Kurumlar Beyannamesinden Ödenen Geçicilerin Mahsup Edilmemesi

Kızıldereli

Katkı Sunan Üye
Slm kolay gelsin
2007 kurumlar vergisi beyannamesini dışarıdan smmm vermiş çünkü 2007 şirket dışında serbest muhasebecide tutulmuş şimdi öğrendim biz geçmiş dönem vergi borçlarımızı yani 1-2 ve 3.dönem geçicilerini ödedik fakat muhasebeci hiç ödenmemiş saymış ve yine bizim toplam ödediğimiz 15.675,00 ytl yi tekrar vergi diye çıkarmış
şimdi bunu nasıl düzeltebiliriz düzeltme beyannamesi mi vermeliyiz
Teşekkürler

Ynt: Kurumlar Beyannamesinden Ödenen Geçicilerin Mahsup Edilmemesi

Düzeltme beyannmasi vereceksiniz.

Düzeltme dışında bir yol yok mudur?

önce bir dilekçe yazın.2007 dönem içinde ödediğinizi söylediğiniz geçici vergi ödeme makbuzlarını dilekçeye ekleyin.v.d.dilekçe ile giderek dosya memuruyla görüşün.
muhtemelen düzeltme beyanı isterler.ama önce birebir görüşün derim ben.

Kurumlar vergisi beyannamesi ayrı bir beyannamedir ve bu beyanınızda sehven hataen yanlış bildirim yapılmıştır. Dolayısıyla hatanın düzeltilmesi hataya sebep olan beyanda gerekli düzeltmeyi yapmaktır. Dolayısıyla düzeltme beyannamesi zorunludur.

evet ama örneklersek,atıyorum kurum beyanında 3.500.00 vergi ödemesi tahakkuk ettiğini varsayalım.yıl içinde diyelimki bunu 1.500.00 ü geçici olarak ödenmiş olsun.muhasebeci bunu mahsup etmemiş ,bu nedenlede düzeltme beyanı verilirse:kurum beyanında 2.000.00.ödeme çıkacaktır. ve düzeltmeyle ödemede azaltılmış olacaktır. buda idarenin dikkatini cezbedecektir.

durumu açıklayan bir dilekçe ve ekinde ödenen geçicilerin olması,düzeltme beyanını desteklemiş mahiyette olur.

Zaten e-beyanla düzeltme verirken nedenini int aşamalarında yazmanız gerekiyor.