Leasıng Dekont

tanca

Katkı Sunan Üye
şirket bünyesine lesıngle binek araç alıyor fiyatı biraz pahalı ve finans kurumu her ay dekont gönderiyor fatura değil ve dekont da şu şekilde 20.000 tl + 3600 kdv =23.600 tl imdi bu durumda dekont fatura gibi işlenir mi ve en son ay ki aracın mülkiyetini devralacağımız son taksite kadar kdv yi finansman gideri gibi indiri konusu yapabilirmiyiz?

Sayın Tanca, Fatura Teslimin olduğunu söyleyen belgedir( ne kadar Kdv 10. Maddede akside yazsa). Dekont Doğru işlemdir.

Bir Finansal Kiralama Sözleşmeniz Mevcuttur. Buna istinaden amortisman ayıra bilirsiniz.
Aracı 260 Hesapta tutmanız gerekmektedir.
Binek araç olduğundan Kdv'yi İndirim konusu yapamazsınız.
1 yılı aşkın ise 401-402 tamamını atarak, 2016 yılında ödenecek tutarları 301-302 virmanlayınız.
İlk yıl faiz giderlerini Aracın maliyetine atınız.

Finansal borçlanma süresi bittiğinde 260 hesaptan 254 Taşıtlar hesabına alınız.

Uğur üstadım bu durumlarda kira faturası kesilmiyor mu ? Leasing olunca dekont olur mu ?

neden kdv indirim konusu olmuyor acaba sonuçda bize leasing firması araç satış faturası kesmiyor ki bir nevi finans gideri ve kdv si de var ben belki son aylarda ödeme yapamayacağım aracı alamayacağım neden kdv yi indirmeyim ki lesiıng firmasının finansman gideri dekontu bende işlerim kdv yi diye düşünüyorum

neden kdv indirim konusu olmuyor acaba sonuçda bize leasing firması araç satış faturası kesmiyor ki bir nevi finans gideri ve kdv si de var ben belki son aylarda ödeme yapamayacağım aracı alamayacağım neden kdv yi indirmeyim ki lesiıng firmasının finansman gideri dekontu bende işlerim kdv yi diye düşünüyorum

Bu açıklamalar çerçevesinde, Finans Kurumundan finansal kiralama sözleşmesi kapsamında temin ettiğiniz fotokopi makinesinin bedeli karşılığında düzenlenen dekontta KDV gösterilmemesi nedeniyle firmanız tarafından herhangi bir KDV indirimi yapılması mümkün bulunmamaktadır.

böyle bir mukteza buldum tanca bey

Uğur üstadım bu durumlarda kira faturası kesilmiyor mu ? Leasing olunca dekont olur mu ?

Aslında fatura kesiyorlar parça parça ama dekont kesmişler.Büyük olasılıkla Bitimde bedelsiz faturalanacak. Bu arada BA-BS konusuna dikkat ediniz. T
Leasinglerde Kdv yi her ay indirebiliyorsunuz ama binek araç bu ondan dolayı indirilemiyor.

iyi ama leısng firması bana araç satış faturası kesmiyor ki kiralama faturası kesiyor neden kdv yi indirmeyim ki