Kuruluş Sermayesi Hk.

aşkınbulduk

Tanınmış Üye
tescilden önceki sermaye kaydını, nasıl yapıyorsunuz ? ( banka daki bloke edilen para )

501/ ???

vadesiz hesap da değilki 102 yapayım.hesap bile açmıyorlar.

Bildiğim kadarıyla sermaye taahhüdü için hesap açıyorlar,geçici hesap diye bir uygulama yok.
501/102 yapılması daha doğru olur.
Saygılar

Sayın arkadaşlar,

Sermayenin aslı için önce,

501 / 500

banka blokajı için

102 / 501

501 her ortak adına alt hesap olarak açılmalı,

sordum hesap açmıyoruz dedi..yalnız bloke dedi gişedeki arkadaş...benimde kafam takıldı ?
500/501
501/127
127/102

bana saçma gelsede bu aklıma geldi...

Banka blokajı da olsa Sayın ksimkesyan'nın kaydı gibi kayıt yapılmalı.

Önce tahhüt kaydı,

___________________/_________________________
501-B

500-A
__________________/________________________

sonra 1/4 kaydı

___________________/_________________________

102-B

501-A

_______________________/__________________________

geri kalan 3/4 24 ay içinde ödendiğinde aynı kayıt tekrar edilir

______________________/________________________

102-B

501-A
_______________________/_________________________

şeklinde

Bende yorumumda 501'i sol tarafa yazmıştım. :) Açıkcası sola yazılınca borç tarafı demek olduğuna dikkat etmedim.kaydı bilen tahmin eder diye düşündüm..Ama demekki dikkat etmek gerekiyormuş :)

Bankadan bloke yazisini almak icin banka, vergi dairesinin verdigi gecici vergi numarasi yazisindan istiyormu?

Ben 501 borçlu 500 alacaklı maddesini yapıyorum. Daha sonra bloke maddesini nasıl yapmalıyım. 102 borçlu 501 alacaklı yaparsam
banka hesabına bu para girmedi ki. Sadece hesaptaki paraya bloke koydular. Ben 102 borçlu yaparsam bankaya para girmiş gibi oluyor ve banka kaydım tutmuyor. Bloke işlemini nasıl yapmalıyım.

Ben 501 borçlu 500 alacaklı maddesini yapıyorum. Daha sonra bloke maddesini nasıl yapmalıyım. 102 borçlu 501 alacaklı yaparsam
banka hesabına bu para girmedi ki. Sadece hesaptaki paraya bloke koydular. Ben 102 borçlu yaparsam bankaya para girmiş gibi oluyor ve banka kaydım tutmuyor. Bloke işlemini nasıl yapmalıyım.
Bloke maddesine gerek yok blokenin kaldırıldığı tarihte 102 B 501 A kaydı yapabilirsiniz.

Dediğiniz gibi yaptığımda yani 102 hesap borçlu olursa bu rakam banka hesabına yatmış gibi oluyor ama hesapta artı bir para olmuyor. O yüzden banka tutmuyor.

bunun nazım hesaplarda tutulması gerek..

Ama artık bloke de hesap açıyorlar...ve 102 yi rahatlıkla kullanabilirsiniz.