Limited Amaç Konu Unvan

husok

Katkı Sunan Üye
Merhaba arkadaşlar, limited şirket kuruluşunda bir konuda tereddütte kaldım.
kuracağımız şirketin unvanı xxxxxx yapı dekorasyon san. ve tic. ltd. şti şeklinde olacak.
yapılacak iş; kaba inşaatın anahtar teslimine kadar olan işlerini yapmak. sözleşmemize inşaat ile ilgili konularda ekleyeceğiz.(mükellef ileride müteahhitlik işleride yapabileceğini söylüyor.inşaat taahhüt binalar yapmak vs vs.)
ünvanda 'inşaat' ibaresini eklememize gerek var mı? eklemez isek sorun yaşar mıyız?
yapı kelimesi yeterli olurmu?

Mükellef müteahhitlik yapmayı düşünüyorsa şirket ünvanına taahhüt eklemeniz gerekir. Bence risk almayıp şirket ünvanını abc inşaat taahhüt san.tic.ltd.şti. yapın ve sözleşmeye de inşaatla ilgili her şeyi yazın.

Selamlar
İnşaat şirketlerinin unvanlarına "taahhüt" eklemeleri gerektiğini ilk defa okudum.Bundan emin miyiz?

Sayın arkadaşlar,

Yeni TTK "Ultra Vires" kuralını terketti. Tüm bunları düşünmenize gerek yok.

Ancak bazı kamu kurumları ile iş yapacaksanız (onlar henüz yTTK bihaber olduğundan) ihale vs işlemlerde sorun yaratabilirler.

Sevgili Aşkın,

Esasen bu şart değil artık. Ancak ünvan kimliktir ne olduğunu belli eder bunu gözönüne alırsınız sadece.

ya affınıza sığınarak ksimkesyan şu iğnelemeyi/espriyi yapmadan geçemiycem :) "ünvan kimliktir ne olduğunu belli eder". hayır efendim kimlik kim olduğunuzu belli eder, ne olduğunuzu degil. öyle olsaydı iyiyi kötüyü şak diye kimliğinden anlayıverirdik. :)

Şirket kurulurken esas olarak hangi faaliyeti yapacaksa ana sözleşmenin faaliyet konusuna onun yazılması yeterlidir. Eskisi gibi destan şeklinde faaliyet konusu yazılmasına gerek yok. Sn.Simkeşyan'ın belirttiği gibi ultra vires uygulaması yeni TTK ile kalktı. Ana sözleşmenizde olmayan işlerde yapılabilir. Benim bir şirketimde inşaat işi olmamasına rağmen müteahhitlik belgesi aldım.

Ayrıca şirket ünvanınna yeni bir sektör eklendiği zaman, amaç ve konuya da bir cümleyle de olsa eklenmesi gerekiyor.