket yetkilisinin/yetkililerinin yeni kimlik sahibi olmaları ve MERSİS’te“Yetki Kabul İşlemleri” modülünü kullanarak onay vermesi halinde fiziki imza beyannamesi ibrazına gerek yoktur.

ANONİM ŞİRKET KURULUŞLARINDA

Şirket yetkilisinin/yetkililerinin yeni kimlik sahibi olmaları ve MERSİS’te“Yetki Kabul İşlemleri” modülünü kullanarak onay vermesi halinde fiziki imza beyannamesi ibrazına gerek yoktur.

Ancak;

Gerçek kişi tacir ile tüzel kişi tacir adına

Imzaya yetkili olanların imzaları,
ticaret siciline tescil sırasında kamu kurum ve kuruluşlarının veri tabanlarında tutulan imza verilerinden elektronik ortamda temin edilerek MERSİS’e (Merkezi Sicil Kayıt Sistemi) kaydedilecektir.

ito kaydı için aynen söylediklerin doğrudur abi.
Ayrıca ito şu anda 2.sınıf defterlerin kaydını yapmıyor.Bana geleceksen bilanço olmalısın diyor.