fonradar

Kurum Geçici Vergi

MERHABA

Geçici vergi dönemlerinde maliyet hesapları dönemler itibariyle gelir tablosuna yansıtma hesaplarıyla aktarılıyor benim sorum fazla olan aşırı derecede genel yönetim giderleri aktarılırsa gelir tablosuna kar elde eden firma kalmaz kar göstermek için vergi dairesininde isteği bu yönde nasıl muhasebe kaydı yapmalıyız
tşk

Selamlar,
Soru biraz tuhaf.
Ama anladığım kadarıyla diyorsunuz ki gerçekte firma da ticari kazanç zarar,ama mali anlamda nasıl kar'lı bir beyan verilir.bu soruya ne kadar nizami cevap verilir,açıkcası zor.Hastayı görmeden ilaç yazmak gibi birşey bu..Önerilecek yöntemler,gayri kanuni olacaktır..Sizin derdiniz, sadece muhasebe kaydı yapmak mı,yoksa vergi dairesinin dikkatini çekmeden ve inceleme riskini yaşamadan böyle bir firma nasıl kar'lı gösterilir şeklinde mi?

isteyen firmalar giderlerini çoğaltabilir biz ise masa başında satılan ticari malın maliyetini buluyoruz genel yönetim giderleri istendiği kadar artırılabilir bir piyasa var

vergi dairesi ise zarar gösterilen firma istemiyor tebligat gönderiyor zarar ediyorsan niye bu işi yapıyorsun diyiyor biz budurumu nasıl aşabiliriz en azında muhasebe tekniği açısndan kar gösterilebilirmi ? zarar eden bir firma
mutlak surette maliyet hesaplarını iyi bir şekilde planlamalımıyız bu iş yoğunluğunda

Bir firma zarar edebilir. Hileli bir şekilde zarar gösterilmiyorsa müdahale etmeye gerek yok. Ancak zararı azaltmak istiyorsanız üretim yapan bir işletmede genel yönetim giderlerinden veya finansman giderlerinden stoklara pay verebilirsiniz.

Açıkcası benim açımdan bu soruya cevap verebilmek zor.Planlama stratejisi yapabilmek için firmayı iyi tanımak işlem hacmine ve mizan değerlerine bakmak lazım.Yani bunun belli bir şablonu yok ki ortaya koyalım..Firma, şirket midir,1.sınıf mıdır?Faaliyet alanı nedir?Bu faaliyet alanına göre mali idarenin beklentisi nedir?Gelir arttırıcı tüm hareketler ayrıntılı incelenmiş midir? Kdv'siz giderler çok mu fazladır.Şirket ise kasa hareketleri nasıldır?Şirketin ana finansman kaynağı nedir? Bu firma hiç kdv ödüyor mu?..vs vs...
Muhasebe hesapları arasında (piyasa tabiri ile) oynayarak istenildiği gibi kar veya zarar çıkarılabilir.Anladığım kadarıyla firmanızda da yapılan budur..Masa başı maliyet nasıl hesaplanabilir ki başka türlü?Ama bu iş ne kadar sağlıklıdır? Amaç vergi levhasına kar yazdırmak ise bu iş kolay..İşlenen giderlerin bir kısmını saymaz KKEG kabul edersiniz olur biter..Ama bu çözüm müdür? Hesapları makyajlamak,ötelemek veya gerçek durumu dışında bambaşka bir şekle büründürmek..Bu sistem bir firmayı nereye kadar idare edebilir.Gün gelir bir yerde tıkanır,patlak verir.Ya stoklarda tıkanır,ya kasa'da tıkanır, ya da ne bileyim sermaye de tıkanır..
Vergi dairesinin amacı tabiki her firmadan vergi alabilmektir.Tabiki zarar eden hiçbir firmayı istemez.Bunun içindir ki örneğin 5 yıl üstü üste zarar eden firmaların inceleneceği belirtilir.
Sayın Bülent'in önerisindeki gibi elbetteki stoklara pay vermek mümkün..Ama belkide satışların biraz daha arttırılması,belki kar marjının biraz yüksek tutulması ve biraz da kdv ödenmesi hatta işletme giderlerinin adamakıllı kontrol edilmesi ve gerekirse biraz frene basılmasıyla bu farkı kapatmakta mümkün olabilir.
Özetle kendi açımdan belirtmek gerekirse işletme mizanını veya hesaplarını incelemeden yorum yapmak,çokta sağlıklı olmayacaktır.
Saygılar

twolf cebanız için teşekkürler
bir çoğumuz genel yönetim giderlerinde stoklara pay veriyor ne alaka varsa yani genel yönetim giderleri oluyor ticari mallar :)
ama en doğrusu kanunen kabul edilmeyen giderler oda beyanda fazla tercih edilmiyor

yrdm tşk

Evet kkeg yapılması fazla tercih edilmez.Çünkü Kkeg yapılması ticari kazancı değiştirmemektedir.Yani işletmenin gelir tablosu ve bilançosuna baktığınızda yine zarar görünecektir.Yani aslında işletmenin gerçek kazancının beyanında kkeg çokta bir işe yaramayacaktır.Sadece kar gösterelim,vergi verelim,vergi levhasına matrahsız yazmasın mantığı vardır.Mesela kredi sağlayan finans kurumlarında hesapları ve bilançoyu inceleyen bir analist,ticari faaliyet kazancına bakar,vergi matrahına bakmaz. Çoğu kerede bu sebeple kredi talepleri reddedilmektedir.